Iznad Mostarske kotline, između kamenjara i smrekovih krošnji, tiho se izdiže Planinica – planina čije ime rijetko odzvanja izvan lokalnih krugova, ali čije značenje u srcima Mostaraca ne blijedi. Planinica nije samo geografski pojam – ona je prostor identiteta, rekreacije, sjećanja i zajedništva, piše Goranci online.
Geografski prijelaz i prirodne karakteristike
Planinica je svojevrsni prag između niskog hercegovačkog krša i visokoplaninskog područja. Geološki pripada mladom nabranom gorju Dinarida i čini jugoistočni izdanak moćnog masiva Čabulje. Smještena iznad naselja Cim, Zgoni, Rudnik, Ilići, Vihovići, Orlac, Planinica se prostire do visine od 868 metara nad morem. Iako se ne ističe vrhom koji dominira prostorom, zbog dubokog urastanja njezinih padina u grad, zasluženo nosi epitet „gradske planine“.
Krški reljef, karakterističan za ovu regiju, oblikovao je Planinicu u kamenjar, sipar i škrtu vegetaciju. Na njenim padinama rastu vrijesak, kadulja, smilje i druge autohtone vrste koje ispunjavaju zrak mirisima koji ne mogu ostaviti ravnodušnim nijednog planinara.
Planinarska mreža i „Japanska staza“
Planinica je danas omiljena među rekreativcima i planinarima, upravo zbog svoje pristupačnosti i raznolikosti staza. Najpoznatija među njima je tzv. Japanska staza, koja nosi ime zahvaljujući pomoći japanske razvojne agencije JICA, a vodi od Mostara do Goranaca.
Staza započinje kod poslovnog objekta „KB“ iznad Dubrovačke ulice, na nadmorskoj visini od 90 metara, i završava kod crkve sv. Josipa na Gorancima na 666 metara. Prva etapa do „Bunkera“, duga 4,2 km, slijedi staru austrougarsku konjsku stazu, a zatim se produžuje još 7,3 km kroz pitome predjele Planinice, pružajući jedinstveni pogled na Mostar i hercegovačke proplanke.
Bunker na 725 mnv nije samo relikt prošlosti, već i praktičan zaklon za planinare – svojevrsni planinarski orijentir. Nedaleko se nalaze i klupe – zavjetrinska točka za odmor, s improviziranim ognjištem i panoramskim pogledom na Mostarsku kotlinu.
Rekreacija na Planinici – od treninga do paraglidinga
Planinica je popularno mjesto za različite vrste rekreacije. Osim planinara i biciklista, česta je destinacija i za trail trkače, sportske grupe i individualne rekreativce koji ovdje pronalaze idealne uvjete za fizičku pripremu. Zbog kontinuiranog uspona i visinske razlike, posebno je popularna među sportašima koji žele trenirati u prirodi, a da su pritom nadomak grada.
Poseban doživljaj nudi paragliding, koji je u posljednje vrijeme sve popularniji na Planinici. U organizaciji Tandem Paragliding Mostar, avanturisti polijeću s uzletišta na Planinici, dok se sletište nalazi u Vihovićima. Visinska razlika od 630 metara nudi izvanredne uvjete za let, a panoramski prizor Mostara iz ptičje perspektive ostaje urezan u pamćenje. Letovi traju minimalno 10 minuta, a mogu ih iskusiti svi u rasponu težine od 50 do 120 kilograma.
Planinarski križni put – spoj vjere, prirode i zajedništva
Od 2013. do 2019. godine Planinica je bila ključna dionica Planinarskog križnog puta mladih, u organizaciji Ureda za pastoral mladih Mostarsko-duvanjske biskupije. Polazak bi bio zakazan u Vihovićima u 9 sati ujutro, a zatim bi se grupa mladih vjernika, predvođena svećenikom, zaputila strmim i zahtjevnim usponom prema Planinici.
Put križa obuhvaćao bi 14 postaja, postavljenih duž staze preko Planinice. Kroz svaku od njih, mladi bi imali priliku osluškivati Riječ Božju, sudjelovati u molitvi, slaviti Gospodina pjesmom te se međusobno povezivati u duhu zajedništva. Osim duhovnog sadržaja, Križni put pružao bi i priliku za divljenje ljepoti Božjeg stvaranja, osobito na vrhu Planinice, gdje bi se panoramski prizori Mostarske kotline stapali s tišinom molitve i snage prirode.
Nakon otprilike osam sati hoda i prijeđenih 15 kilometara, kolona bi pristigla u župu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo u Gorancima, gdje bi se u župnoj crkvi slavila sveta misa – svečani završetak hodočašća. Misu bi predvodio svećenik koji je zajedno s mladima prošao cijeli put – kao pastir s narodom.
Posebno je dirljivo bilo 2019. godine, kada je među brojnim sudionicima sudjelovao i sada već pokojni Ivan Karačić – Šudur, tada 92-godišnji bivši rudar, koji je svojim sudjelovanjem postao simbol ustrajnosti, vjere i nepokolebljivog duha. Njegov primjer pokazuje da ni godine ni umor ne mogu spriječiti srce koje gori za Krista.
Povijest i simbolika
Planinica nije samo prostor prirode, već i prostor identiteta. Na vrhu brda, tik ispod releja, smještena je monumentalna kamena šahovnica površine od 2000 m² – grb Hrvatske Zajednice Herceg-Bosne, napravljen bojanjem kamenja. Postavljen je 26. ožujka 2016. godine entuzijazmom mladih i pripadnika navijačke skupine HŠK Zrinjski. Ovaj simbol nije samo znak povijesnog sjećanja već i manifest zajedništva, ustrajnosti i pripadnosti.
Na Planinici se također nalazi i Cimska gomila – arheološki lokalitet koji svjedoči o dugoj prisutnosti čovjeka na ovom prostoru. Ove gomile (tumuli) tipične su za brončano i željezno doba i podsjećaju nas da je hercegovačka zemlja tlo povijesti, a ne samo stijene.
Zanimljivosti i ekološka važnost
Planinica je dom brojnim vrstama ptica, posebice grabljivica poput škanjca i orla zmijara, koji kruže iznad proplanaka u potrazi za plijenom. U šikarama i kamenjaru nalaze se zaklon i razne vrste gmazova, a posebnu vrijednost čine biljne vrste ljekovitog i aromatičnog bilja. Zbog svoje bioraznolikosti, Planinica zaslužuje veću pozornost i u kontekstu zaštite prirode.
Zimi, kada Mostar obavije magla, uspon na Planinicu pruža iskustvo iznad oblaka – suncem okupana visoravan u kojoj se čini kao da je grad zaboravljen u bijeloj tišini doline. Ljeti, to je prostor jutarnjih uspona, odmora u zaklonima borova i ručkova uz miris roštilja kod ognjišta na klupi.
U zaključku, Planinica je više od brda – ona je ogledalo Mostara, njegov produžetak u visinu, prostor susreta grada i planine, neba i zemlje, čovjeka i prirode, tradicije i suvremenosti. Njezin tihi šapat kroz kamenjar čuje samo onaj tko zna slušati – i taj, jednom kad ga čuje, uvijek joj se vraća.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti Goranci online kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
![]() |
Japanska staza, uspon na Planinicu |
Nema komentara:
Objavi komentar