Pomozite nam da zajedno dosegnemo tisuću pretplatnika na našem YOUTUBE KANALU! Vaša podrška nam puno znači, a vama ne košta ništa 🙂

Branitelji: Je li se u noći kada je BiH pobijedila Katar pucalo sa lijeve na desnu obalu Mostara?

foto Fena

Koordinacija udruga Domovinskog rata HVO-a u BiH oglasila se priopćenjem nakon incidenta koji se dogodio u Mostaru tijekom večeri kada se igrala utakmica reprezentacija Bosne i Hercegovine i Katara. Povod reakciji je slučaj u kojem je zalutali metak pogodio osobni automobil u zapadnom dijelu grada, pri čemu, srećom, nije bilo ozlijeđenih. 

Iz Koordinacije traže hitnu i temeljitu istragu svih okolnosti događaja te upozoravaju kako je svako korištenje vatrenog oružja u naseljenim područjima neprihvatljivo i ozbiljno ugrožava sigurnost građana. 

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Zaprepašteni smo i duboko zabrinuti nakon što je 24. lipnja 2026. godine u večernjim satima u Mostaru, u Ulici Rudarska 121, zrno metka pogodilo putničko motorno vozilo i prouzročilo materijalnu štetu. Samo pukom srećom u ovom incidentu nije bilo stradalih niti je netko izgubio život. 

Posebno zabrinjava činjenica da je prijava, po navodima policije, upućena u 21.35 sati nedugo nakon incidenta koji se po istim navodima dogodio u vrijeme održavanja nogometnog susreta reprezentacija BiH i Katara na Svjetskom prvenstvu. Incident se dogodio u zapadnome dijelu grada nastanjenom većinom Hrvatima dok se pak u tom trenutku slavilo u istočnom većinskom bošnjačkom dijelu grada Mostara. 

Ne želimo ništa prejudicirati, ali odlučno inzistiramo da policija i nadležno tužiteljstvo žurno i temeljito rasvijetle sve okolnosti ovoga događaja te da javnost, barem u preliminarnom obliku, bude upoznata s rezultatima istrage. Ovakvi događaji izazivaju zebnju i ozbiljnu zabrinutost među građanima. 

Dodatnu zabrinutost izazivaju navodi iz medija da je riječ o zrnu ispaljenom iz pištolja M-57, tzv. “tetejca”, čije zrno, prema stručnim procjenama, može imati domet i do 1,5 do 2 kilometra. Upravo zbog toga smatramo da je nužno hitno i potpuno razjašnjenje svih okolnosti kako bi se otklonile svake sumnje i smirile tenzije u javnosti. 

Ističemo i kako se bilo kakvo “slavlje” ispaljivanjem metaka u naseljenim područjima ne može i ne smije tolerirati. Pozivamo snage reda da spriječe ponavljanja ovakvog opasnog događaja koji je mogao završiti i fatalno. Postavlja se i pitanje šalje li se ovakvim činom, makar i uvjetno, neka druga poruka u gradu Mostaru, što dodatno povećava nelagodu i potrebu za brzim i jasnim odgovorima nadležnih institucija.

Podijeli na:

Omiljena ljetna željeznička linija ponovno u prometu: Krenuo sezonski vlak

Ljubitelji putovanja željeznicom ponovno mogu uživati u jednoj od najljepših regionalnih željezničkih ruta. Sezonski međunarodni putnički vlak na relaciji Sarajevo – Ploče – Sarajevo jutros je ponovno počeo prometovati, a putnike će prevoziti sve do 27. rujna ove godine.

Vlak će prometovati tri dana u tjednu – petkom, subotom i nedjeljom – pružajući putnicima priliku za ugodno i panoramsko putovanje od glavnog grada Bosne i Hercegovine do jadranske obale. Polazak iz Sarajeva predviđen je u 7:15 sati, dok je povratak iz Ploča u 18:26 sati.

Vožnja u jednom smjeru traje približno tri sata i 20 minuta, a ruta kroz dolinu Neretve već godinama slovi za jednu od najatraktivnijih željezničkih dionica u ovom dijelu Europe.

Cijena jednosmjerne karte iznosi 29,30 konvertibilnih maraka, dok povratna karta stoji 48,30 KM. Posebne pogodnosti osigurane su za studente, novinare, umirovljenike te organizirane skupine od šest i više putnika, koji ostvaruju popust od 30 posto.

Dodatne povlastice od 50 posto ostvaruju slijepe i slabovidne osobe te njihova pratnja, kao i djeca u dobi od četiri do 12 godina. Djeca mlađa od četiri godine putuju besplatno.

Zbog uvođenja sezonskog vlaka doći će i do privremene izmjene voznog reda poslijepodnevnog vlaka na relaciji Čapljina – Sarajevo. Novi termini polazaka i prolazaka su sljedeći:

  • Čapljina – 19:29 sati
  • Žitomislići – 19:41 sati
  • Mostar – 19.56 sati
  • Drežnica Stara – 20:15 sati
  • Jablanica Grad – 20:29 sati
  • Konjic – 20:45 sati
  • Hadžići – 21:37 sati

Od ponedjeljka do četvrtka poslijepodnevni vlak iz Čapljine prema Sarajevu prometovat će prema redovitom voznom redu, s polaskom u 16.42 sata.

Iz službe za odnose s javnošću Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine ranije su priopćili kako karte za relaciju Sarajevo – Ploče – Sarajevo neće biti dostupne putem internetske prodaje, nego će ih putnici moći kupiti na prodajnim mjestima željezničkog prijevoznika.

Ponovno uspostavljanje ove sezonske linije svake godine privlači velik interes putnika, osobito zbog jedinstvenog doživljaja putovanja kroz kanjon rijeke Neretve i brzog povezivanja unutrašnjosti Bosne i Hercegovine s jadranskom obalom.

Podijeli na:

Deseci tisuća hodočasnika iz cijeloga svijeta proslavili 45. obljetnicu Gospinih ukazanja u Međugorju

Međugorje je i ove godine bilo središte molitve i vjere, gdje su deseci tisuća hodočasnika iz svih krajeva svijeta sudjelovali u proslavi 45. obljetnice Gospinih ukazanja. Središnje misno slavlje na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova predvodio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, uz suslavlje čak 397 svećenika, dok su brojni drugi svećenici tijekom dana ispovijedali vjernike, piše Radiopostaja Mir Međugorje.

Već uoči obljetnice Međugorje je ispunilo mnoštvo hodočasnika koji su nakon večernje svete mise ostali na jednosatnom euharistijskom klanjanju Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu. Molitva se potom nastavila u tišini sve do ranih jutarnjih sati, dok su brojni vjernici pješice pristizali u svetište kako bi dočekali prvu svetu misu u šest sati.  

Tijekom prijepodneva slavile su se mise na hrvatskom jeziku, ali i još petnaest misa na jezicima stranih hodočasnika pristiglih iz više od trideset zemalja svijeta, među kojima su bili vjernici iz Europe, Sjeverne i Južne Amerike, Azije, Afrike i Bliskog istoka.  

Posebno dojmljive bile su duge kolone pred međugorskim ispovjedaonicama. Unatoč umoru nakon dugih putovanja, brojni hodočasnici odlučili su pristupiti sakramentu pomirenja, potvrđujući još jednom zašto Međugorje mnogi nazivaju “ispovjedaonicom svijeta”.  

U svojoj propovijedi fra Jozo Grbeš istaknuo je kako je Međugorje mjesto oprosta, obraćenja i novih početaka te prostor u kojem se susreću vjernici, oni koji tragaju za smislom života, ali i ljudi koji dolaze sa svojim sumnjama i životnim ranama.  

– Ovo je mjesto Crkve gdje su i biskup i svećenik, i nevjernik i bosonogi patnik na putu traženja. Svi su tražitelji – poručio je fra Grbeš.  

Naglasio je kako brojna svjedočanstva potvrđuju plodove koje Međugorje donosi ljudima – obnovljene brakove, oslobođenje od ovisnosti, povratak vjeri i obraćenja onih koji su godinama bili udaljeni od Boga.  

Govoreći o središtu kršćanske poruke, istaknuo je da je susret s Kristom najvažnije iskustvo koje čovjek može doživjeti.  

– Ako Krista imaš, sve imaš. Ako njega nemaš, sve što imaš, ništa nemaš – rekao je, podsjetivši da Blažena Djevica Marija uvijek upućuje na svoga Sina riječima: “Učinite sve što vam kaže.”  

Na kraju propovijedi pozvao je okupljene da preispitaju vlastitu ljubav prema Bogu i bližnjima.  

– Kakvo je stanje vaše ljubavi? Stanje vaše ljubavi jest stanje vaše duše – zaključio je fra Jozo Grbeš.  

Prije misnog slavlja krunicu je predmolio fra Ivan Hrkać, a nakon mise ponovno je uslijedilo euharistijsko klanjanje koje se nastavilo do jutarnjih sati.  

Na završetku slavlja međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić zahvalio je Bogu i Kraljici Mira na svim milostima kroz proteklih 45 godina, kao i svim svećenicima, župljanima, zborovima, volonterima i hodočasnicima koji su sudjelovali u organizaciji proslave. 

Obljetnici je prethodila devetnica tijekom koje su se svakodnevno molile krunice na Brdu ukazanja i kod crkve sv. Jakova, a dan uoči proslave održana je i tradicionalna 35. Hodnja mira od Humca do Međugorja te sedmo zavjetno hodočašće od Čitluka do Međugorja, čime je još jednom potvrđeno da Međugorje i nakon 45 godina ostaje jedno od najpoznatijih svjetskih marijanskih hodočasničkih odredišta.

Podijeli na:

Lipanjske zore: 20 dana borbi koji su promijenili povijest Hercegovine

Zajednička operacija HV-a, HOS-a i HVO-a nazvana Lipanjske zore započela je 7. lipnja 1992. godine. Cilj akcije, koja se kolokvijalno naziva i Operacija Čagalj, bio je oslobođenje doline Neretve sve do Mostara. Naime, srpski agresori su do tog vremena porušili veči dio Mostara, a cijeli istočni dio grada bio je okupiran, te je odlučeno da se krene u hitnu akciju, piše Hercegovina.in.

Odlučeno je da će operacijom zapovijedati general Janko Bobetko (zapovijednik južnog bojišta) i Jasmin Jagnjac (zapovjednik Općinskog stožera HVO-a Mostar).

Operacija je započela uništavanjem neprijateljskih bunkera na Ševaš Polju, nakon čega su srpske snage potisnute prema Gubavici i Domićima. Nakon toga hrvatske snage napreduju iz smjera Metkovića oslobađajući okolna sela, a sljedećeg dana oslobođena je i Čapljina.  

Operacija je uspješno završena 26. lipnja oslobođenjem doline Neretve, pri čemu je pod kontrolu vraćeno 1.800 četvornih kilometara teritorija. Bila je to prva veća pobjeda nad srpskim agresorima u Hercegovini te se smatra kao prekretnica u ratu u Bosni i Hercegovini. Također, većina vojnih analitičara smatra da je oslobađanjem doline Neretve spašena i južna Dalmacija.  

Operacija Lipanjske zore uništila velikosrpske težnje

Cilj JNA i srpsko-crnogorskih snaga bio je blokirati zapadnu i južnu Hercegovinu te odsjeći Dalmaciju na tri dijela. Prekidom komunikacije i onemogućavanjem međusobne suradnje bosanskohercegovačkih Hrvata i hrvatskih snaga smatrali su kako će lakše ostvariti velikosrpske težnje.  

Na zapovijed Momčila Perišića, 7. travnja 1992. godine dolazi do otvorene agresije na Mostar. Nad zapadnim Mostarom vršena su danonoćna granatiranja u kojima je uništeno 7 mostova, stara gradska jezgra, franjevački samostan i samostan časnih sestara, dom kulture, muzej i arhiv, knjižnica, bolnica, Dom zdravlja, zgrada kazališta, Muzička škola, zgrada Simfonijskog orkestra, hoteli, škole itd.  

Nadalje, 10. travnja 1992. godine izveden je žestok napad na Dubrave i Stolac, a istovremeno se iz topova, tenkova i zrakoplova granatiraju Čapljina, Čitluk, Metković i Dubrovnik.  

Uslijed ovakvog stanja, neophodna postaje brza reakcija obrambenih snaga. Zbog toga se u zoru sa 6. na 7. lipnja pokreće operacija „Lipanjske zore“ pod zapovjedništvom generala Janka Bobetka, zapovjednika Južnog bojišta, i zapovjednika Općinskog stožera HVO-a Mostar pukovnika Jasmina Jaganjca.Operacija je u nekoliko navrata trajala do 26. lipnja, a njezin je cilj bilo oslobođenje doline Neretve do Mostara.  

Sudionici operacije u sklopu združenih snaga HV-a, HVO-a i HOS-a bili su: zapovjednik južnog bojišta: general Janko Bobetko; glavni stožer HVO-a u Posušju (načelnik: Slobodan Praljak); stožer HVO-a općine Mostar (zapovjednici: Petar Zelenika i Jasmin Jaganjac);  

  • 4. gardijska brigada HV-a (zapovjednik: general Damir Krstičević); 
  • 156. brigada HV-a, (zapovjednik Ante Urlić); kažnjenička bojna HVO-a (zapovjednik: Mladen Naletilić “Tuta”); 
  • Poskok bojna HVO-a Široki Brijeg; diverzantski odred HVO-a iz Čitluka (zapovjednik: Miljenko Dugandžić “Midža”); 
  • brigada Knez Domagoj Čapljina; dobrovoljačka pukovnija Kralj Tomislav; 
  • bojne HVO-a: Stolac, Neum, Ljubuški i Čitluk;satnija HVO-a Ravno; 
  • bojna HV-a Imotski; bojna i dverzantski vod HVO-a Grude; 
  • 9 bojni mostarskog HVO-a (Bijelo Polje, Rudnik, Cim, Balinovac, Ilići, Kruševo, Gnojnice, Rodoč, Jasenica); 
  • 4 samostalne satnije, topništvo, inženjerija, logistika, veza, sanitet; 
  • Samostalni bataljun obrane Mostara HVO-a (zapovjednik: Arif Pašalić); 
  • bojna Vojne policije HVO-a; postrojbe MUP-a Hrvatske zajednice Herceg-Bosne; dio IX. bojne HOS-a (u sastavu 4. gardijske brigade HV-a); 
  • I. bojna HOS-a (zapovjednik: bojnik Stanko Primorac “Ćane”); 
  • satnija HOS-a “Lovac” (iz sastava 156. brigade HV-a); 
  • 1. satnija 3. bojne 156. brigade HV-a; 
  • ojačani vod 2. satnije 3. bojne 156. brigade HV-a; 
  • protuoklopna skupina 156. brigade HV-a; 
  • pionirska desetina iz inženjerskog voda 156. brigade HV-a; 
  • pionirska desetina iz pionirske satnije 40. inženjerske bojne HV-a; 
  • postrojba MUP-a Republike Hrvatske.  
Nakon desetominutne topničke pripreme, neprijatelj je napadnut glavnim pravcem iz Metkovića prema selima Klepci i Prebilovci te pomoćnim pravcima iz sela Dretelj prema selima Počitelj i Hotanj, pa prema Prebilovcima. 

Operacije su započele dvije borbene grupe koje su se spojile u selu Hotanj. Uspješnim djelovanjima diverzantskih grupa, prvi dan akcije u popodnevnim satima pod kontrolu obrambenih snaga dolazi šire područje rijeke Bregave. Ipak, u prva dva dana akcije, tijekom borbenih djelovanja poginulo je 10 pripadnika hrvatskih snaga.  

Sljedećih se dana nastavlja napredovanje hrvatskih snaga – 11. 6. oslobođeni su Domanovići, a 13. 6. i grad Stolac. Do 14. 6. 1992. godine postignut je cilj oslobađanja oko lijeve i desne obale Neretve, uključujući Čapljinu i Stolac. 

Od 11. lipnja, na području općine Mostar započinje druga etapa operacije, u kojoj su na pravcu djelovanja sudjelovale snage HVO-a Mostar i snage „OG Jugoistočna Hercegovina“ (u sklopu kojih su se nalazile snage 4/4 br. ZNG „Pauci“, satnija „Božana“ te tenkovska satnija iz sastava 156. brigade HV-a). Spajanjem snaga 4. brigade i HVO-a Mostar sa snagama koje su nastupale iz pravca Čapljine, operacija „Lipanjske zore“ završena je 26. lipnja 1992. godine.  

Operacijom “Lipanjske Zore”, također poznatom i pod nazivom “Čagalj”, oslobođena je dolina Neretve, cijela općina Mostar i grad Mostar, odnosno 1800 četvornih kilometara okupiranog teritorija. „Lipanjske zore“ označile su prvi poraz JNA u Bosni i Hercegovini, a u povijesnom kontekstu smatraju se prekretnicom rata u BiH te operacijom kojom su spriječeni napadi agresora na južnu Dalmaciju, a time dijelom i na srednju Dalmaciju, čime je Dalmacija spašena od katastrofe. Veličina pobjede još je veća jer je na oslobođenom području bila iznimno velika koncentracija postrojbi JNA, njihovog naoružanja i objekata.

Podijeli na:

Večeras u Mostaru započinje trodnevnica i duhovna obnova svetim Petru i Pavlu

foto Goranci online

Večeras u župi svetih Petra i Pavla u Mostaru započinje trodnevnica i duhovna obnova u čast apostolskih prvaka, svetih Petra i Pavla, čiju će svetkovinu Katolička crkva ove godine proslaviti u ponedjeljak, 29. lipnja. Vjernici će kroz tri dana molitve, sakramenata i duhovnih nagovora imati priliku pripraviti svoja srca za blagdan nebeskih zaštitnika ove mostarske franjevačke župe.

Program prve večeri započinje u 17:30 sati molitvom krunice te mogućnošću za svetu ispovijed. U 18 sati slijedi slavlje svete mise, nakon koje će biti održan nastavak duhovne obnove i prigodno predavanje.

Trodnevnicu i duhovnu obnovu predvodit će vlč. Dražen Radigović, župnik župe sv. Vida Mučenika u zagrebačkom Petruševcu, poznat po svojim nadahnutim propovijedima te kao utemeljitelj molitvene zajednice „Dobri Pastir“. Njegovi nagovori tijekom tri večeri bit će prilika za produbljivanje vjere, obnovu duhovnog života i snažniji susret s Kristom.

Isti raspored bit će i tijekom preostala dva dana trodnevnice – od 17:30 sati molitva krunice i ispovijed, u 18 sati sveta misa, a potom nastavak duhovne obnove.

Vrhunac proslave bit će u ponedjeljak, 29. lipnja, na svetkovinu svetih Petra i Pavla. Program će započeti u 17:30 sati molitvom krunice i mogućnošću za svetu ispovijed, dok će u 18 sati biti slavljena svečana sveta misa koju će predvoditi fra Stjepan Pavličević, gvardijan i župnik na Šćitu u Rami.

Iz Župe svetih Petra i Pavla u Mostaru uputili su poziv svim vjernicima da se pridruže trodnevnici i proslavi zaštitnika župe te zajedničkom molitvom, sudjelovanjem u euharistiji i pristupanjem sakramentu pomirenja dostojno proslave ovu veliku svetkovinu.

Sveti Petar i sveti Pavao svojim su životom, svjedočanstvom i mučeničkom smrću ostavili neizbrisiv trag u povijesti Crkve. Njihova vjernost Kristu i spremnost na potpuno predanje Evanđelju i danas ostaju snažan poticaj svim vjernicima da ustrajno žive svoju vjeru i hrabro svjedoče Krista u svakodnevnom životu.

Podijeli na:

Papa Lav XIV poslao 100.000 eura pomoći Venezueli nakon razornog potresa

Dok Venezuela prolazi kroz jednu od najtežih humanitarnih katastrofa posljednjih godina, papa Lav XIV odlučio je brzo reagirati i pružiti konkretnu pomoć stradalima. Vatikan je u četvrtak objavio da je Sveti Otac poslao 100.000 eura hitne pomoći za stanovništvo pogođeno razornim potresima koji su tijekom noći sa srijede na četvrtak pogodili ovu južnoameričku zemlju, prenosi Hina.

Prema priopćenju vatikanskog odjela zaduženog za Papina dobrotvorna djela i pomoć stanovništvu u potrebi, riječ je o „početnom doprinosu“ namijenjenom potpori najhitnijim akcijama spašavanja i zbrinjavanja stradalih. Vijest je objavio Vatican News, službeni informativni portal Svete Stolice.

Venezuelu su pogodila dva iznimno snažna potresa magnitude 7,2 i 7,5 stupnjeva po Richterovoj ljestvici. Potresi su izazvali katastrofalna razaranja u više gradova i naselja, a prema privremenim podacima život su izgubile najmanje 164 osobe. Spasilačke službe i dalje tragaju za preživjelima pod ruševinama, zbog čega se strahuje da bi konačan broj žrtava mogao biti znatno veći.

Osim ljudskih gubitaka, tisuće obitelji ostale su bez domova, a brojni objekti, prometnice i ključna infrastruktura pretrpjeli su velika oštećenja. Situaciju dodatno otežava činjenica da se Venezuela već godinama suočava s dubokom gospodarskom i društvenom krizom, zbog čega su kapaciteti za odgovor na ovakve katastrofe ograničeni.

Papina pomoć dolazi kao znak blizine i solidarnosti s narodom koji prolazi kroz teške trenutke. U Vatikanu ističu kako će se sredstva koristiti za najnužnije potrebe pogođenog stanovništva, uključujući smještaj, hranu, lijekove i druge oblike hitne pomoći.

Uz Katoličku Crkvu, pomoć Venezueli ponudile su i brojne države te međunarodne organizacije. Među njima su Sjedinjene Američke Države, Iran, Kuba i Europska unija, koje su izrazile spremnost sudjelovati u humanitarnim i spasilačkim operacijama.

Dok se spasilačke ekipe bore s posljedicama katastrofe, gesta pape Lava XIV još jednom podsjeća na važnost međunarodne solidarnosti i pomoći onima koji su se preko noći našli bez svega. Za mnoge pogođene obitelji, svaka pružena ruka pomoći danas znači nadu u novi početak nakon tragedije koja je potresla cijelu Venezuelu.

Podijeli na:

Hercegovina dobiva pet novih svećenika: Evo tko će biti zaređen u Mostaru

U katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru u ponedjeljak, 29. lipnja, na svetkovinu svetih Petra i Pavla, bit će upriličeno svećeničko ređenje petorice đakona. Svečano euharistijsko slavlje s početkom u 11 sati predvodit će mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić, koji će podijeliti sveti red prezbiterata četvorici franjevaca Hercegovačke franjevačke provincije i jednom biskupijskom đakonu.  

Za svećenike će biti zaređeni fra David Slišković iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Širokom Brijegu, fra Danijel Sentić iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Gradcu Neumskom, fra Ante Radoš iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Seonici te fra Jakov Jure Nikolić iz Hrvatske katoličke misije Zürich.  

Uz četvoricu franjevačkih đakona, sveti red prezbiterata primit će i đakon Mostarsko-duvanjske biskupije don Tomislav Čarapina iz Župe Presvetoga Srca Isusova u Potocima.  

Svećeničko ređenje na blagdan svetih Petra i Pavla jedan je od najznačajnijih događaja u životu mjesne Crkve jer označava početak svećeničke službe novih prezbitera koji će svoje poslanje vršiti u župama i drugim pastoralnim zajednicama.  

Iz Hercegovačke franjevačke provincije uputili su poziv svim vjernicima da budu dionici ovog svečanog slavlja te da buduće svećenike preporuče u svoje molitve kako bi vjerno i ustrajno živjeli svoje svećeničko poslanje.

Podijeli na:

Sporna objava portala Žepče.ba izazvala ogorčenje, uslijedila isprika

Povijesna pobjeda nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom i plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva donijeli su val oduševljenja i slavlja diljem zemlje. No, dok su se navijači na ulicama veselili velikom sportskom uspjehu, u Žepču je dio euforije zasjenila objava lokalnog portala Zepce.ba koja je izazvala burne reakcije, osobito među hrvatskim stanovništvom toga kraja.

Portal je tijekom sinoćnje proslave objavio videosnimku navijačke atmosfere i bakljade na ulicama Žepča, uz komentar: „24. 06. 1993. gorilo je Žepče, i danas nakon 33 godine gori“. Iako je objava ubrzo uklonjena, snimke zaslona već su se proširile društvenim mrežama, izazvavši val ogorčenja, nevjerice i osuda.

Mnogi su sporni komentar doživjeli kao neprimjerenu usporedbu sportskog slavlja s jednim od najtežih razdoblja u novijoj povijesti Žepča. Datum 24. lipnja 1993. godine duboko je urezan u kolektivno sjećanje Hrvata žepačkoga kraja jer je toga dana započeo opći napad postrojbi Armije BiH iz pravca Željeznog Polja na položaje HVO-a, što je označilo početak krvavih sukoba u tom dijelu Bosne i Hercegovine.

Zbog toga su brojni građani ocijenili kako povezivanje navijačkih baklji i sportske proslave s ratnim događajima i stradanjima predstavlja grubu provokaciju te nepotrebno otvara stare rane i produbljuje međunacionalne podjele.

Nakon što su reakcije postale sve glasnije, portal Žepče.ba oglasio se posebnim priopćenjem u kojem je pokušao objasniti okolnosti nastanka spornog komentara.

U objavi navode kako je riječ bila o kratkotrajnom komentaru koji je bio vidljiv svega nekoliko minuta te da je predstavljao sarkastičnu usporedbu između događaja iz 1993. godine, kada je Žepče bilo zahvaćeno ratnim sukobima, i sinoćnje bakljade kojom su građani slavili pobjedu reprezentacije BiH.

„Komentar je uklonjen nakon pet minuta jer nije shvaćen kao sarkazam“, poručili su iz portala, dodajući kako su pojedine političke stranke i mediji naknadno iskoristili snimke zaslona objave u političke i predizborne svrhe.

Iz Žepče.ba tvrde kako su ih pojedini akteri optužili za širenje nacionalne mržnje, dok oni smatraju da je riječ o pokušaju političke manipulacije i stvaranja dodatnih podjela u lokalnoj zajednici.

Posebno su istaknuli kako je urednik portala i sam žrtva ratnih događaja iz 1993. godine te da mu nije bila namjera vrijeđati bilo koga.

„Urednik, koji je i sam žrtva događaja iz 1993. godine, ispričava se svima koji su se našli povrijeđenima tim komentarom“, naveli su u priopćenju.

Istodobno su osudili, kako tvrde, zloupotrebu snimki zaslona u političke svrhe, kao i javni linč kojem je bio izložen urednik portala nakon objave.

Na kraju svog obraćanja podsjetili su na ratna stradanja Žepča te poručili: „Neka vas Bog čuva i neka kazni sve one koji su bili sudionici paljenja Žepča, a onima koji su u tom razdoblju dali svoje živote želimo da im nagrada bude vječni mir i spokoj na boljem svijetu.“

Unatoč objavljenoj isprici, slučaj je otvorio širu raspravu o odgovornosti medija i javnih platformi u osjetljivim sredinama poput Žepča, gdje su ratna sjećanja i dalje snažno prisutna. Mnogi smatraju kako sportski uspjesi trebaju biti prilika za zajedničko slavlje i povezivanje ljudi, a ne povod za poruke koje, bez obzira na namjeru, mogu biti shvaćene kao relativiziranje ili banaliziranje ratnih trauma.

Dok se polemike oko sporne objave ne stišavaju, ostaje pitanje može li se u društvu koje još uvijek nosi teret ratne prošlosti izbjeći korištenje osjetljivih povijesnih događaja u dnevnim političkim i medijskim obračunima.

Podijeli na:

Milijarder se vratio u rodni grad u Hercegovini i najavio nove milijunske projekte

Dok je njegova nedavna posjeta Konjicu prošla gotovo nezapaženo u široj javnosti, u rodnom gradu izazvala je veliko zanimanje. Naime, Konjic je ovih dana posjetio Luka Rajić, poduzetnik sa švicarskom adresom i jedan od najuspješnijih poslovnih ljudi s prostora Bosne i Hercegovine i Hrvatske, piše Biznisinfo.ba.

Rajić, nekadašnji vlasnik mliječne industrije Dukat i osnivač poslovnog sustava koji danas djeluje na 12 europskih tržišta, već godinama aktivno pomaže razvoj svog rodnog grada. Iako živi i posluje u Švicarskoj, nije zaboravio Konjic, gdje redovito podržava projekte iz područja obrazovanja, zdravstva i razvoja lokalne zajednice.

Tijekom ovogodišnjeg boravka obišao je obrazovne i zdravstvene ustanove, razgovarao s gradskim vlastima o budućim projektima te potvrdio nastavak potpore inicijativama koje doprinose kvaliteti života građana.

Poslovno carstvo prisutno na 12 tržišta

Luka Rajić rođen je 1964. godine u Konjicu, a poslovnu karijeru izgradio je u Hrvatskoj. Javnosti je najpoznatiji kao bivši vlasnik Dukata, dok danas kroz LURA Grupu upravlja nizom uspješnih kompanija, među kojima su farmaceutska tvrtka PharmaS, logistička kompanija RALU logistika, LURA Nekretnine, švicarski proizvođač čokolade Favarger te LURA Family Office.

Grupa posluje na 12 tržišta Europe, a u razvoj njezinih kompanija posljednjih je godina uloženo više od 350 milijuna konvertibilnih maraka. Danas zapošljava više od tisuću ljudi.

Prema podacima iz 2016. godine, Rajić se nalazio među 300 najbogatijih stanovnika Švicarske, dok je u Hrvatskoj bio drugi najbogatiji poduzetnik, odmah iza tadašnjeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića.

Podrška mladim talentima

Tijekom posjete Konjicu Rajić je obišao Glazbenu školu „Rezonanca“ te nazočio završnoj svečanosti i koncertu maturanata generacije 2026.

U razgovoru s učenicima, profesorima i roditeljima čestitao je mladima na uspjesima te im uručio diplome i prigodne darove.

– Svake godine me ispunjava radost kada vidim kako ova škola raste i razvija svoje učenike. Njihova kreativnost, trud i uspjesi duboko me inspiriraju. Ulaganje u obrazovanje za mene je ulaganje u budućnost zajednice – poručio je Rajić.

Ravnateljica škole Biljana Handžo istaknula je kako je Rajić mnogo više od donatora.

– Luka za nas nije samo donator, nego istinski prijatelj škole. Njegova podrška ogleda se ne samo kroz financijsku pomoć, već i kroz iskren interes za razvoj naših učenika koji ostvaruju zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim natjecanjima – kazala je Handžo.

Razgovori o budućnosti Konjica

U sklopu posjete Rajić se sastao i s gradonačelnikom Konjica Osmanom Ćatićem. Na sastanku se razgovaralo o projektima realiziranima tijekom protekle godine, kao i o planovima za naredno razdoblje, s posebnim naglaskom na obrazovanje, zdravstveni sustav i infrastrukturu.

Gradonačelnik Ćatić istaknuo je kako Rajićeva dugogodišnja potpora ostavlja vidljive rezultate u različitim segmentima života lokalne zajednice.

– Njegova privrženost rodnom gradu primjer je uspješne suradnje koja donosi konkretne koristi građanima Konjica – rekao je Ćatić.

Nova pomoć za Opću bolnicu Konjic

Nakon sastanka uslijedio je obilazak Opće bolnice Konjic, ustanove kojoj je Rajić tijekom prethodnih godina pružio značajnu financijsku potporu, uključujući pomoć pri otvaranju Centra za hemodijalizu.

Tijekom razgovora s upravom bolnice razmatrani su planovi daljnjeg razvoja Centra kako bi se osigurao njegov nesmetan rad i kvalitetna zdravstvena skrb za pacijente iz cijele regije.

– Potpuno sam posvećen podršci svom rodnom gradu i projektima koji unapređuju zdravstveni sustav i infrastrukturu. Smatram da je važno dugoročno planirati kako bismo osigurali stabilnost i kvalitetu zdravstvenih usluga – istaknuo je Rajić.

Direktor bolnice dr. Dženan Lepara zahvalio je na dosadašnjoj pomoći te naglasio kako su ulaganja imala izravan utjecaj na kvalitetu i dostupnost zdravstvene skrbi.

Tom prilikom dogovorena je i nova donacija za bolnicu, koja uključuje nabavu agregata i klima-uređaja potrebnih za rad Centra za hemodijalizu.

Konjic ostaje u srcu

Govoreći o svojoj povezanosti s rodnim gradom, Rajić je poručio kako će i ubuduće podržavati projekte koji donose dugoročnu korist građanima.

– Konjic za mene ima posebno mjesto. Budućnost svake uspješne zajednice počiva na obrazovanju mladih, kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i stalnom unaprjeđenju životnih uvjeta. Zato ću nastaviti podržavati projekte koji doprinose razvoju grada i boljem životu njegovih stanovnika – naglasio je.

Ovogodišnja posjeta još je jednom potvrdila snažnu povezanost Luke Rajića s rodnim krajem te njegovu spremnost da nastavi ulagati u razvoj Konjica kroz obrazovne, zdravstvene i društveno korisne projekte.

Podijeli na:

Od vrela Bezdana do crkve: Rodoč svečano proslavio blagdan sv. Ivana Krstitelja

foto fra Mario Knezović

Blagdan sv. Ivana Krstitelja svečano je proslavljen u mostarskom naselju Rodoč, gdje se i ove godine okupio veliki broj vjernika kako bi sudjelovali u tradicionalnom vjerskom programu i zajedničkoj molitvi.

Proslava je započela procesijom koja je krenula od vrela Bezdana, jednog od prepoznatljivih simbola ovoga kraja. U molitvenom ozračju vjernici su se uputili prema crkvi sv. Ivana Krstitelja, noseći svoje nakane i zahvalnosti te svjedočeći živu vjeru koja se u ovoj župi prenosi generacijama.

Središnje misno slavlje predvodio je fra Miro Šego, gvardijan i župnik župe Humac. U svojoj propovijedi istaknuo je važnost svjedočenja vjere u svakodnevnom životu, nadahnjujući se likom sv. Ivana Krstitelja, proroka koji je svojim životom pripravljao put Gospodinu.

Vjernici su se za blagdan pripremali trodnevnicom tijekom koje su sudjelovali u svetim misama, molitvi i duhovnim sadržajima. Trodnevna priprava bila je prilika za ispovijed, duhovnu obnovu i produbljivanje zajedništva među župljanima.

Svečana proslava još je jednom pokazala snažnu povezanost vjernika s njihovom župom i nebeskim zaštitnikom. Molitva, procesija i euharistijsko slavlje obilježili su dan ispunjen vjerom, zajedništvom i zahvalnošću, ostavljajući snažan dojam na sve okupljene.

 
Podijeli na:

Venezuela u ruševinama nakon dva razorna potresa: Proglašeno izvanredno stanje, strahuje se od tisuća mrtvih

foto Reuters TV

Venezuelu je pogodila jedna od najtežih prirodnih katastrofa u njezinoj novijoj povijesti. Dva iznimno snažna potresa, magnitude 7,2 i 7,5 stupnjeva po Richteru, zatresla su glavni grad Caracas i šire područje zemlje u razmaku od svega nekoliko sekundi, ostavljajući iza sebe razaranja, ljudske žrtve i kaos.

Zbog katastrofalnih posljedica vlasti su proglasile izvanredno stanje na području cijele države, dok spasilačke službe neumorno tragaju za preživjelima ispod ruševina srušenih zgrada.

Prema posljednjim službenim podacima koje je objavila privremena predsjednica Delcy Rodríguez, najmanje 32 osobe su poginule, a oko 700 ih je ozlijeđeno. Međutim, vlasti upozoravaju kako bi stvarni broj stradalih mogao biti znatno veći jer još uvijek nema informacija iz pojedinih teško pogođenih područja, osobito iz države Guaria, koja se nalazi u blizini Caracasa.

Posebno dramatične procjene objavio je United States Geological Survey, prema kojima postoji 44 posto vjerojatnosti da će broj poginulih premašiti 10.000 ljudi, dok procjene pokazuju čak 30 posto šanse da bi konačni broj žrtava mogao premašiti 100.000.

Prve tragedije već su potvrđene u općini Baruta, dijelu Caracasa, gdje su se srušile dvije stambene zgrade. Gradonačelnik Darwin González potvrdio je smrt tri osobe te izvijestio kako su ostali stanari uspješno spašeni. Ozlijeđeni su prevezeni u bolnice gdje im se pruža medicinska pomoć.

Situacija na terenu ostaje iznimno teška. Novinarka BBC-ja koja izvještava iz Caracasa prenijela je potresne prizore s mjesta nesreće, navodeći kako se iz ruševina jedne srušene zgrade još uvijek čuju glasovi zarobljenih ljudi.

– Može se čuti kako viču: „Zovite pomoć! Ovdje smo!“ – kazala je, dodajući kako mnogi građani odbijaju vratiti se u svoje domove zbog straha od novih potresa i urušavanja oštećenih objekata.

Stanovnica četvrti Palos Grandes, Maria Elise, opisala je stanje u svom susjedstvu kao katastrofalno.

– Zidovi u stanu su mi napukli. Stupovi javne rasvjete su porušeni, nemamo struje, a nema ni signala za mobitele – ispričala je.

Brojne prometnice su oštećene, telekomunikacijske veze su u prekidu, a pojedini dijelovi zemlje ostali su bez električne energije. Spasilačke ekipe, vojska i volonteri pokušavaju doprijeti do najpogođenijih područja, dok se stanovništvo suočava s neizvjesnošću i strahom od novih podrhtavanja tla.

Kako se informacije iz pogođenih regija postupno prikupljaju, raste bojazan da bi broj stradalih mogao nastaviti rasti. Venezuela se trenutačno nalazi pred golemim humanitarnim izazovom, a sljedeći sati i dani bit će ključni za potragu za preživjelima i procjenu stvarnih razmjera katastrofe.

Podijeli na:

Deseci tisuća vjernika u Podmilačju: Proslavljen blagdan sv. Ive uz poruke mira i zajedništva

foto RTV Herceg - Bosne

Svetište sv. Ive u Podmilačju, jedno od najstarijih i najznačajnijih hodočasničkih i zavjetnih mjesta u Bosni i Hercegovini, i ove je godine okupilo desetke tisuća vjernika iz svih krajeva zemlje i inozemstva, piše RTV Herceg-Bosne

Premda je riječ o svetkovini Rođenja sv. Ivana Krstitelja, narod ga stoljećima s posebnom pobožnošću štuje pod imenom sveti Ivo, po kojemu je ovo svetište nadaleko poznato. Prepoznatljivo po snažnoj tradiciji hodočašća, molitvi za bolesnike te posebnom ozračju zajedništva koje okuplja pripadnike različitih vjeroispovijesti, Podmilačje već stoljećima predstavlja mjesto susreta vjere, nade i duhovne obnove.

Središnjoj svetoj misi nazočili su predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović i izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednica Kluba Hrvata Marina Pendeš, pokazavši važnost koju ovo svetište ima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini, ali i za sve ljude koji u Podmilačju pronalaze mjesto molitve, zavjeta i duhovne okrijepe.

Povodom proslave upravitelj svetišta i župnik fra Filip Karadža podsjetio je kako lik sv. Ivana Krstitelja nadilazi granice pojedinih naroda i vjerskih zajednica. Istaknuo je da je Ivan proročki lik koji poziva na istinu, obraćenje i preispitivanje vlastitog života, naglasivši kako je njegov poziv na promjenu grešnoga stanja trajan i aktualan za sva vremena, ljude i narode. 

Upravo zbog takve univerzalne poruke Podmilačje svake godine okuplja brojne hodočasnike različitih vjeroispovijesti u ozračju međusobnog poštovanja i zajedništva. Središnje misno slavlje danas je predvodio novoimenovani biskup i vojni ordinarij u BiH, mons. Miro Relota. 

U duhovnoj i kulturnoj baštini Središnje Bosne posebno mjesto pripada upravo Podmilačju, svetištu koje već stoljećima svjedoči o snazi vjere, zajedništva i ustrajnosti hrvatskog naroda. ,,Okupljeni smo na mjestu gdje se susreću ljudska bol, nada i Božja milost. Došli smo jer osjećamo potrebu susresti Boga po zagovoru svetoga Ive. 

Neki mole za ozdravljenje tijela, neki za ozdravljenje duše, a svi zajedno stojimo pred Gospodinom.’’, naglasio je u propovijedi mons. Miro Relota. 

Podmilačje nije samo mjesto molitve i zavjeta, nego i trajni simbol duhovne snage, identiteta i zajedništva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Upravo se na ovomu svetom mjestu iznova potvrđuju vrijednosti koje povezuju obitelji i zajednice – vjera, međusobno poštovanje, solidarnost i odgovornost prema općem dobru. 

Podmilačje je i svjedočanstvo obnove nakon ratnih stradanja. Nova crkva i vanjski oltar, koji bi ove godine trebali biti u cijelosti dovršeni, predstavljaju spoj tradicije i suvremenosti te trajni znak duhovne snage naroda koji je, unatoč svim izazovima, sačuvao svoju vjeru, identitet i nadu u budućnost.

Podijeli na:

Međugorje već 45 godina svijetli kao znak nade i molitve

foto Goranci online

Danas, 25. lipnja 2026. godine, Međugorje obilježava 45. obljetnicu događaja koji je promijenio živote milijuna ljudi diljem svijeta. Na današnji dan 1981. godine šestero djece na Podbrdu, iznad tadašnjeg hercegovačkog sela, posvjedočilo je da su vidjeli Blaženu Djevicu Mariju. Među njima bila je i Marija Pavlović Lunetti, koja i danas svjedoči o porukama mira, obraćenja i molitve koje su obilježile međugorski fenomen.

Od tog povijesnog dana pa sve do danas, Međugorje je postalo jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u svijetu. Milijuni vjernika svake godine dolaze na ovo blagoslovljeno mjesto tražeći mir srca, duhovnu obnovu, pomirenje s Bogom i novu snagu za životne izazove. Mnogi svjedoče kako su upravo ovdje pronašli vjeru, ozdravili dušu ili započeli novi životni put.

Za obilježavanje ovog velikog jubileja župljani Međugorja i brojni hodočasnici pripremali su se kroz devetodnevnicu molitve. Od 15. lipnja svakoga dana u 16 sati na Brdu ukazanja molila se krunica, okupljajući vjernike iz različitih krajeva svijeta. U ozračju sabranosti i zahvalnosti, mnoštvo je hodočasnika penjalo kamenitim stazama Podbrda, noseći svoje molitve, zahvale i nakane pred Nebesku Majku.

Večernji molitveno-liturgijski program tijekom devet dana bio je snažan poziv na obraćenje i produbljenje vjere. Svete mise, klanjanja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, molitva krunice i zajedništvo vjernika stvarali su ozračje koje je mnoge podsjetilo na bit međugorske poruke – vratiti Boga u središte života.

Posebno značenje današnjem datumu daje i događaj iz 1982. godine. Naime, 2. veljače te godine vidioci su upitali Gospu kada želi da se slavi blagdan Kraljice Mira. Prema svjedočanstvu vidjelaca, Gospa se nasmiješila i odgovorila: „Voljela bih da to bude 25. lipnja. Toga dana vjernici su došli prvi put na brdo!“ Upravo zbog toga 25. lipnja zauzima posebno mjesto u srcima međugorskih vjernika, koji ga doživljavaju kao dan zahvalnosti za sve milosti primljene po zagovoru Kraljice Mira.

Kao i proteklih godina, vjernici su se za ovaj milosni dan, važan ne samo za međugorsku župu nego i za brojne hodočasnike diljem svijeta, pripremali u molitvi i duhovnoj sabranosti. Molitvena priprava organizirana je na dva načina: svakodnevnom molitvom krunice na Brdu ukazanja u 16 sati te molitvom krunice u župnoj crkvi sv. Jakova. Na taj su način župljani i hodočasnici tijekom devet dana zajednički uzdizali svoje nakane, zahvaljujući za dar Međugorja i moleći zagovor Kraljice Mira za mir u svijetu i u ljudskim srcima.

Četrdeset i pet godina nakon prvih ukazanja, poruke koje se povezuju s Međugorjem ostaju jednako aktualne. U svijetu opterećenom ratovima, podjelama, nesigurnošću i duhovnom prazninom, poziv na mir, molitvu, post, obraćenje i ljubav prema bližnjemu odzvanja snažnije nego ikada prije.

Današnja obljetnica je poziv svakom vjerniku da iznova otvori srce Božjoj milosti. Podbrdo, mjesto prvog susreta vidjelaca s Gospom, i dalje ostaje simbol susreta neba i zemlje, mjesto gdje se mnogi vraćaju kako bi pronašli ono što suvremeni svijet često ne može ponuditi – istinski mir srca.

Dok zvona međugorske župe danas odjekuju u čast 45. obljetnice, tisuće okupljenih vjernika zajedno zahvaljuju Bogu za sva obraćenja, duhovna zvanja, ozdravljenja i milosti koje su tijekom desetljeća primili po zagovoru Blažene Djevice Marije. Njihova molitva uzdiže se prema nebu s istom jednostavnošću i vjerom kakva je prije 45 godina obilježila prvi susret šestero djece s Gospom na kamenitom hercegovačkom brdu.

Podijeli na:

21 ekipa iz 4 države stiže na mostarsku “sačijadu” – evo što se sprema!

Mostar i rijeke Buna i Bunica krajem lipnja postaju epicentar jedne od najzanimljivijih gastronomskih manifestacija u regiji. Prvo međunarodno gastronomsko natjecanje „Sačijada – Buna i Bunica Open 2026“, u organizaciji Udruge „Aleja Pola“ Mostar, održat će se u subotu, 27. lipnja, u kompleksu Relax Outdoor Center.

Ova jedinstvena manifestacija, posvećena tradiciji pripreme hrane ispod sača (peke), okupit će čak 21 natjecateljsku ekipu iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, što joj daje snažan međunarodni karakter i potvrđuje rastući interes za hercegovačku gastronomsku baštinu.

Svaka ekipa može imati do četiri člana, a u službenom dijelu natjecanja pripremat će jednu mesnu peku. Uz to, natjecatelji će u slobodnom programu moći pripremati i druga jela za vlastite potrebe te za degustaciju posjetitelja, čime se očekuje prava gastronomska fešta na otvorenom.

Među prijavljenima su ekipe zanimljivih naziva poput "Nevrime i nesrića", "Crepulja", "Šljiva Ranka", "Kuhinja na otvorenom", "Mamuranti", "Očevija", "Romanija", "Bojka", "Malo ti je neslano", "Jurprom Turbo Teletina" i druge.

Stručni žiri ocjenjivat će jela prema više kriterija: okusu, izgledu, načinu pripreme te očuvanju tradicionalnih gastronomskih vrijednosti. Organizatori ističu kako je cilj manifestacije očuvanje i promocija tradicionalne kuhinje, ali i stvaranje prepoznatljivog turističkog brenda Hercegovine.

„Sačijada“ nije samo natjecanje – ona je i promotivni projekt koji spaja prirodne ljepote Bune i Bunice, domaću kuhinju i lokalni identitet, s ciljem dodatnog pozicioniranja Mostara kao atraktivne turističke destinacije. Projekt se realizira uz financijsku potporu Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije.

Uz glavni natjecateljski dio, organizatori su pripremili i bogat revijalni program. Posjetitelji će moći uživati u natjecanju u rezanju pršuta te pripremi tradicionalnih hercegovačkih uštipaka, čime se dodatno promovira bogata gastronomska baština ovog kraja.

Službeni program manifestacije počinje u 15 sati, a sve upućuje na to da će Buna toga dana postati najveća open-air kuhinja u regiji – uz mirise, okuse i atmosferu koja bi mogla nadmašiti sva očekivanja.

Podijeli na:

Gorivo po najnižim cijenama u posljednjih nekoliko mjeseci

foto RTV Herceg Bosne

Vozače u Bosni i Hercegovini posljednjih dana dočekale su nešto povoljnije cijene goriva. Na pojedinim benzinskim crpkama dizel se trenutno prodaje za oko 2,60 KM po litri, što predstavlja jednu od najnižih cijena zabilježenih u posljednjih nekoliko mjeseci.

Prema riječima stručnjaka i predstavnika naftnog sektora, riječ je o najnižim cijenama od kraja veljače, kada su geopolitičke napetosti i sukobi na Bliskom istoku izazvali rast cijena nafte na svjetskom tržištu.

Energetski stručnjak Almir Bečarević ističe kako je u posljednjim danima zabilježen blagi pad cijena sirove nafte na svjetskim burzama, no upozorava da se takvi pomaci ne odražavaju odmah i značajno na cijene goriva u Bosni i Hercegovini.

„Potrebno je da cijena nafte padne na približno 70 dolara po barelu kako bi došlo do ozbiljnijeg i osjetnijeg pojeftinjenja goriva. Hoće li se to dogoditi ovisit će o daljnjim kretanjima na svjetskom tržištu te odnosu ponude i potražnje“, pojasnio je Bečarević.

Dodaje kako se danas rijetko može pronaći gorivo po cijeni od tri marke po litri, budući da je na većini benzinskih crpki cijena niža.

„Sve je više crpki na kojima dizel košta oko 2,60 KM po litri. Potrošači imaju mogućnost usporediti cijene i odabrati povoljniju opciju, što im može donijeti određene uštede“, rekao je.

Prema njegovim riječima, trenutačne cijene predstavljaju najpovoljniju razinu od kraja veljače te pokazuju da tržište i dalje bilježi određene oscilacije, ali i otvara prostor za konkurentnije ponude među distributerima.

Dodatni optimizam vozačima ulijevaju i najave novog pojeftinjenja. Predsjednik Grupacije za trgovinu naftom i naftnim derivatima pri Gospodarskoj komori Republike Srpske Đorđe Savić ranije je izjavio da se tijekom ovog tjedna očekuje novo smanjenje cijena goriva za pet do deset feninga po litri.

Ako se takve prognoze ostvare, građani bi u narednim danima mogli svjedočiti dodatnom rasterećenju kućnih proračuna, osobito u vrijeme ljetne sezone i pojačanih putovanja.

Dok cijene nafte na svjetskom tržištu pokazuju znakove smirivanja, vozači u BiH već sada mogu pronaći dizel po cijenama kakve nisu viđene mjesecima, a stručnjaci ne isključuju mogućnost daljnjeg pojeftinjenja tijekom ljeta.

Podijeli na:
GORANCI WEATHER

Ukupno prikaza stranice

Razmišljate o gradnji kuće, prostora ili o dizajnu interijera a nemate ideja !? Tu je 3D 2D Project

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0