Pomozite nam da zajedno dosegnemo tisuću pretplatnika na našem YOUTUBE KANALU! Vaša podrška nam puno znači, a vama ne košta ništa 🙂

Papa Lav XIV poslao 100.000 eura pomoći Venezueli nakon razornog potresa

Dok Venezuela prolazi kroz jednu od najtežih humanitarnih katastrofa posljednjih godina, papa Lav XIV odlučio je brzo reagirati i pružiti konkretnu pomoć stradalima. Vatikan je u četvrtak objavio da je Sveti Otac poslao 100.000 eura hitne pomoći za stanovništvo pogođeno razornim potresima koji su tijekom noći sa srijede na četvrtak pogodili ovu južnoameričku zemlju, prenosi Hina.

Prema priopćenju vatikanskog odjela zaduženog za Papina dobrotvorna djela i pomoć stanovništvu u potrebi, riječ je o „početnom doprinosu“ namijenjenom potpori najhitnijim akcijama spašavanja i zbrinjavanja stradalih. Vijest je objavio Vatican News, službeni informativni portal Svete Stolice.

Venezuelu su pogodila dva iznimno snažna potresa magnitude 7,2 i 7,5 stupnjeva po Richterovoj ljestvici. Potresi su izazvali katastrofalna razaranja u više gradova i naselja, a prema privremenim podacima život su izgubile najmanje 164 osobe. Spasilačke službe i dalje tragaju za preživjelima pod ruševinama, zbog čega se strahuje da bi konačan broj žrtava mogao biti znatno veći.

Osim ljudskih gubitaka, tisuće obitelji ostale su bez domova, a brojni objekti, prometnice i ključna infrastruktura pretrpjeli su velika oštećenja. Situaciju dodatno otežava činjenica da se Venezuela već godinama suočava s dubokom gospodarskom i društvenom krizom, zbog čega su kapaciteti za odgovor na ovakve katastrofe ograničeni.

Papina pomoć dolazi kao znak blizine i solidarnosti s narodom koji prolazi kroz teške trenutke. U Vatikanu ističu kako će se sredstva koristiti za najnužnije potrebe pogođenog stanovništva, uključujući smještaj, hranu, lijekove i druge oblike hitne pomoći.

Uz Katoličku Crkvu, pomoć Venezueli ponudile su i brojne države te međunarodne organizacije. Među njima su Sjedinjene Američke Države, Iran, Kuba i Europska unija, koje su izrazile spremnost sudjelovati u humanitarnim i spasilačkim operacijama.

Dok se spasilačke ekipe bore s posljedicama katastrofe, gesta pape Lava XIV još jednom podsjeća na važnost međunarodne solidarnosti i pomoći onima koji su se preko noći našli bez svega. Za mnoge pogođene obitelji, svaka pružena ruka pomoći danas znači nadu u novi početak nakon tragedije koja je potresla cijelu Venezuelu.

Podijeli na:

Hercegovina dobiva pet novih svećenika: Evo tko će biti zaređen u Mostaru

U katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru u ponedjeljak, 29. lipnja, na svetkovinu svetih Petra i Pavla, bit će upriličeno svećeničko ređenje petorice đakona. Svečano euharistijsko slavlje s početkom u 11 sati predvodit će mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić, koji će podijeliti sveti red prezbiterata četvorici franjevaca Hercegovačke franjevačke provincije i jednom biskupijskom đakonu.  

Za svećenike će biti zaređeni fra David Slišković iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Širokom Brijegu, fra Danijel Sentić iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Gradcu Neumskom, fra Ante Radoš iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Seonici te fra Jakov Jure Nikolić iz Hrvatske katoličke misije Zürich.  

Uz četvoricu franjevačkih đakona, sveti red prezbiterata primit će i đakon Mostarsko-duvanjske biskupije don Tomislav Čarapina iz Župe Presvetoga Srca Isusova u Potocima.  

Svećeničko ređenje na blagdan svetih Petra i Pavla jedan je od najznačajnijih događaja u životu mjesne Crkve jer označava početak svećeničke službe novih prezbitera koji će svoje poslanje vršiti u župama i drugim pastoralnim zajednicama.  

Iz Hercegovačke franjevačke provincije uputili su poziv svim vjernicima da budu dionici ovog svečanog slavlja te da buduće svećenike preporuče u svoje molitve kako bi vjerno i ustrajno živjeli svoje svećeničko poslanje.

Podijeli na:

Sporna objava portala Žepče.ba izazvala ogorčenje, uslijedila isprika

Povijesna pobjeda nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom i plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva donijeli su val oduševljenja i slavlja diljem zemlje. No, dok su se navijači na ulicama veselili velikom sportskom uspjehu, u Žepču je dio euforije zasjenila objava lokalnog portala Zepce.ba koja je izazvala burne reakcije, osobito među hrvatskim stanovništvom toga kraja.

Portal je tijekom sinoćnje proslave objavio videosnimku navijačke atmosfere i bakljade na ulicama Žepča, uz komentar: „24. 06. 1993. gorilo je Žepče, i danas nakon 33 godine gori“. Iako je objava ubrzo uklonjena, snimke zaslona već su se proširile društvenim mrežama, izazvavši val ogorčenja, nevjerice i osuda.

Mnogi su sporni komentar doživjeli kao neprimjerenu usporedbu sportskog slavlja s jednim od najtežih razdoblja u novijoj povijesti Žepča. Datum 24. lipnja 1993. godine duboko je urezan u kolektivno sjećanje Hrvata žepačkoga kraja jer je toga dana započeo opći napad postrojbi Armije BiH iz pravca Željeznog Polja na položaje HVO-a, što je označilo početak krvavih sukoba u tom dijelu Bosne i Hercegovine.

Zbog toga su brojni građani ocijenili kako povezivanje navijačkih baklji i sportske proslave s ratnim događajima i stradanjima predstavlja grubu provokaciju te nepotrebno otvara stare rane i produbljuje međunacionalne podjele.

Nakon što su reakcije postale sve glasnije, portal Žepče.ba oglasio se posebnim priopćenjem u kojem je pokušao objasniti okolnosti nastanka spornog komentara.

U objavi navode kako je riječ bila o kratkotrajnom komentaru koji je bio vidljiv svega nekoliko minuta te da je predstavljao sarkastičnu usporedbu između događaja iz 1993. godine, kada je Žepče bilo zahvaćeno ratnim sukobima, i sinoćnje bakljade kojom su građani slavili pobjedu reprezentacije BiH.

„Komentar je uklonjen nakon pet minuta jer nije shvaćen kao sarkazam“, poručili su iz portala, dodajući kako su pojedine političke stranke i mediji naknadno iskoristili snimke zaslona objave u političke i predizborne svrhe.

Iz Žepče.ba tvrde kako su ih pojedini akteri optužili za širenje nacionalne mržnje, dok oni smatraju da je riječ o pokušaju političke manipulacije i stvaranja dodatnih podjela u lokalnoj zajednici.

Posebno su istaknuli kako je urednik portala i sam žrtva ratnih događaja iz 1993. godine te da mu nije bila namjera vrijeđati bilo koga.

„Urednik, koji je i sam žrtva događaja iz 1993. godine, ispričava se svima koji su se našli povrijeđenima tim komentarom“, naveli su u priopćenju.

Istodobno su osudili, kako tvrde, zloupotrebu snimki zaslona u političke svrhe, kao i javni linč kojem je bio izložen urednik portala nakon objave.

Na kraju svog obraćanja podsjetili su na ratna stradanja Žepča te poručili: „Neka vas Bog čuva i neka kazni sve one koji su bili sudionici paljenja Žepča, a onima koji su u tom razdoblju dali svoje živote želimo da im nagrada bude vječni mir i spokoj na boljem svijetu.“

Unatoč objavljenoj isprici, slučaj je otvorio širu raspravu o odgovornosti medija i javnih platformi u osjetljivim sredinama poput Žepča, gdje su ratna sjećanja i dalje snažno prisutna. Mnogi smatraju kako sportski uspjesi trebaju biti prilika za zajedničko slavlje i povezivanje ljudi, a ne povod za poruke koje, bez obzira na namjeru, mogu biti shvaćene kao relativiziranje ili banaliziranje ratnih trauma.

Dok se polemike oko sporne objave ne stišavaju, ostaje pitanje može li se u društvu koje još uvijek nosi teret ratne prošlosti izbjeći korištenje osjetljivih povijesnih događaja u dnevnim političkim i medijskim obračunima.

Podijeli na:

Milijarder se vratio u rodni grad u Hercegovini i najavio nove milijunske projekte

Dok je njegova nedavna posjeta Konjicu prošla gotovo nezapaženo u široj javnosti, u rodnom gradu izazvala je veliko zanimanje. Naime, Konjic je ovih dana posjetio Luka Rajić, poduzetnik sa švicarskom adresom i jedan od najuspješnijih poslovnih ljudi s prostora Bosne i Hercegovine i Hrvatske, piše Biznisinfo.ba.

Rajić, nekadašnji vlasnik mliječne industrije Dukat i osnivač poslovnog sustava koji danas djeluje na 12 europskih tržišta, već godinama aktivno pomaže razvoj svog rodnog grada. Iako živi i posluje u Švicarskoj, nije zaboravio Konjic, gdje redovito podržava projekte iz područja obrazovanja, zdravstva i razvoja lokalne zajednice.

Tijekom ovogodišnjeg boravka obišao je obrazovne i zdravstvene ustanove, razgovarao s gradskim vlastima o budućim projektima te potvrdio nastavak potpore inicijativama koje doprinose kvaliteti života građana.

Poslovno carstvo prisutno na 12 tržišta

Luka Rajić rođen je 1964. godine u Konjicu, a poslovnu karijeru izgradio je u Hrvatskoj. Javnosti je najpoznatiji kao bivši vlasnik Dukata, dok danas kroz LURA Grupu upravlja nizom uspješnih kompanija, među kojima su farmaceutska tvrtka PharmaS, logistička kompanija RALU logistika, LURA Nekretnine, švicarski proizvođač čokolade Favarger te LURA Family Office.

Grupa posluje na 12 tržišta Europe, a u razvoj njezinih kompanija posljednjih je godina uloženo više od 350 milijuna konvertibilnih maraka. Danas zapošljava više od tisuću ljudi.

Prema podacima iz 2016. godine, Rajić se nalazio među 300 najbogatijih stanovnika Švicarske, dok je u Hrvatskoj bio drugi najbogatiji poduzetnik, odmah iza tadašnjeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića.

Podrška mladim talentima

Tijekom posjete Konjicu Rajić je obišao Glazbenu školu „Rezonanca“ te nazočio završnoj svečanosti i koncertu maturanata generacije 2026.

U razgovoru s učenicima, profesorima i roditeljima čestitao je mladima na uspjesima te im uručio diplome i prigodne darove.

– Svake godine me ispunjava radost kada vidim kako ova škola raste i razvija svoje učenike. Njihova kreativnost, trud i uspjesi duboko me inspiriraju. Ulaganje u obrazovanje za mene je ulaganje u budućnost zajednice – poručio je Rajić.

Ravnateljica škole Biljana Handžo istaknula je kako je Rajić mnogo više od donatora.

– Luka za nas nije samo donator, nego istinski prijatelj škole. Njegova podrška ogleda se ne samo kroz financijsku pomoć, već i kroz iskren interes za razvoj naših učenika koji ostvaruju zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim natjecanjima – kazala je Handžo.

Razgovori o budućnosti Konjica

U sklopu posjete Rajić se sastao i s gradonačelnikom Konjica Osmanom Ćatićem. Na sastanku se razgovaralo o projektima realiziranima tijekom protekle godine, kao i o planovima za naredno razdoblje, s posebnim naglaskom na obrazovanje, zdravstveni sustav i infrastrukturu.

Gradonačelnik Ćatić istaknuo je kako Rajićeva dugogodišnja potpora ostavlja vidljive rezultate u različitim segmentima života lokalne zajednice.

– Njegova privrženost rodnom gradu primjer je uspješne suradnje koja donosi konkretne koristi građanima Konjica – rekao je Ćatić.

Nova pomoć za Opću bolnicu Konjic

Nakon sastanka uslijedio je obilazak Opće bolnice Konjic, ustanove kojoj je Rajić tijekom prethodnih godina pružio značajnu financijsku potporu, uključujući pomoć pri otvaranju Centra za hemodijalizu.

Tijekom razgovora s upravom bolnice razmatrani su planovi daljnjeg razvoja Centra kako bi se osigurao njegov nesmetan rad i kvalitetna zdravstvena skrb za pacijente iz cijele regije.

– Potpuno sam posvećen podršci svom rodnom gradu i projektima koji unapređuju zdravstveni sustav i infrastrukturu. Smatram da je važno dugoročno planirati kako bismo osigurali stabilnost i kvalitetu zdravstvenih usluga – istaknuo je Rajić.

Direktor bolnice dr. Dženan Lepara zahvalio je na dosadašnjoj pomoći te naglasio kako su ulaganja imala izravan utjecaj na kvalitetu i dostupnost zdravstvene skrbi.

Tom prilikom dogovorena je i nova donacija za bolnicu, koja uključuje nabavu agregata i klima-uređaja potrebnih za rad Centra za hemodijalizu.

Konjic ostaje u srcu

Govoreći o svojoj povezanosti s rodnim gradom, Rajić je poručio kako će i ubuduće podržavati projekte koji donose dugoročnu korist građanima.

– Konjic za mene ima posebno mjesto. Budućnost svake uspješne zajednice počiva na obrazovanju mladih, kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i stalnom unaprjeđenju životnih uvjeta. Zato ću nastaviti podržavati projekte koji doprinose razvoju grada i boljem životu njegovih stanovnika – naglasio je.

Ovogodišnja posjeta još je jednom potvrdila snažnu povezanost Luke Rajića s rodnim krajem te njegovu spremnost da nastavi ulagati u razvoj Konjica kroz obrazovne, zdravstvene i društveno korisne projekte.

Podijeli na:

Od vrela Bezdana do crkve: Rodoč svečano proslavio blagdan sv. Ivana Krstitelja

foto fra Mario Knezović

Blagdan sv. Ivana Krstitelja svečano je proslavljen u mostarskom naselju Rodoč, gdje se i ove godine okupio veliki broj vjernika kako bi sudjelovali u tradicionalnom vjerskom programu i zajedničkoj molitvi.

Proslava je započela procesijom koja je krenula od vrela Bezdana, jednog od prepoznatljivih simbola ovoga kraja. U molitvenom ozračju vjernici su se uputili prema crkvi sv. Ivana Krstitelja, noseći svoje nakane i zahvalnosti te svjedočeći živu vjeru koja se u ovoj župi prenosi generacijama.

Središnje misno slavlje predvodio je fra Miro Šego, gvardijan i župnik župe Humac. U svojoj propovijedi istaknuo je važnost svjedočenja vjere u svakodnevnom životu, nadahnjujući se likom sv. Ivana Krstitelja, proroka koji je svojim životom pripravljao put Gospodinu.

Vjernici su se za blagdan pripremali trodnevnicom tijekom koje su sudjelovali u svetim misama, molitvi i duhovnim sadržajima. Trodnevna priprava bila je prilika za ispovijed, duhovnu obnovu i produbljivanje zajedništva među župljanima.

Svečana proslava još je jednom pokazala snažnu povezanost vjernika s njihovom župom i nebeskim zaštitnikom. Molitva, procesija i euharistijsko slavlje obilježili su dan ispunjen vjerom, zajedništvom i zahvalnošću, ostavljajući snažan dojam na sve okupljene.

 
Podijeli na:

Venezuela u ruševinama nakon dva razorna potresa: Proglašeno izvanredno stanje, strahuje se od tisuća mrtvih

foto Reuters TV

Venezuelu je pogodila jedna od najtežih prirodnih katastrofa u njezinoj novijoj povijesti. Dva iznimno snažna potresa, magnitude 7,2 i 7,5 stupnjeva po Richteru, zatresla su glavni grad Caracas i šire područje zemlje u razmaku od svega nekoliko sekundi, ostavljajući iza sebe razaranja, ljudske žrtve i kaos.

Zbog katastrofalnih posljedica vlasti su proglasile izvanredno stanje na području cijele države, dok spasilačke službe neumorno tragaju za preživjelima ispod ruševina srušenih zgrada.

Prema posljednjim službenim podacima koje je objavila privremena predsjednica Delcy Rodríguez, najmanje 32 osobe su poginule, a oko 700 ih je ozlijeđeno. Međutim, vlasti upozoravaju kako bi stvarni broj stradalih mogao biti znatno veći jer još uvijek nema informacija iz pojedinih teško pogođenih područja, osobito iz države Guaria, koja se nalazi u blizini Caracasa.

Posebno dramatične procjene objavio je United States Geological Survey, prema kojima postoji 44 posto vjerojatnosti da će broj poginulih premašiti 10.000 ljudi, dok procjene pokazuju čak 30 posto šanse da bi konačni broj žrtava mogao premašiti 100.000.

Prve tragedije već su potvrđene u općini Baruta, dijelu Caracasa, gdje su se srušile dvije stambene zgrade. Gradonačelnik Darwin González potvrdio je smrt tri osobe te izvijestio kako su ostali stanari uspješno spašeni. Ozlijeđeni su prevezeni u bolnice gdje im se pruža medicinska pomoć.

Situacija na terenu ostaje iznimno teška. Novinarka BBC-ja koja izvještava iz Caracasa prenijela je potresne prizore s mjesta nesreće, navodeći kako se iz ruševina jedne srušene zgrade još uvijek čuju glasovi zarobljenih ljudi.

– Može se čuti kako viču: „Zovite pomoć! Ovdje smo!“ – kazala je, dodajući kako mnogi građani odbijaju vratiti se u svoje domove zbog straha od novih potresa i urušavanja oštećenih objekata.

Stanovnica četvrti Palos Grandes, Maria Elise, opisala je stanje u svom susjedstvu kao katastrofalno.

– Zidovi u stanu su mi napukli. Stupovi javne rasvjete su porušeni, nemamo struje, a nema ni signala za mobitele – ispričala je.

Brojne prometnice su oštećene, telekomunikacijske veze su u prekidu, a pojedini dijelovi zemlje ostali su bez električne energije. Spasilačke ekipe, vojska i volonteri pokušavaju doprijeti do najpogođenijih područja, dok se stanovništvo suočava s neizvjesnošću i strahom od novih podrhtavanja tla.

Kako se informacije iz pogođenih regija postupno prikupljaju, raste bojazan da bi broj stradalih mogao nastaviti rasti. Venezuela se trenutačno nalazi pred golemim humanitarnim izazovom, a sljedeći sati i dani bit će ključni za potragu za preživjelima i procjenu stvarnih razmjera katastrofe.

Podijeli na:

Deseci tisuća vjernika u Podmilačju: Proslavljen blagdan sv. Ive uz poruke mira i zajedništva

foto RTV Herceg - Bosne

Svetište sv. Ive u Podmilačju, jedno od najstarijih i najznačajnijih hodočasničkih i zavjetnih mjesta u Bosni i Hercegovini, i ove je godine okupilo desetke tisuća vjernika iz svih krajeva zemlje i inozemstva, piše RTV Herceg-Bosne

Premda je riječ o svetkovini Rođenja sv. Ivana Krstitelja, narod ga stoljećima s posebnom pobožnošću štuje pod imenom sveti Ivo, po kojemu je ovo svetište nadaleko poznato. Prepoznatljivo po snažnoj tradiciji hodočašća, molitvi za bolesnike te posebnom ozračju zajedništva koje okuplja pripadnike različitih vjeroispovijesti, Podmilačje već stoljećima predstavlja mjesto susreta vjere, nade i duhovne obnove.

Središnjoj svetoj misi nazočili su predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović i izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednica Kluba Hrvata Marina Pendeš, pokazavši važnost koju ovo svetište ima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini, ali i za sve ljude koji u Podmilačju pronalaze mjesto molitve, zavjeta i duhovne okrijepe.

Povodom proslave upravitelj svetišta i župnik fra Filip Karadža podsjetio je kako lik sv. Ivana Krstitelja nadilazi granice pojedinih naroda i vjerskih zajednica. Istaknuo je da je Ivan proročki lik koji poziva na istinu, obraćenje i preispitivanje vlastitog života, naglasivši kako je njegov poziv na promjenu grešnoga stanja trajan i aktualan za sva vremena, ljude i narode. 

Upravo zbog takve univerzalne poruke Podmilačje svake godine okuplja brojne hodočasnike različitih vjeroispovijesti u ozračju međusobnog poštovanja i zajedništva. Središnje misno slavlje danas je predvodio novoimenovani biskup i vojni ordinarij u BiH, mons. Miro Relota. 

U duhovnoj i kulturnoj baštini Središnje Bosne posebno mjesto pripada upravo Podmilačju, svetištu koje već stoljećima svjedoči o snazi vjere, zajedništva i ustrajnosti hrvatskog naroda. ,,Okupljeni smo na mjestu gdje se susreću ljudska bol, nada i Božja milost. Došli smo jer osjećamo potrebu susresti Boga po zagovoru svetoga Ive. 

Neki mole za ozdravljenje tijela, neki za ozdravljenje duše, a svi zajedno stojimo pred Gospodinom.’’, naglasio je u propovijedi mons. Miro Relota. 

Podmilačje nije samo mjesto molitve i zavjeta, nego i trajni simbol duhovne snage, identiteta i zajedništva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Upravo se na ovomu svetom mjestu iznova potvrđuju vrijednosti koje povezuju obitelji i zajednice – vjera, međusobno poštovanje, solidarnost i odgovornost prema općem dobru. 

Podmilačje je i svjedočanstvo obnove nakon ratnih stradanja. Nova crkva i vanjski oltar, koji bi ove godine trebali biti u cijelosti dovršeni, predstavljaju spoj tradicije i suvremenosti te trajni znak duhovne snage naroda koji je, unatoč svim izazovima, sačuvao svoju vjeru, identitet i nadu u budućnost.

Podijeli na:

Međugorje već 45 godina svijetli kao znak nade i molitve

foto Goranci online

Danas, 25. lipnja 2026. godine, Međugorje obilježava 45. obljetnicu događaja koji je promijenio živote milijuna ljudi diljem svijeta. Na današnji dan 1981. godine šestero djece na Podbrdu, iznad tadašnjeg hercegovačkog sela, posvjedočilo je da su vidjeli Blaženu Djevicu Mariju. Među njima bila je i Marija Pavlović Lunetti, koja i danas svjedoči o porukama mira, obraćenja i molitve koje su obilježile međugorski fenomen.

Od tog povijesnog dana pa sve do danas, Međugorje je postalo jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u svijetu. Milijuni vjernika svake godine dolaze na ovo blagoslovljeno mjesto tražeći mir srca, duhovnu obnovu, pomirenje s Bogom i novu snagu za životne izazove. Mnogi svjedoče kako su upravo ovdje pronašli vjeru, ozdravili dušu ili započeli novi životni put.

Za obilježavanje ovog velikog jubileja župljani Međugorja i brojni hodočasnici pripremali su se kroz devetodnevnicu molitve. Od 15. lipnja svakoga dana u 16 sati na Brdu ukazanja molila se krunica, okupljajući vjernike iz različitih krajeva svijeta. U ozračju sabranosti i zahvalnosti, mnoštvo je hodočasnika penjalo kamenitim stazama Podbrda, noseći svoje molitve, zahvale i nakane pred Nebesku Majku.

Večernji molitveno-liturgijski program tijekom devet dana bio je snažan poziv na obraćenje i produbljenje vjere. Svete mise, klanjanja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, molitva krunice i zajedništvo vjernika stvarali su ozračje koje je mnoge podsjetilo na bit međugorske poruke – vratiti Boga u središte života.

Posebno značenje današnjem datumu daje i događaj iz 1982. godine. Naime, 2. veljače te godine vidioci su upitali Gospu kada želi da se slavi blagdan Kraljice Mira. Prema svjedočanstvu vidjelaca, Gospa se nasmiješila i odgovorila: „Voljela bih da to bude 25. lipnja. Toga dana vjernici su došli prvi put na brdo!“ Upravo zbog toga 25. lipnja zauzima posebno mjesto u srcima međugorskih vjernika, koji ga doživljavaju kao dan zahvalnosti za sve milosti primljene po zagovoru Kraljice Mira.

Kao i proteklih godina, vjernici su se za ovaj milosni dan, važan ne samo za međugorsku župu nego i za brojne hodočasnike diljem svijeta, pripremali u molitvi i duhovnoj sabranosti. Molitvena priprava organizirana je na dva načina: svakodnevnom molitvom krunice na Brdu ukazanja u 16 sati te molitvom krunice u župnoj crkvi sv. Jakova. Na taj su način župljani i hodočasnici tijekom devet dana zajednički uzdizali svoje nakane, zahvaljujući za dar Međugorja i moleći zagovor Kraljice Mira za mir u svijetu i u ljudskim srcima.

Četrdeset i pet godina nakon prvih ukazanja, poruke koje se povezuju s Međugorjem ostaju jednako aktualne. U svijetu opterećenom ratovima, podjelama, nesigurnošću i duhovnom prazninom, poziv na mir, molitvu, post, obraćenje i ljubav prema bližnjemu odzvanja snažnije nego ikada prije.

Današnja obljetnica je poziv svakom vjerniku da iznova otvori srce Božjoj milosti. Podbrdo, mjesto prvog susreta vidjelaca s Gospom, i dalje ostaje simbol susreta neba i zemlje, mjesto gdje se mnogi vraćaju kako bi pronašli ono što suvremeni svijet često ne može ponuditi – istinski mir srca.

Dok zvona međugorske župe danas odjekuju u čast 45. obljetnice, tisuće okupljenih vjernika zajedno zahvaljuju Bogu za sva obraćenja, duhovna zvanja, ozdravljenja i milosti koje su tijekom desetljeća primili po zagovoru Blažene Djevice Marije. Njihova molitva uzdiže se prema nebu s istom jednostavnošću i vjerom kakva je prije 45 godina obilježila prvi susret šestero djece s Gospom na kamenitom hercegovačkom brdu.

Podijeli na:

21 ekipa iz 4 države stiže na mostarsku “sačijadu” – evo što se sprema!

Mostar i rijeke Buna i Bunica krajem lipnja postaju epicentar jedne od najzanimljivijih gastronomskih manifestacija u regiji. Prvo međunarodno gastronomsko natjecanje „Sačijada – Buna i Bunica Open 2026“, u organizaciji Udruge „Aleja Pola“ Mostar, održat će se u subotu, 27. lipnja, u kompleksu Relax Outdoor Center.

Ova jedinstvena manifestacija, posvećena tradiciji pripreme hrane ispod sača (peke), okupit će čak 21 natjecateljsku ekipu iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, što joj daje snažan međunarodni karakter i potvrđuje rastući interes za hercegovačku gastronomsku baštinu.

Svaka ekipa može imati do četiri člana, a u službenom dijelu natjecanja pripremat će jednu mesnu peku. Uz to, natjecatelji će u slobodnom programu moći pripremati i druga jela za vlastite potrebe te za degustaciju posjetitelja, čime se očekuje prava gastronomska fešta na otvorenom.

Među prijavljenima su ekipe zanimljivih naziva poput "Nevrime i nesrića", "Crepulja", "Šljiva Ranka", "Kuhinja na otvorenom", "Mamuranti", "Očevija", "Romanija", "Bojka", "Malo ti je neslano", "Jurprom Turbo Teletina" i druge.

Stručni žiri ocjenjivat će jela prema više kriterija: okusu, izgledu, načinu pripreme te očuvanju tradicionalnih gastronomskih vrijednosti. Organizatori ističu kako je cilj manifestacije očuvanje i promocija tradicionalne kuhinje, ali i stvaranje prepoznatljivog turističkog brenda Hercegovine.

„Sačijada“ nije samo natjecanje – ona je i promotivni projekt koji spaja prirodne ljepote Bune i Bunice, domaću kuhinju i lokalni identitet, s ciljem dodatnog pozicioniranja Mostara kao atraktivne turističke destinacije. Projekt se realizira uz financijsku potporu Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije.

Uz glavni natjecateljski dio, organizatori su pripremili i bogat revijalni program. Posjetitelji će moći uživati u natjecanju u rezanju pršuta te pripremi tradicionalnih hercegovačkih uštipaka, čime se dodatno promovira bogata gastronomska baština ovog kraja.

Službeni program manifestacije počinje u 15 sati, a sve upućuje na to da će Buna toga dana postati najveća open-air kuhinja u regiji – uz mirise, okuse i atmosferu koja bi mogla nadmašiti sva očekivanja.

Podijeli na:

Gorivo po najnižim cijenama u posljednjih nekoliko mjeseci

foto RTV Herceg Bosne

Vozače u Bosni i Hercegovini posljednjih dana dočekale su nešto povoljnije cijene goriva. Na pojedinim benzinskim crpkama dizel se trenutno prodaje za oko 2,60 KM po litri, što predstavlja jednu od najnižih cijena zabilježenih u posljednjih nekoliko mjeseci.

Prema riječima stručnjaka i predstavnika naftnog sektora, riječ je o najnižim cijenama od kraja veljače, kada su geopolitičke napetosti i sukobi na Bliskom istoku izazvali rast cijena nafte na svjetskom tržištu.

Energetski stručnjak Almir Bečarević ističe kako je u posljednjim danima zabilježen blagi pad cijena sirove nafte na svjetskim burzama, no upozorava da se takvi pomaci ne odražavaju odmah i značajno na cijene goriva u Bosni i Hercegovini.

„Potrebno je da cijena nafte padne na približno 70 dolara po barelu kako bi došlo do ozbiljnijeg i osjetnijeg pojeftinjenja goriva. Hoće li se to dogoditi ovisit će o daljnjim kretanjima na svjetskom tržištu te odnosu ponude i potražnje“, pojasnio je Bečarević.

Dodaje kako se danas rijetko može pronaći gorivo po cijeni od tri marke po litri, budući da je na većini benzinskih crpki cijena niža.

„Sve je više crpki na kojima dizel košta oko 2,60 KM po litri. Potrošači imaju mogućnost usporediti cijene i odabrati povoljniju opciju, što im može donijeti određene uštede“, rekao je.

Prema njegovim riječima, trenutačne cijene predstavljaju najpovoljniju razinu od kraja veljače te pokazuju da tržište i dalje bilježi određene oscilacije, ali i otvara prostor za konkurentnije ponude među distributerima.

Dodatni optimizam vozačima ulijevaju i najave novog pojeftinjenja. Predsjednik Grupacije za trgovinu naftom i naftnim derivatima pri Gospodarskoj komori Republike Srpske Đorđe Savić ranije je izjavio da se tijekom ovog tjedna očekuje novo smanjenje cijena goriva za pet do deset feninga po litri.

Ako se takve prognoze ostvare, građani bi u narednim danima mogli svjedočiti dodatnom rasterećenju kućnih proračuna, osobito u vrijeme ljetne sezone i pojačanih putovanja.

Dok cijene nafte na svjetskom tržištu pokazuju znakove smirivanja, vozači u BiH već sada mogu pronaći dizel po cijenama kakve nisu viđene mjesecima, a stručnjaci ne isključuju mogućnost daljnjeg pojeftinjenja tijekom ljeta.

Podijeli na:

Dok je tražio hrvatsku putovnicu, u SAD-u objavio žestok napad na Hrvatsku i Hrvate

foto UN

Prema pisanju portala Zapad.ba, Sven Alkalaj, aktualni veleposlanik Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama, nedavno je zatražio produženje hrvatskih osobnih dokumenata, uključujući putovnicu Republike Hrvatske koju je, kako navode, stekao 2006. godine zajedno s hrvatskim državljanstvom.

Portal tvrdi kako je zahtjev za produženje dokumenata podnesen kako bi Alkalaj mogao nesmetano upravljati nekretninom koju posjeduje na hrvatskoj obali Jadrana.

Istodobno, Zapad.ba podsjeća da je Alkalaj nedavno u Washington Timesu objavio tekst u kojem oštro kritizira hrvatsku politiku u Bosni i Hercegovini, kao i Max Primorac. Portal taj tekst opisuje kao "gnjusan, klevetnički i goebbelsovski", optužujući Alkalaja za širenje neistina i govora usmjerenog protiv Hrvata.

U tekstu se također navodi kako je Alkalaj na mjesto veleposlanika BiH u SAD-u imenovan na prijedlog Željko Komšić.

Na kraju, portal Zapad.ba poziva Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske da razmotri pokretanje postupka oduzimanja hrvatskog državljanstva i putovnice Svenu Alkalaju. Portal smatra da osoba koja, prema njihovoj ocjeni, djeluje protiv interesa Hrvatske i hrvatskog naroda ne bi trebala koristiti hrvatsko državljanstvo i dokumente za osobne potrebe.

Podijeli na:

TRAGEDIJA Župnik preminuo nakon uboda ose tijekom svete mise

foto Župa sv. Josipa Radnika u Račama

Iz slovenske župe sv. Josipa Radnika u Račama stigla je vijest koja je duboko potresla vjernike, svećenstvo i širu crkvenu zajednicu. U tragičnim okolnostima preminuo je njihov župnik, velečasni Robert Emeršič , nakon teške alergijske reakcije izazvane ubodom ose, prenosi Novizivot.net.

Prema dostupnim informacijama, svećenika je osa ubola tijekom služenja svete mise na Planici, nakon čega je uslijedila iznimno jaka alergijska reakcija. Unatoč brzoj reakciji i pruženoj pomoći, njegovo se zdravstveno stanje naglo pogoršalo te je preminuo.

Vijest o njegovoj smrti u župi je primljena s velikim šokom i tugom. Vjernici i kolege svećenici opisuju kako ih je sve pogodila „poput groma iz vedra neba“, ostavljajući zajednicu u nevjerici i dubokoj boli. Naglašavaju da je bio svećenik koji je svoj poziv živio potpuno, osobito kroz liturgiju i služenje na oltaru.

U danima nakon tragedije, zajednica se okuplja u molitvi i tišini, odajući počast svom župniku. Posebno emotivan trenutak bio je sprovod u Hočama, gdje su mu se vjernici i svećenici mogli oprostiti na dostojanstven način. „Mogli smo se oprostiti od njega ondje gdje je najradije bio, za oltarom, na svetoj misi koju je tako rado služio“, poručili su iz župe, ističući zahvalnost za njegovu službu i predanost.

Župa je uputila i poziv vjernicima na zajedništvo, molitvu i povjerenje u vjeru, uz nadu u ponovni susret u vječnosti. U porukama koje su ostale iza njega naglašava se jednostavnost, posvećenost i pastirska blizina ljudima, što ga je činilo posebno voljenim među župljanima.

Njegov odlazak ostavlja prazninu u zajednici, ali i snažan trag svjedočanstva vjere koje će, kako ističu vjernici, ostati trajno upisano u život župe.

Podijeli na:

Generali HVO-a i čelnici Herceg-Bosne traže hrvatsku izbornu jedinicu

Skupina bivših generala HVO-a i dužnosnika Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HR HB) zatražila je da hrvatske vlasti podrže uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH, upozoravajući da Hrvate ondje godinama preglasavaju Bošnjaci. Skupina potpisnika, koja se naziva Inicijativnim odborom za uspostavu hrvatske izborne jedinice u BiH, uputila je otvoreno pismo hrvatskom predsjedniku, premijeru, predsjedniku Sabora i biskupima te zatražila potporu Zagreba uspostavi hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH, prenosi Hina.

Zahtjev prema Zagrebu 

"Od Republike Hrvatske zahtijevamo da sada djelatno i javno podrži uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH i sva konkretna rješenja za stvarno rješenje hrvatskog pitanja u BiH", navodi se u pismu koje, među ostalima, potpisuju generali Željko Glasnović i Ilija Vincetić te ratni načelnik HVO-a u Tomislavgradu Mijo Tokić. 

Potpisnici tvrde da je izvorni dogovor iz Washingtonskog sporazuma, kojim je 1994. zaustavljen bošnjačko-hrvatski rat, uz potpis i političko jamstvo tadašnjeg hrvatskog državnog vrha, uključujući Franju Tuđmana, podrazumijevao ravnopravnost Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH. "Hrvati su dobrovoljno unijeli svoj ustavnopravni entitet (HR HB) u novu, zajedničku Federaciju BiH, pod čvrstim uvjetom da ona bude ravnopravna ustavna zajednica dvaju konstitutivnih naroda, Hrvata i Bošnjaka, s paritetnim modelom upravljanja", navodi se u pismu. 

"Nužan korak" 

Potpisnici inicijative za uspostavu hrvatske izborne jedinice upozoravaju kako je taj sporazum kasnije narušen djelovanjem međunarodnih predstavnika i izmjenama ustavno-izbornog sustava u BiH "u pravcu stvaranja bošnjačke državice na štetu Hrvata". Upozoravaju da se time sustavno omogućilo bošnjačko političko preglasavanje Hrvata u Federaciji BiH, osobito u izboru članova Predsjedništva BiH i u Domu naroda.

"Vrijeme u kojem nam brojniji narod bira naše političke predstavnike je završilo", poručuju, dodajući da je uspostava hrvatske izborne jedinice "nužan korak za vraćanje ustavne ravnopravnosti i legitimnog političkog predstavljanja". 

Komšić i praksa preglasavanja 

U četiri navrata glasovima dominantno bošnjačkih birača za hrvatskog člana Predsjedništva BiH biran je Željko Komšić, a slična praksa prisutna je i u hrvatskom klubu gornjeg, nacionalno koncipiranog Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Potpisnici inicijative navode i kako Republika Hrvatska, kao potpisnica međunarodnih sporazuma u Washingtonu i Daytonu, ima posebnu odgovornost prema ustavnom poretku BiH. 

"Od Republike Hrvatske očekujemo da, kao potpisnica i jamac međunarodnih sporazuma, reagira na svako odstupanje od izvornog dogovora i podrži politička rješenja koja osiguravaju ravnopravnost konstitutivnih naroda", stoji u pismu. 

Upozorenje bošnjačkim predstavnicima 

U poruci bošnjačkim političkim predstavnicima potpisnici ističu da se praksa političkog preglasavanja Hrvata u Federaciji BiH ne može nastaviti. Dodaju da je uspostava hrvatske izborne jedinice nužan uvjet za ravnopravnost konstitutivnih naroda, "dok bi u suprotnom nastavak prakse preglasavanja vodio na stanje prije potpisivanja Washingtonskog sporazuma".

Podijeli na:

Noćas svi putevi vode u Međugorje: Tisuće vjernika kreću pješice prema Kraljici Mira

foto Goranci online

U ozračju molitve, zahvalnosti i iščekivanja, večeras će tisuće vjernika iz Mostara, Hercegovine i šire krenuti prema Međugorju kako bi sudjelovali u obilježavanju 45. obljetnice Gospinih ukazanja. Kao i prethodnih godina, brojni hodočasnici odlučili su svoj put prema međugorskom svetištu prijeći pješice, prinoseći svoje nakane, molitve i zavjete Kraljici Mira.

Posebno mjesto među događajima uoči obljetnice zauzima tradicionalno zavjetno hodočašće u organizaciji Župe Krista Kralja Čitluk i Udruge „Zavjet Gospi“. Hodočašće započinje danas u 16 sati, a zbog velikog broja sudionika predviđene su posebne mjere regulacije prometa.

Na temelju rješenja Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, od 16 do 17.30 sati bit će privremeno obustavljen promet na dijelu magistralne ceste M-17.4 Mostar – Čitluk – Tromeđa, na dionici od župne crkve u Čitluku do kružnog toka u Potpolju.

Policijski službenici Policijske uprave Čitluk provodit će privremenu regulaciju i preusmjeravanje prometa. Vozila iz smjera Čapljine, Ljubuškog i Širokog Brijega prema Mostaru bit će preusmjerena preko regionalne ceste R-425, dionicom Tromeđa – Donji Hamzići te dalje lokalnim cestama preko Gornjih Hamzića, Blatnice i Garišta, gdje će se ponovno uključivati na magistralnu cestu M-17.4.

Istodobno, vozila koja iz Mostara prometuju prema Tromeđi bit će preusmjeravana u mjestu Garišta, lokalnom cestom preko Blatnice i Hamzića prema Tromeđi.

Hitnim službama i drugim vozilima s pravom prvenstva prolaza bit će omogućen prolazak uz policijsku pratnju te uz prilagođenu brzinu i povećan oprez.

Iz Uprave policije MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije pozvali su vozače da, ukoliko su u mogućnosti, tijekom trajanja regulacije koriste alternativne prometne pravce te poštuju privremenu prometnu signalizaciju i upute policijskih službenika.

Poseban apel upućen je stanovnicima mjesnih zajednica Služanj, Donji Ograđenici, Dragićina, Čerin, Gornji i Donji Hamzići te Gornja i Donja Blatnica, kroz koje se očekuje pojačan promet tijekom trajanja regulacije.

Organizatori su također zamolili sudionike hodočašća da ne parkiraju vozila u neposrednoj blizini župne crkve u Čitluku. Na raspolaganju su alternativna parkirališta na platou stadiona Bare, prostoru bivše Duhanske stanice, parkiralištu između Hotela Brotnjo i trgovačkog centra Gallery Mall te kod Doma zdravlja Čitluk.

Dok se Međugorje priprema za jedan od najvažnijih dana u svojoj novijoj povijesti, večerašnje rijeke hodočasnika ponovno će posvjedočiti snagu vjere i posebnu povezanost vjernika s mjestom koje već 45 godina privlači milijune ljudi iz cijeloga svijeta.

Podijeli na:

Požar na Uborku ponovno buknuo, a Mostarci spas traže u planinama i Međugorju

foto Goranci online

Dok se Mostar posljednjih dana suočava s problemima uzrokovanim požarom na deponiji Uborak, mnogi građani traže spas od neugodnih mirisa i onečišćenog zraka u prirodi i na višim nadmorskim visinama. Upravo su ovih dana idealna odredišta Goranci, Bogodol, Raška Gora, Ruište, Fortica, ali i Međugorje, gdje se uz svježiji zrak može pronaći i duhovna okrjepa.

Nakon što je prethodno bio stavljen pod kontrolu, požar na deponiji Uborak ponovno se aktivirao na jednoj lokaciji, a gusti crni dim ponovno se širi prema gradu.

"Ponovo gori na jednoj lokaciji, vatrogasci su na terenu", potvrđeno je za medije iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar.

Situaciju dodatno otežava vremenska prognoza prema kojoj se u narednim danima očekuje sjeverni vjetar. Takvi vremenski uvjeti mogli bi usmjeriti dim s područja požarišta prema gradskim naseljima, što izaziva zabrinutost među građanima.

Podsjetimo, požar na deponiji Uborak izbio je u ponedjeljak, nakon čega su u gašenju sudjelovali vatrogasci, pripadnici Oružanih snaga BiH te air-tractori. Požar je naknadno lokaliziran nasipanjem deponije pijeskom, no novo aktiviranje vatre pokazuje kako opasnost još uvijek nije u potpunosti uklonjena.

Iako nadležne službe ulažu maksimalne napore kako bi požarište ponovno stavile pod kontrolu, dim i neugodan miris i dalje se osjećaju u pojedinim dijelovima Mostara.

Zbog toga mnogi Mostarci koriste slobodno vrijeme za odlazak u prirodu. Goranci, Bogodol, Raška Gora i Ruište nude ugodnije temperature, čistiji zrak i bijeg od gradske svakodnevice, dok Fortica pruža prekrasan pogled na grad i okolne planine. Brojni vjernici ovih dana odlaze i u Međugorje, osobito uoči 45. obljetnice Gospinih ukazanja, gdje uz molitvu i duhovni mir pronalaze i osvježenje od ljetnih vrućina.

Dok traje borba s požarom na Uborku, stručnjaci preporučuju građanima da prate službene informacije te, osobito osjetljive skupine stanovništva, izbjegavaju duži boravak na otvorenom u područjima zahvaćenima dimom.

Podijeli na:
GORANCI WEATHER

Ukupno prikaza stranice

Razmišljate o gradnji kuće, prostora ili o dizajnu interijera a nemate ideja !? Tu je 3D 2D Project

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0