Groblje mira na Bilima


Na visoravni Bile, smještenoj između Mostara i Širokog Brijega, u župi Goranci, izdiže se veličanstveni memorijalni kompleks posvećen svim žrtvama totalitarnih režima – Groblje mira. Ovaj prostor nije samo spomenik stradanjima, već i simbol pomirenja i oprosta, povezujući ljude različitih vjera, kultura i nacija u zajedničkoj težnji za mirom i suživotom, pišu Goranci online.

Na ovom tlu, u veljači 1945. godine, odvijao se krvavi sukob, a danas, uzdiže se Groblje mira kao podsjetnik na sve žrtve Drugog svjetskog rata i poraća. Od 2013. godine, od kada je postavljen kamen temeljac, ovo groblje postaje mjesto sjećanja, dok se na svakom koraku osjeća poštovanje prema prošlosti. 

Na impresivnom platou, 18 kilometara udaljenom od Mostara, dominirat će oko 50 tisuća bijelih kamenih križeva imenom i prezimenom, uredno poredanih u pravilnim linijama, odajući počast nevinim žrtvama. U kosturnici, koja se nalazi uz križeve, počivaju ostaci žrtava iz Drugog svjetskog rata, kao i žrtava komunističkog režima, od kojih mnogi nikada nisu identificirani. 

Svake godine, dva puta godišnje, održavaju se svečane mise: na blagdan sv. Josipa Radnika, 1. svibnja i datum najbliži 23. kolovozu, danu Europskog sjećanja na žrtve totalitarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, poznat i kao Dan crne vrpce. Ovi događaji okupljaju ljude iz cijele regije, koji dolaze odati počast onima koji su stradali u jednom od najmračnijih perioda europske povijesti. 

Groblje mira gradi se u organizaciji Odjela za Drugi svjetski i domovinski rat Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine. U organizaciji Udruge "Mir International" u tijeku je prikupljanje novčanih sredstava namijenjenih za pomoć pri izgradnji spomen područja. 

Povodom Europskog dana sjećanja na žrtve komunizma, nacizma i fašizma obilježavanje obljetnica velikog stradanja hrvatskog naroda na hrvatskom i međunarodnom spomen području od polaganja kamena temeljca 2013. godine gradi se Groblje mira na Bilima, na području župe Goranci na parceli cca 100 tisuća kvadrata. 

Oko 50 tisuća bijelih kamenih križeva imenom i prezimenom poredanih u pravilnim linijama dominirat će golemim planinskim platoom na Bilima. Pored križeva u kosturnici ležat će posmrtni ostatci poginulih u Drugom svjetskom ratu, kao i ostaci svih žrtava komunističkog režima i neidentificiranih žrtava. Prema idejnom arhitektonskom rješenju, po svojim gabaritima i izgledom, podsjeća na američko nacionalno groblje Arlington. 

U oazi tišine iznad golemog prostora s križevima, dominira crkva sv. Josipa Radnika koju je 20. kolovoza 2016. blagoslovio tadašnji biskup Mostarsko-duvanjski mons. Ratko Perić. Crkva je gabaritnih dimenzija 9x11,2 m sa dodatkom ulaznog trijema dimenzija 4,10x11,10m.

Tri zvona na vrhu crkve postavljena su i blagoslovljena 1. svibnja 2021. Blagoslovio ih je fra Miljenko Mića Stojić, povjerenik HBK i BK BIH za hrvatski martirologij u hercegovačkim biskupijama te vicepostulator postupka mučeništva pobijenih hercegovačkih franjevaca. Zvona su dar prijatelja i dobročinitelja Nedjeljka Milićevića iz San Francisca. 

S desne strane je kosturnica gabaritnih dimenzija 13,75x12,50m i kapaciteta 800 mjesta. Kosturnicu je blagoslovio 24. kolovoza 2019. godine kardinal Vinko Puljić, tadašnji Vrhbosanski nadbiskup metropolita kada su položeni ostatci 41 žrtve ubijene po raznim jama i škrapama kojima se, nažalost, ne zna ime i prezime. 

Pod Svetom misom, 22. kolovoza 2020. godine fra † Ivan Ševo svečano je blagoslovio repliku Vukovarskog križa, djelo Ivana Bošnjaka koju je donirao Grad Vukovar. 

S lijeve strane Michelangelov kip Blažene Djevice Marije kako drži mrtvog Isusa (Pieta) koji simbolizira sve patnje, kroz koje je Hrvatski narod prošao i još prolazi, ali isto tako naglašava oprost i pomirenje. Kip je 1. srpnja 2023. godine na misi blagoslovio fra Marinko Šakota, bivši međugorski župnik. 

Kip je djelo velikog hrvatskog umjetnika Ilije Skočibušića, izljev je rađen u “Ljevaonici umjetnina Jurkić” u Donjoj Tramošnici, dok je idejno rješenje za postolje osmislio arhitekt Josip Ledić. Kip Pieta je također dar prijatelja i dobročinitelja Nedjeljka Milićevića iz San Francisca. 

U planu je postavljanje i velikog kipa sv. Benedikta, a razlog postavljenja krije duboku simboliku, i zaštitnik je Europe i znak da su Hrvati dio kulturnog i civilizacijskog europskog prostora. 

Nakon brojnih idejnih rješenja, u travnju 2024. predstavljen je konačni projekt izgradnje Groblja mira na Bilima. 

U srcu Hercegovine, Groblje mira postaje simbol koji povezuje ljude različitih vjera, kultura i nacija u zajedničkoj želji za mirnom i suživotom i postaje nezaobilazna turistička atrakcija prilikom posjete Hercegovini. 

Tako ovaj kompleks polagano postaje jedinstven, prekrasan i dostojan žrtava kojima je posvećen. 


Do sada su Svetu misu vodili na Groblju mira: 
  • 23. kolovoza 2013. godine položen je kamen temeljac za izgradnju najvećeg groblja mira u Europi – Groblje mira na Bilima
  • 23. kolovoza 2014. godine – don Željko Majić, generalni vikar Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije 
  • 23. kolovoza 2015. godine – don Željko Majić, generalni vikar Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije 
  • 20. kolovoza 2016. godine – mons. Ratko Perić, biskup Mostarsko-duvanjski upravitelj Trebinjsko-mrkanske biskupije (blagoslov crkve sv. Josipa Radnika na Groblju mira) 
  • 19. kolovoza 20217. godine – fra Miljenko Šteko, provincijal hercegovačkih franjevaca 
  • 18. kolovoza 2018. godine – mons. Mile Bogović, gospićki biskup u miru 
  • 24. kolovoza 2019. godine – kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup metropolita (blagoslov kosturnice i polaganje ostataka 41 žrtve)
  • 1. svibnja 2020. godine – fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator Vicepostulature „Fra Leo Petrović i 65 subraće 
  • 16. svibnja 2020. godine – don Ljubo Planinić † (Misa zadušnica za žrtve Bleiburga i križnog puta) 
  • 22. kolovoza 2020. godine – fra Ivan Ševo † (blagoslov replike Vukovarskog križa
  • 1. svibnja 2021. godine – fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator Vicepostulature „Fra Leo Petrović i 65 subraće (blagoslov postavljenih zvona na crkvi sv. Josipa
  • 21. kolovoza 2021. godine – mons. Petar Palić, biskup Mostarsko-duvanjski upravitelj Trebinjsko-mrkanske biskupije 
  • 30. travnja 2022. godine – mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki (zbog blagoslova polja u župi Goranci na čijem se ozemlju nalazi Groblje mira, sv. misa je bila dan prije
  • 20. kolovoza 2022. godine – fra Miro Relota, član  Franjevačke provincije Bosne Srebrene  i generalni vizitator Hercegovačke franjevačke provincije 
  • 18. studenog 2022. godine fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator Vicepostulature „Fra Leo Petrović i 65 subraće (domoljubno-molitveni spomen na žrtvu Vukovara i sve žrtve Domovinskog rata
  • 1. svibnja 2023. godine – fra Marinko Šakota, bivši Međugorski župnik (blagoslovljen spomenik Pieta ili Oplakivanje Krista koji prikazuje Blaženu Djevicu Mariju koja u krilu drži mrtvo Isusovo tijelo
  • 14. lipnja 2023. godine - mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki (hodočašće banjolučkih svećenika u Hercegovini
  • 19. kolovoza 2023. godine – mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH 
  • 1. svibnja 2024. godine – fra Ivica Kyril Pavlović, član  Franjevačke provincije Bosne Srebrene i župnik župe “Imena Marijina” u Svilaju 
  • 17. kolovoza 2024. godine – fra Zdravko Dadić, provincijal Bosne Srebrene
Svoje priloge možete uplatiti

UniCredit Bank d.d

Kardinala Stepinca bb, 88 000 Mostar (Mepas) 
Udruga "Mir International"
Kralja Petra Krešimira IV., Rondo L1
88 000 Mostar, BiH
Uplate iz BiH
Broj transakcijskog računa u konvertibilnim markama (BAM):
3381 3022 4666 8320
Uplate iz inozemstva
Broj deviznog (EURO) računa:
IBAN: Ba 3933 8130 4846 7277 12
SWIFT CODE: UNCR BA 22
Poziv na boj: 20022785101

Kontakt 

00 387 36 312 560  

ured@grobljemira.info

mirinternationalbih@gmail.com 

www.grobljemira.info  


Glavni projekt 2024.
Podijeli na:
Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0