![]() |
| foto Goranci online |
Danas, 25. lipnja 2026. godine, Međugorje obilježava 45. obljetnicu događaja koji je promijenio živote milijuna ljudi diljem svijeta. Na današnji dan 1981. godine šestero djece na Podbrdu, iznad tadašnjeg hercegovačkog sela, posvjedočilo je da su vidjeli Blaženu Djevicu Mariju. Među njima bila je i Marija Pavlović Lunetti, koja i danas svjedoči o porukama mira, obraćenja i molitve koje su obilježile međugorski fenomen.
Od tog povijesnog dana pa sve do danas, Međugorje je postalo jedno od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u svijetu. Milijuni vjernika svake godine dolaze na ovo blagoslovljeno mjesto tražeći mir srca, duhovnu obnovu, pomirenje s Bogom i novu snagu za životne izazove. Mnogi svjedoče kako su upravo ovdje pronašli vjeru, ozdravili dušu ili započeli novi životni put.
Za obilježavanje ovog velikog jubileja župljani Međugorja i brojni hodočasnici pripremali su se kroz devetodnevnicu molitve. Od 15. lipnja svakoga dana u 16 sati na Brdu ukazanja molila se krunica, okupljajući vjernike iz različitih krajeva svijeta. U ozračju sabranosti i zahvalnosti, mnoštvo je hodočasnika penjalo kamenitim stazama Podbrda, noseći svoje molitve, zahvale i nakane pred Nebesku Majku.
Večernji molitveno-liturgijski program tijekom devet dana bio je snažan poziv na obraćenje i produbljenje vjere. Svete mise, klanjanja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, molitva krunice i zajedništvo vjernika stvarali su ozračje koje je mnoge podsjetilo na bit međugorske poruke – vratiti Boga u središte života.
Posebno značenje današnjem datumu daje i događaj iz 1982. godine. Naime, 2. veljače te godine vidioci su upitali Gospu kada želi da se slavi blagdan Kraljice Mira. Prema svjedočanstvu vidjelaca, Gospa se nasmiješila i odgovorila: „Voljela bih da to bude 25. lipnja. Toga dana vjernici su došli prvi put na brdo!“ Upravo zbog toga 25. lipnja zauzima posebno mjesto u srcima međugorskih vjernika, koji ga doživljavaju kao dan zahvalnosti za sve milosti primljene po zagovoru Kraljice Mira.
Kao i proteklih godina, vjernici su se za ovaj milosni dan, važan ne samo za međugorsku župu nego i za brojne hodočasnike diljem svijeta, pripremali u molitvi i duhovnoj sabranosti. Molitvena priprava organizirana je na dva načina: svakodnevnom molitvom krunice na Brdu ukazanja u 16 sati te molitvom krunice u župnoj crkvi sv. Jakova. Na taj su način župljani i hodočasnici tijekom devet dana zajednički uzdizali svoje nakane, zahvaljujući za dar Međugorja i moleći zagovor Kraljice Mira za mir u svijetu i u ljudskim srcima.
Četrdeset i pet godina nakon prvih ukazanja, poruke koje se povezuju s Međugorjem ostaju jednako aktualne. U svijetu opterećenom ratovima, podjelama, nesigurnošću i duhovnom prazninom, poziv na mir, molitvu, post, obraćenje i ljubav prema bližnjemu odzvanja snažnije nego ikada prije.
Današnja obljetnica je poziv svakom vjerniku da iznova otvori srce Božjoj milosti. Podbrdo, mjesto prvog susreta vidjelaca s Gospom, i dalje ostaje simbol susreta neba i zemlje, mjesto gdje se mnogi vraćaju kako bi pronašli ono što suvremeni svijet često ne može ponuditi – istinski mir srca.
Dok zvona međugorske župe danas odjekuju u čast 45. obljetnice, tisuće okupljenih vjernika zajedno zahvaljuju Bogu za sva obraćenja, duhovna zvanja, ozdravljenja i milosti koje su tijekom desetljeća primili po zagovoru Blažene Djevice Marije. Njihova molitva uzdiže se prema nebu s istom jednostavnošću i vjerom kakva je prije 45 godina obilježila prvi susret šestero djece s Gospom na kamenitom hercegovačkom brdu.









Nema komentara:
Objavi komentar