Pomozite nam da zajedno dosegnemo tisuću pretplatnika na našem YOUTUBE KANALU! Vaša podrška nam puno znači, a vama ne košta ništa 🙂

VIDEO Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke

Zagrebački pomoćni biskup Marko Kovač predvodio je u ponedjeljak, 22. lipnja kod jame Jazovke na Žumberku misu zadušnicu za ondje ubijene žrtve, prenosi Katolički tjednik.

Biskup Kovač propovijed je započeo, javlja IKA, opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može upotrijebiti za dobro ili za zlo, da ono što je stvoreno kao čudo prirode i Stvoritelja može postati nijemi svjedok ljudske tame te da će jednoga dana biti otkrivena ne samo radi divljenja, nego i radi skrivanja, da će njezina dubina postati mjesto na koje će biti bačena tijela ljudi kojima je oduzeto pravo na život, da će nečija savjest upravo u njezinoj tišini tražiti zaklon za svoj zločin. 

„Nije postala službenim grobljem, nisu se nad njom čule molitve ni zvona, nije imala križ koji bi prolaznike podsjećao na one čija su tijela u njoj počivala“, nastavio je mons. Kovač, dodavši kako je jama postala posljednje počivalište tijela ljudi koji su protiv svoje volje poslani na prag vječnosti.

Rekavši da je jama morala „prikriti svrhu koju joj je čovjek nametnuo“, ustvrdio je da dok je skrivala istodobno je čuvala (…) kosti ljudi kojima je bilo uskraćeno dostojanstvo groba, ali ne i dostojanstvo djece Božje. 

„Za kršćanina kost nije samo ostatak prošlosti, ona je znak budućnosti, zrno položeno u zemlju, obećanje koje čeka svoje ispunjenje“ naglasio je. „Te kosti naše braće i sestara, Hrvata, nisu bile predodređene za vječni zaborav. One su predodređene za uskrsnuće tijela jer ono što čovjek skriva, Bog pamti, ono što čovjek želi izbrisati, Bog upisuje u dlan svoje ruke“, istaknuo je zagrebački pomoćni biskup. 

Podsjetio je da ta jama nije bila samo mjesto smrti, već i mjesto iščekivanja te da se otkriju kosti onih koji čekaju glas Onoga koji je rekao: „Ja sam uskrsnuće i život“. Objasnio je da se ono što se skriva obično skriva s razlogom: „Dobro ne traži tamu, istina se ne boji svjetla, pravda ne zazire od pogleda ljudi“.

Podijeli na:

Poseban dan u Mostaru: Biskup Ratko Perić krstio šesto dijete obitelji Zadro

foto Crkva na kamenu

U župnoj crkvi sv. Mateja, apostola i evanđelista na Rudniku u Mostaru u nedjelju, 21. lipnja, upriličeno je posebno misno slavlje tijekom kojega je biskup u miru mons. Ratko Perić krstio šesto dijete obitelji Zadro, objavila je Crkva na kamenu.  

Sakrament krštenja podijeljen je tijekom svete mise, uz prethodni dogovor s mostarsko-duvanjskim biskupom i apostolskim upraviteljem trebinjsko-mrkanskim mons. Petrom Palićem, koji je obitelji Zadro uputio srdačne čestitke i pozdrave.  

Uz biskupa Perića misu je suslavio župni vikar don Mate Galić, a na slavlju se okupilo pedesetak vjernika. Među nazočnima su bili članovi uže obitelji, najbliži prijatelji te krsni kumovi sa svojim obiteljima, koji su zajedno s roditeljima i rodbinom podijelili radost ovog važnog događaja.  

U prigodnoj propovijedi mons. Perić osvrnuo se na evanđeoski susret Isusa i Nikodema, istaknuvši kako je Nikodem tražio odgovore na pitanja koja nije mogao razriješiti vlastitim razumom.  

„Bijaše pošten i dođe k Isusu da s njime razriješi neke svoje poteškoće: s jedne strane židovski službeni predstavnici Isusa ne prihvaćaju, a s druge strane vidi kako se Isusova djela ne mogu tumačiti nego božanskom snagom. Tko je u pravu? I eto ga k Isusu u povečerje“, rekao je biskup Perić.  

Naglasio je kako Isus Nikodema upućuje na istinu da se Božje kraljevstvo ne može upoznati samo ljudskim razumom, nego novim rođenjem „vodom i Duhom Svetim“.  

„Treba htjeti vidjeti kraljevstvo Božje drukčijim očima nego što su ove ljudske tjelesne i umne. Treba se htjeti nanovo roditi, preporoditi, preobratiti“, poručio je. 

Govoreći o dijalogu iz Ivanova evanđelja, biskup je istaknuo kako Isus prihvaća ljudska pitanja i na njih daje odgovore koji vode prema dubljem razumijevanju vjere. 

„Na svako pitanje treba odgovoriti. A iz odgovora će pitatelj razabrati ili je mudro ili nemudro pitao. Uostalom, dobro je što je Nikodem priupitao, i to upravo onako, jer ni od nas nitko ne bi znao na što je točno Isus mislio“, kazao je.  

Na završetku propovijedi mons. Perić pozvao je vjernike da razmišljaju o vlastitom krštenju i duhovnom preporođenju, naglasivši kako je jednako važno znati datum svoga tjelesnog rođenja kao i datum krštenja, kojim čovjek postaje dijete Božje.  

Krštenje šestoga djeteta obitelji Zadro bilo je tako ne samo obiteljska radost, nego i snažno svjedočanstvo otvorenosti životu i ljepote sakramenta koji označava početak kršćanskoga života.

Podijeli na:

Tisuće vjernika pristiglo u Podmilačje: Molitva, zavjeti i vjera ponovno ispunili svetište sv. Ive

foto FB Župa Podmilačje

Podmilačje kod Jajca ovih je dana ponovno postalo središte molitve, nade i zajedništva. Deseci tisuća hodočasnika iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, Hrvatske i dijaspore pristižu u najpoznatije svetište svetog Ive kako bi sudjelovali u proslavi uoči blagdana svetog Ivana Krstitelja te svoje molitve, zavjete i zahvale povjerili zagovoru omiljenog sveca.

Brojni vjernici na put su krenuli pješice, prelazeći desetke kilometara kako bi stigli u Podmilačje. Među njima su i 115 hodočasnika iz Busovače koji su nakon dva dana hoda i više od 80 prijeđenih kilometara stigli u Jajce. Umor nije mogao sakriti radost na njihovim licima jer je cilj njihova hodočašća bio susret s Bogom u molitvi i zajedništvu.

Na hodočašće su krenuli i vjernici iz Poljana, kao i više od 300 hodočasnika iz Kotor Varoša, koji su pješice krenuli prema svetištu svetog Ive, nastavljajući dugu tradiciju jednog od najvećih hodočašća u Bosni i Hercegovini.

Posebno dirljivi prizori stižu s puta preko Dobretića, gdje ni jaka kiša, grmljavina ni nevrijeme nisu zaustavili skupinu mladića na njihovom hodočasničkom putu. Vođeni vjerom, molitvom i zajedništvom, nastavili su svoj hod unatoč svim vremenskim neprilikama, svjedočeći kako je snaga vjere često jača od svake prepreke. Njihova ustrajnost još jednom potvrđuje da je hodočašće mnogo više od običnog putovanja – ono je put žrtve, nade i duhovne obnove.

Bogat program večeras na uočnicu

Večeras, na uočnicu blagdana, Podmilačje će živjeti u znaku molitve i sakramenata.

Program započinje u 15 sati ispovijedanjem, dok će u 16 sati procesijom s kipom svetog Ive svečano biti otvorena proslava, nakon čega slijedi prva sveta misa s pokorničkim bogoslužjem.

U 18 sati slavit će se sveta misa uz posebnu molitvu za bolesnike, a u 20 sati vjernici će sudjelovati u pobožnosti Križnog puta na brdu Grabež. Dan će završiti klanjanjem pred Presvetim Oltarskim Sakramentom od 22 sata do ponoći.

Središnje slavlje na blagdan svetog Ivana Krstitelja

Na samu svetkovinu svetog Ivana Krstitelja, u utorak 24. lipnja, program započinje svetom misom u 7 sati i nastavkom ispovijedanja. Nova sveta misa slavit će se u 8:30, dok će vrhunac proslave biti u 11 sati, kada će biti služena središnja hodočasnička sveta misa s posebnim molitvama za bolesnike.

Svetište u Podmilačju, prepoznatljivo po brojnim svjedočanstvima uslišanih molitava i molitvama za ozdravljenje, i ove godine šalje snažnu poruku zajedništva, mira i duhovne obnove svim ljudima dobre volje koji će se okupiti oko kipa svetog Ive.

Dok rijeke hodočasnika neprestano pristižu prema ovom svetom mjestu, Podmilačje još jednom potvrđuje svoj poseban značaj u životu vjernika. Bez obzira na kilometre, umor ili vremenske neprilike, tisuće ljudi svake godine dolaze s istom željom – pronaći mir, obnoviti vjeru i pred Boga donijeti svoje najdublje molitve i nade.

Podijeli na:

Upozorenje na slab odziv dijaspore za registraciju za Opće izbore 2026.


Iz Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine upozoravaju da je odaziv građana BiH na registraciju za glasovanje izvan zemlje za Opće izbore 2026. godine zabrinjavajuće nizak te je upućen poziv pripadnicima dijaspore da se registriraju do 21. srpnja, prenosi Hrvatski.ba.

Od početka procesa registracije 8. svibnja do danas, portalu e-Izbori pristupilo je 11.379 birača koji su otvorili korisnički račun i podnijeli zahtjev za glasovanje. Od ukupnog broja prijavljenih, uvjete za glasovanje ispunilo je 7.779 birača, dok je obrada zahtjeva za još 1.037 birača u tijeku. 

Istodobno, 1.037 birača nije ispunilo uvjete za registraciju, što predstavlja 9,11 posto ukupnog broja prijavljenih. Najveći broj zahtjeva za registraciju zabilježen je iz Njemačke, Hrvatske, Austrije i Srbije. 

Kada je riječ o organizaciji glasovanja u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine, planirano je otvaranje biračkih mjesta u 43 veleposlanstva, generalna i počasna konzulata u 29 država. Među njima su i veleposlanstva u Amanu, Moskvi i Kuvajtu, kao i generalni konzulati u Rijeci i Novom Pazaru. Međutim, naglašeno je da će konačna odluka o organizaciji glasovanja ovisiti o broju registriranih birača. 

SIP BiH, u pravilu, određuje biračka mjesta u diplomatsko-konzularnim predstavništvima ako je registrirano najmanje 50 birača, a iznimno može odlučiti drugačije ako za to postoje opravdani razlozi – pojašnjeno je. Najčešći razlozi zbog kojih se zahtjevi odbijaju su nedostavljanje važećeg identifikacijskog dokumenta, nepotpuna dokumentacija, nedostatak dokaza o adresi u inozemstvu ili nepotpisani obrasci.

Podijeli na:

VIDEO 98-godišnji kardinal Ernest Simoni se uspeo na Brdo ukazanja u Međugorju

foto Maria Vision Međugorje

Ernest Simoni, 98-godišnji kardinal i jedan od najvećih živućih svjedoka vjernosti Kristu u vrijeme progona, jutros je svojim dolaskom na Brdo ukazanja u Međugorje dirnuo srca brojnih hodočasnika. Njegov uspon prema Gospinu kipu nije bio tek fizički napor, nego snažno svjedočanstvo da vjera, kada je ukorijenjena u Bogu, nadilazi godine, slabosti i životne križeve, piše Maria Vision Međugorje.

Prizor staroga kardinala kako se, uz nesebičnu pomoć mladića iz Zajednice Cenacolo, polako penje strmim međugorskim kamenjarom ostavio je dubok dojam na sve koji su se ondje zatekli. U rukama je držao krunicu, a svaki njegov korak bio je nijema, ali snažna molitva upućena Nebeskoj Majci.

Život kardinala Simonija jedno je od najpotresnijih svjedočanstava vjernosti Crkvi u suvremenom vremenu. Tijekom komunističkog režima u Albaniji bio je osuđen na teške progone. Preživio je dvije smrtne presude, proveo čak 18 godina na prisilnom radu i nakon izlaska iz zatvora bio prisiljen obavljati najteže fizičke poslove, uključujući čišćenje kanalizacije u Skadru. Unatoč svemu, nikada nije prestao biti svećenik. U tajnosti je služio svetu misu, dijelio sakramente i hrabrio vjernike, svjestan da ga svaka nova služba može ponovno odvesti u tamnicu.

Njegovu izvanrednu životnu priču prepoznao je i Papa Franjo, koji ga je imenovao kardinalom, želeći cijeloj Crkvi pokazati primjer čovjeka koji je ostao vjeran Kristu unatoč nezamislivim kušnjama.

Današnji dolazak na Brdo ukazanja u Međugorju još je jednom potvrdio da se prava snaga ne mjeri godinama ni tjelesnom snagom, nego dubinom vjere. Kardinal Simoni pokazao je da srce koje pripada Bogu ne poznaje predaju. Njegov uspon prema Gospinu kipu bio je više od hodočašća – bio je propovijed bez riječi, poziv na ustrajnost u molitvi, pouzdanje u Božju providnost i vjernost Kristu bez obzira na cijenu.

U vremenu kada mnogi posustaju pred prvim životnim teškoćama, svjedočanstvo ovoga kardinala podsjeća da se iz patnje prikazane Bogu rađa nada, a iz vjernosti križu uskrsna radost. Njegov život ostaje snažna poruka svim vjernicima da Bog nikada ne napušta one koji mu ostaju vjerni.

Podijeli na:

Međugorje u suzama: Film o fra Slavku otkrio detalje koje javnost dosad nije znala

foto Goranci online

U ponedjeljak 22. lipnja 2026. u 20:45 sati u dvorani sv. Ivana Pavla II. u Međugorju kao i na ekranima vanjskog oltara crkve sv. Jakova, premijerno je prikazan dugometražni dokumentarni film „Slijedi me srcem“ o životu i djelu fra Slavka Barbarića.

Mnoštvo prisutnih hodočasnika koji su gledali film, mogli su pratiti projekciju sa simultanim prijevodom preko radio-slušalica, piše Medjugorje-info.com.

Na početku programa sve prisutne je pozdravio međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić koji je zahvalio svim autorima projekta i podsjetio kako se na kraju večeri donacije prikupljaju za „Majčino selo“ - dar fra Slavka Barbarića župi Međugorje i svima onima koji su štićenici tog programa”. 

Uistinu bogat i dinamičan film, sa lijepo posloženim dokumentarnim i duhovnim cjelinama, učinio je da je 70 min trajanja filma, uistinu brzo prošlo. Film je donio dubok uvid u fra Slavkovu misiju i vizionarske projekte poput Majčina sela, Mladifesta, Fonda prijatelja talenata i udruge „Milosrdni otac“. Kroz arhivske zapise i svjedočanstva subraće, suradnika i hodočasnika, film otkriva dosad neispričane detalje iz njegova života. Poseban povijesni ekskluzivitet je prvi javno prikazani razgovor fra Slavka s tadašnjim kardinalom Josephom Ratzingerom (kasnijim papom Benediktom XVI.) o međugorskim ukazanjima. 

Doista je šteta što su predstavljanje autora ovog projekta organizatori ostavili tek iza projekcije filma, kada je većina hodočasnika već napustila svoja mjesta, pa nisu mogli poslušati njihove izjave i dojmove i odati im dostojnu zahvalu.

Podsjetimo kako scenarij i režiju potpisuje Zdenko Jurilj, a organizatori su Ivica Karačić i Mario Mijatović. Film je nastao u suradnji molitvene grupe „Gospa Majka moja“ i udruge „Zavjet Gospi“, u koprodukciji IC Mir Međugorje i RTV Herceg-Bosne, dok je izvršni producent Kadar iz Širokog Brijega. 

Svi su se složili kako ova projekcija nije kraj ovog putovanja, nego početak istraživanja lika i djela fra Slavka Barbarića, a nakon premijere u Međugorju planirana su prikazivanja filma u brojnim gradovima Bosne i Hercegovine, Hrvatske te drugim zemljama svijeta.

Podijeli na:

Nakon teške obiteljske tragedije, udar groma uništio velik dio stada obitelji

foto Zvornicki.ba

Snažno nevrijeme koje je danas zahvatilo područje Zvornika donijelo je veliku nesreću obitelji Ibrahimović iz Kadrića u Donjoj Kamenici. Udar groma usmrtio je velik dio stada ovaca Šehapa Ibrahimovića, poznatog među mještanima kao Kezo, čime je ovoj obitelji nanesen težak materijalni gubitak.

Šehap Ibrahimović godinama je poznat kao vrijedan i pošten domaćin koji marljivo obrađuje svoju zemlju i bavi se stočarstvom, od kojeg njegova obitelj uglavnom živi. U samo nekoliko trenutaka prirodna nepogoda uništila je velik dio onoga što je godinama stvarano mukotrpnim radom.

Prema dostupnim informacijama, obitelj je do današnje nesreće posjedovala gotovo 40 ovaca, a udar groma usmrtio je približno polovicu stada. Gubitak predstavlja ozbiljan udarac za kućni proračun i egzistenciju obitelji u nadolazećem razdoblju.

Ovo nije prvi težak životni udarac koji je pogodio obitelj Ibrahimović. Prije nekoliko godina Šehap je u prometnoj nesreći izgubio sestru, a on i njegova supruga od tada skrbe o njezinu djetetu. Bez stabilnih izvora prihoda, oslanjali su se prvenstveno na stočarstvo i vlastiti rad kako bi osigurali životne potrebe.

Mještani ističu kako je Šehap uvijek bio spreman pomoći drugima. U godinama kada bi stado bilo brojnije i kada bi gospodarska situacija bila povoljnija, znao je darovati ovcu obiteljima koje su se nalazile u težoj situaciji od njegove, pokazujući tako veliku solidarnost i ljudskost.

Nakon nesreće na teren je izašao predsjednik Skupštine Grada Zvornika Rahman Nukić, koji je u svoje ime i u ime gradonačelnika obećao pomoć obitelji Ibrahimović kako bi lakše prebrodila nastalu situaciju.

Potporu su pružili i susjedi iz Kamenice, koji su se odmah uključili i pomogli koliko su mogli, još jednom potvrđujući zajedništvo i solidarnost u teškim trenucima.

Dok se obitelj Ibrahimović suočava s posljedicama ove prirodne nepogode, brojni mještani izražavaju nadu da će uz pomoć dobrih ljudi i nadležnih institucija uspjeti nadoknaditi barem dio pretrpljene štete i nastaviti život dostojanstveno kao i do sada.

Podijeli na:

Divljanje u Brezovici: ‘J*** vas Domovinski rat!’

foto FB Igor Peternel

Zastupnik stranke DOMiNO u Hrvatskom saboru, Igor Peternel, u ponedjeljak je u Spomen-parku Brezovica, gdje se obilježavao Dan antifašističke borbe, ponovno pozvao na ukidanje tog državnog praznika, ustvrdivši kako predstavlja „proslavu komunističkog mita“ te da nema mjesto među suvremenim hrvatskim blagdanima, piše Narod.hr.

Tijekom njegova obraćanja došlo je i do verbalnog incidenta kada ga je jedan stariji sudionik obilježavanja glasno napao.

Govoreći o samom obilježavanju Dana antifašističke borbe, Peternel je ustvrdio kako se u Brezovici slavi „laž da je ovdje osnovan prvi partizanski pokret“, dodajući da se time, prema njegovim riječima, promovira nasljeđe jugoslavenskog komunističkog sustava.

– U Brezovici se slavi laž da je ovdje osnovan prvi partizanski pokret i sramota, nametanje jugoslavenske države, terora, jednoumlja i oduzimanja svih vrsta ljudskih prava – rekao je Peternel.

Dodao je kako bi, prema njegovu mišljenju, „svakog normalnog čovjeka trebalo biti sram“ takvih proslava, ističući pritom da se i dalje otkrivaju masovne grobnice i stratišta povezana s komunističkim zločinima.

– Možda i ovdje postoje jame za koje uopće ne znamo. Stalno se otkrivaju nove masovne grobnice i zločini – kazao je.

Predsjednik Kluba zastupnika DOMiNO-a poručio je kako će njegova stranka nastaviti zagovarati ukidanje 22. lipnja kao državnog praznika te uvođenje novog spomendana koji bi bio posvećen žrtvama komunističkog režima.

– Zauzimat ćemo se za praznik koji će prihvatiti svi pristojni ljudi i generacije, a koji bi bio usmjeren na vrednovanje komunističkih žrtava – poručio je Peternel.

Primitivno vrijeđanje

Dok se Peternel s kolegama obraćao novinarima, jedan od sudionika obilježavanja Dana antifašističke borbe verbalno ih je napao te pritom izrekao uvredljive riječi na račun Domovinskog rata: ‘J*** vas Domovinski rat!’

Peternel je kasnije incident komentirao na društvenim mrežama.

– Gospodin partizan nije zadovoljan jer smo na 35 stupnjeva došli neprijateljski djelovati. I usput se odriče Domovinskog rata – napisao je na Facebooku.

Video pogledajte O V D J E.

Podijeli na:

Mostar pod dimom! Ove skupine odmah trebaju ostati u zatvorenom

foto Goranci online

Požar koji već danima zahvaća deponiju Uborak kod Mostara sve ozbiljnije utječe na kvalitetu zraka u gradu. Dok se vatrogasne i druge nadležne službe i dalje bore s gašenjem požara, mjerenja kvalitete zraka pokazuju zabrinjavajuće vrijednosti koje mogu predstavljati opasnost za zdravlje građana.

Prema dostupnim podacima, na zrak.ekoakcija.org, indeks kvalitete zraka (AQI) dosegnuo je vrijednost od 157, što ukazuje na zrak koji je nezdrav za osjetljive skupine stanovništva. Dim i čestice nastale izgaranjem otpada dodatno opterećuju atmosferu te povećavaju rizik od zdravstvenih tegoba, osobito kod osoba koje već imaju kronične bolesti.

Stručnjaci upozoravaju kako bi osobe koje boluju od srčanih i plućnih bolesti, uključujući astmu, mogle osjetiti pojačane simptome i pogoršanje zdravstvenog stanja. Negativne posljedice zagađenog zraka mogu početi osjećati i zdrave osobe, osobito tijekom duljeg boravka na otvorenom.

Poseban oprez preporučuje se osjetljivim skupinama stanovništva, među kojima su plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Njima se savjetuje da smanje ili potpuno izbjegavaju vanjske fizičke aktivnosti dok se kvaliteta zraka ne popravi.

Također, preporučuje se i ostalim građanima da izbjegavaju duže zadržavanje na otvorenom te veće fizičke napore tijekom boravka izvan zatvorenih prostora. U slučaju pojave poteškoća s disanjem, kašlja, iritacije očiju ili drugih zdravstvenih tegoba, potrebno je potražiti liječnički savjet.

Građanima se preporučuje praćenje službenih informacija o stanju požara i kvaliteti zraka te pridržavanje preporuka nadležnih institucija kako bi se smanjio rizik od štetnih posljedica po zdravlje.

Podijeli na:

Pričest je susret s Kristom, a ne trenutak za osobne obrede

foto Vjera i djela

Župa sv. Ivana Apostola i Evanđelista objavila je na svojim mrežnim stranicama priopćenje upućeno vjernicima u kojem se podsjeća na važnost i dostojanstvo svetog euharistijskog slavlja, s posebnim naglaskom na način primanja svete pričesti. U tekstu se vjernike potiče na vjernost liturgijskim odredbama i na izbjegavanje privatnih praksi koje nisu predviđene crkvenim obredom, kako bi se sačuvala svetost i jedinstvo zajedničke molitve.

Sveta misa svoj vrhunac doseže u euharistijskoj pričesti. To je najsvetiji trenutak liturgije u kojem vjernik prima samoga Krista pod prilikama kruha. Upravo zato Crkva kroz svoje liturgijske odredbe jasno propisuje način primanja svete pričesti, kako bi se sačuvalo dostojanstvo ovog uzvišenog sakramentalnog susreta te izbjegle prakse koje nisu u skladu s liturgijom.

Katolička Crkva dopušta da se sveta pričest prima na jezik ili na ruku, stojeći ili klečeći, ovisno o važećim liturgijskim propisima i mogućnostima pojedine zajednice. Nijedan od tih načina nije manje vrijedan od drugoga ako se obavlja s vjerom, poštovanjem i u skladu s crkvenim odredbama.

Međutim, ono što Crkva ne poznaje niti preporučuje jesu osobni obredi koji se ponekad mogu vidjeti tijekom pričešćivanja. Krstiti se neposredno prije ili nakon primanja pričesti, poklecati pred svećenikom, dodatno se naklanjati ili izvoditi druge privatne geste tijekom samog čina pričesti nije dio liturgijskih propisa te nema svoje utemeljenje u obredu. Takve radnje mogu narušiti liturgijski red i odvraćati pozornost od onoga što je uistinu bitno – dostojanstvenog primanja Kristova Tijela.

Posebno se upozorava na praksu koja se kod pojedinih vjernika može primijetiti prilikom primanja pričesti na jezik. Nakon što prime hostiju, neki vjernici rukom dodiruju Tijelo Kristovo koje su upravo primili. Takvo postupanje nije dopušteno. Kada se pričest prima na jezik, hostija se ne smije naknadno dodirivati prstima. Tijelo Kristovo prima se s najvećim poštovanjem, bez dodatnih gesta koje nisu predviđene liturgijom.

Kada se pričest prima na ruku, način je također jasno određen. Vjernik ispruži lijevu ruku, a ispod nje postavi desnu kao znak poštovanja i spremnosti da primi Gospodina. Nakon što svećenik ili izvanredni djelitelj položi Tijelo Kristovo na dlan i izgovori riječi: "Tijelo Kristovo", vjernik odgovara: "Amen", a zatim se odmah pričesti pred djeliteljem pričesti.

Što se tiče primanja pričesti klečeći, Crkva i taj način dopušta. Ipak, u mnogim župnim crkvama nisu osigurani liturgijski uvjeti, poput pričesnih klecala, zbog čega takav način može otežati red pričešćivanja. Stoga se od vjernika očekuje razboritost i obzirnost prema drugima kako bi se pričest odvijala dostojanstveno i bez ometanja zajednice okupljene na svetoj misi.

Liturgija nije prostor za osobne improvizacije niti za isticanje vlastitih oblika pobožnosti. Njezina ljepota očituje se upravo u zajedništvu, poslušnosti Crkvi i poniznom prihvaćanju onoga što je propisano. Najveće poštovanje prema Presvetoj Euharistiji ne pokazuje se izvanjskim gestama, nego čistim srcem, sabranošću, vjerom i življenjem onoga što vjernik prima.

Stoga se vjernici pozivaju da poštuju liturgijske odredbe prilikom pričešćivanja. O tim je pravilima u više navrata bilo govora, a svrha podsjećanja nije ukor, nego očuvanje svetosti euharistijskog slavlja. Svećenici ne žele tijekom dijeljenja pričesti upozoravati na nepravilnosti koje se mogu izbjeći jednostavnim poštivanjem crkvenih propisa.

Euharistija je najveći dar koji je Krist ostavio svojoj Crkvi. Pristupajmo joj stoga s dubokim poštovanjem, poniznošću i poslušnošću, svjesni da je upravo u vjernosti liturgiji sadržano pravo štovanje Presvetoga Oltarskog Sakramenta.

Podijeli na:

Fra Jozo Grbeš: Ne treba braniteljima komunistička “vječna slava i hvala” nego: počivali u miru ili pokoj im duši

foto Goranci online

Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš na svojem se Facebook profilu povodom spomena na poginule branitelje osvrnuo na riječi kojima im odajemo poštovanje i sjećanje. 

Protal Mandino selo njegov status prenosi u cijelosti.  

Riječ odaje čovjeka. Ona je dio nas. Izreke su dio nas. Često puta nesvjesno.  

Kada je ideologija u pitanju onda je to pitanje i svijesti o nečemu.  

Već se dugo čudim ljudima na ovim prostorima kako su rječnikom još u komunizmu. Čujem jučer na Sinjskoj Alci, čujem u Zagrebu, čujem u Mostaru… obljetnice, sjećanje na branitelje…. često čitanje imena poginulih…i onda na kraju: Neka im je vječna slava i hvala!  

Tako su izričito govorili komunisti! Kod njih ništa nije završavalo s počivali u miru ili pokoj im duši.  

“Neka im je vječna slava i hvala”: 

Nisam vidio na na jednom spomeniku braniteljima!  

Nisam čuo niti na jednom kršćanskom sprovodu!  

Ostao je samo jezik komunistički!  

Pa dobro, možemo li bolje??? Buniti se protiv lošega jest pitanje karaktera!

Podijeli na:

Upozorenje s Uborka: ‘Ako vatra dođe do metana, pola Mostara je u opasnosti’

foto PVP Mostar

Grad Mostar u ponedjeljak je proglasio izvanredno stanje zbog požara na odlagalištu otpada Uborak, doznaje Bljesak.info. Ranije tijekom dana gradske vlasti uputile su dva upozorenja građanima zbog pogoršane kvalitete zraka uzrokovane gustim dimom koji se širi s deponije.  

“Zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije, na širem području grada, a posebice u sjevernim naseljima, bilježi se širenje gustoga dima i neugodnog mirisa paleži, što izravno utječe na kvalitetu zraka”, navodi se u upozorenju Grada Mostara.

Na ozbiljnost situacije upozorio je i voditelj Inicijative “Jer me se tiče” Nijaz Hodžić, koji tvrdi da je stanje na terenu katastrofalno. Gust dim i neugodan miris paleži šire se gradom, a iz Inicijative “Jer me se tiče” upozoravaju da je riječ o iznimno opasnoj situaciji koja bi mogla imati dalekosežne posljedice, piše Avaz.

Prema riječima voditelja Inicijative “Jer me se tiče” Nijaza Hodžića, stanje na terenu je “katastrofalno”, a zbog mogućih posljedica pozvao je na hitnu reakciju nadležnih. 

– Potrebno je preseliti stanovništvo, ali odmah. Ovo je katastrofa. Ako plamen dođe do dubine odlagališta, metan koji se godinama nakupljao može eksplodirati. To bi bila katastrofa koja bi ugrozila Bijelo Polje i veliki dio Mostara – upozorio je Hodžić.  

Istaknuo je kako smatra da otpad na deponiji godinama nije pravilno zbrinjavan te da su svi otvori na odlagalištu zatrpani, što dodatno otežava situaciju.  

Govoreći o mogućem uzroku požara, Hodžić tvrdi da je do izbijanja vatre došlo tijekom popravka stroja za ravnanje otpada.  

– Jutros su usred velikih vrućina zapalili vatru na odlagalištu. Požar su izazvali ljudi koji su popravljali stroj za ravnanje. Taj je stroj ostao u plamenu, potpuno je izgorio, kao i ostala mehanizacija – rekao je.  

Dodao je kako dim predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju stanovnika.  

– Trenutno ne mogu disati. Suprugu, koja je plućni bolesnik, vozim izvan grada. Dim je svugdje, i na odlagalištu i u gradu – kazao je.  

Prema njegovim riječima, gašenje ovakvog požara neće biti moguće završiti u kratkom roku.  

– Ovo se ne može ugasiti za jedan dan, nego će trajati tjednima, možda i mjesecima. Vatrogasci pokušavaju, ali ovakav požar zahtijeva postupno gašenje, centimetar po centimetar. Gori materijal koji se vrlo teško može ugasiti. Jedino rješenje je postupno zatrpavanje odlagališta kako bi se požaru onemogućio dotok zraka – smatra Hodžić. 

Naglasio je i da je Inicijativa podnijela kaznene prijave protiv odgovornih osoba zbog, kako tvrde, dugogodišnjeg zanemarivanja problema na odlagalištu.  

– Sve plućne bolesnike trebalo bi hitno evakuirati. Moj kolega se otrovao dimom, povraćao je i morao otići kući. Ako ja, kao zdrav čovjek, jedva dišem, možete zamisliti kako je bolesnim ljudima – zaključio je.  

Podsjetimo, ranije tijekom dana iz Grada Mostara upozorili su da se zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima odlagališta gust dim i neugodan miris paleži šire na šire gradsko područje, posebno prema sjevernim naseljima, te su građanima preporučili da izbjegavaju boravak na otvorenom i zatvore prozore dok traje intervencija.

Podijeli na:

Ne otvarajte prozore! Zbog požara na Uborku Grad Mostar izdao hitno upozorenje građanima

foto Bljesak.info

Grad Mostar izdao je novo upozorenje građanima zbog požara koji i dalje gori na deponiji Uborak, a gust dim i neugodan miris paleži šire se na šire gradsko područje, posebno prema sjevernim naseljima. Nadležne službe pozivaju stanovništvo na pojačan oprez i pridržavanje preventivnih mjera kako bi se zaštitilo zdravlje građana. 

Prema priopćenju Grada Mostara, zbog izgaranja specifičnih materijala u dubljim slojevima odlagališta dolazi do intenzivnog stvaranja dima koji značajno narušava kvalitetu zraka.  

U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti građana, Gradska uprava i Služba za civilnu zaštitu izdali su nekoliko obvezujućih preporuka. Građanima se savjetuje da izbjegavaju boravak na otvorenom, osobito u široj okolici deponije, te da drže zatvorenima prozore i vrata svojih domova, posebno tijekom noćnih i jutarnjih sati kada se dim zadržava u nižim slojevima atmosfere.  

Poseban oprez preporučuje se kroničnim bolesnicima s respiratornim i kardiovaskularnim tegobama, djeci, trudnicama i starijim osobama, kojima se savjetuje potpuno izbjegavanje izlaganja vanjskom zraku dok se stanje ne stabilizira.  

Iz Grada također upozoravaju da se do daljnjega ne koristi voda iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije, sve dok nadležne sanitarne i higijensko-epidemiološke službe ne potvrde njezinu zdravstvenu ispravnost.  Građani se pozivaju da prate službene informacije Civilne zaštite, Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar i lokalnih medija kako bi bili pravovremeno informirani o razvoju situacije.  

Požar na lokalitetu odlagališta krutog otpada Uborak izbio je nakon čega su na teren odmah upućene sve raspoložive snage Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar. Vatrogasci se s vatrenom stihijom bore uz pomoć više vatrogasnih vozila, dok iz zraka gašenje podupire zrakoplov Air Tractor.  U akciju gašenja od samoga početka uključene su i Oružane snage Bosne i Hercegovine, koje na terenu pomažu s pješaštvom i cisternama za dopremu vode.  

Iz Grada Mostara naglašavaju kako su sve nadležne gradske službe, komunalna poduzeća i interventne postrojbe angažirane maksimalnim kapacitetom kako bi požar bio stavljen pod kontrolu u što kraćem roku. 

Istodobno podsjećaju da je zbog ekstremno visokih temperatura na snazi potpuna zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru. Građani koji uoče dim ili otvoreni plamen pozivaju se da to odmah prijave Profesionalnoj vatrogasnoj postrojbi na broj 123 ili Operativnom centru Civilne zaštite na broj 121.  

Gradske vlasti zahvalile su građanima na razumijevanju, odgovornom ponašanju i suradnji tijekom izvanredne situacije.

Podijeli na:

Vatra zahvatila objekte i radne strojeve deponije Uborak, građanima upozorenje

Nadležne službe pozvale su građane na oprez te preporučile da izbjegavaju boravak na otvorenom

foto Fena

Situacija na mostarskom odlagalištu otpada Uborak tijekom ponedjeljka postala je iznimno ozbiljna nakon što se požar proširio na veći dio deponije, zahvativši glavno skladište, prateće objekte te radne strojeve. Zbog razmjera požara u gašenje su uključena oba Air Tractora, uz vatrogasce i pripadnike Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar ističu kako je stanje na terenu i dalje kritično te da se vatrogasci neprekidno bore kako bi spriječili daljnje širenje vatre. Svi zaposlenici deponije pravodobno su evakuirani, a na mjesto događaja stigao je i gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Požar, koji je izbio u ponedjeljak ujutro, tijekom dana se proširio na dio deponije u kojem se nalaze skladišni i drugi objekti. Gust dim i neugodan miris paljevine osjete se u velikom dijelu Mostara, a dim se širi i prema Čapljini, zbog čega je došlo do pogoršanja kvalitete zraka.

Zbog ozbiljnosti situacije angažirane su dodatne vatrogasne snage, dok zračne snage iz zraka pokušavaju zaustaviti širenje požara. U gašenju, uz Profesionalnu vatrogasnu postrojbu Mostar, sudjeluju i pripadnici Oružanih snaga BiH koji pružaju potporu na terenu.

Operativni centar Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanske županije ranije je izdao izvanrednu obavijest za građane zbog povećane količine dima na području JP Deponija Uborak.

Nadležne službe pozvale su građane na oprez te preporučile da izbjegavaju boravak na otvorenom u neposrednoj blizini požarišta, osobito osobe s respiratornim tegobama, starije osobe i djeca. Također se savjetuje držanje zatvorenih prozora i vrata kako bi se smanjio ulazak dima u stambene objekte.

Iz Operativnog centra poručuju kako neprestano prate razvoj situacije te će javnost, u slučaju novih okolnosti ili pogoršanja stanja, pravodobno obavještavati putem službenih kanala.

Vatrogasne ekipe i dalje ostaju na terenu, a prioritet je staviti požar pod nadzor i spriječiti njegovo daljnje širenje na ostatak deponije i okolno područje. Građanima se preporučuje da prate upute nadležnih službi i izbjegavaju približavanje području požara dok traje intervencija.

Podijeli na:

Emotivna priča: Nikola je bos krenuo na hodočašće sv. Ivi u Podmilačje

Na YouTube kanalu Dolina Lašve omiljenog Olija objavljena je dirljiva priča o Nikoli, hodočasniku koji je bos krenuo prema svetištu svetog Ive u Podmilačju kod Jajca.

Nikola, koji trenutačno živi u Austriji, na ovaj se zavjetni put odlučio kako bi zahvalio na svemu što ima. Ekipa kanala Dolina Lašve susrela ga je i snimila na putu iz Travnika prema Turbetu, gdje su s njim razgovarali o njegovu zavjetu i razlozima zbog kojih je krenuo na ovo hodočašće. 

Kako su naveli autori videa, nisu ga željeli zadržavati u njegovu naumu, pa su dio puta nastavili pješice zajedno s njim. 

Posebno emotivan dio priče odnosi se na Nikolinu molitvu za rođaka, ali i na reakcije ljudi koje je susretao putem. Prolaznici su ga pozdravljali, svirali iz automobila i pružali mu podršku, što je cijeloj priči dalo dodatnu toplinu.

Podijeli na:
GORANCI WEATHER

Ukupno prikaza stranice

Razmišljate o gradnji kuće, prostora ili o dizajnu interijera a nemate ideja !? Tu je 3D 2D Project

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0