Povijesna pobjeda nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom i plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva donijeli su val oduševljenja i slavlja diljem zemlje. No, dok su se navijači na ulicama veselili velikom sportskom uspjehu, u Žepču je dio euforije zasjenila objava lokalnog portala Zepce.ba koja je izazvala burne reakcije, osobito među hrvatskim stanovništvom toga kraja.
Portal je tijekom sinoćnje proslave objavio videosnimku navijačke atmosfere i bakljade na ulicama Žepča, uz komentar: „24. 06. 1993. gorilo je Žepče, i danas nakon 33 godine gori“. Iako je objava ubrzo uklonjena, snimke zaslona već su se proširile društvenim mrežama, izazvavši val ogorčenja, nevjerice i osuda.
Mnogi su sporni komentar doživjeli kao neprimjerenu usporedbu sportskog slavlja s jednim od najtežih razdoblja u novijoj povijesti Žepča. Datum 24. lipnja 1993. godine duboko je urezan u kolektivno sjećanje Hrvata žepačkoga kraja jer je toga dana započeo opći napad postrojbi Armije BiH iz pravca Željeznog Polja na položaje HVO-a, što je označilo početak krvavih sukoba u tom dijelu Bosne i Hercegovine.
Zbog toga su brojni građani ocijenili kako povezivanje navijačkih baklji i sportske proslave s ratnim događajima i stradanjima predstavlja grubu provokaciju te nepotrebno otvara stare rane i produbljuje međunacionalne podjele.
Nakon što su reakcije postale sve glasnije, portal Žepče.ba oglasio se posebnim priopćenjem u kojem je pokušao objasniti okolnosti nastanka spornog komentara.
U objavi navode kako je riječ bila o kratkotrajnom komentaru koji je bio vidljiv svega nekoliko minuta te da je predstavljao sarkastičnu usporedbu između događaja iz 1993. godine, kada je Žepče bilo zahvaćeno ratnim sukobima, i sinoćnje bakljade kojom su građani slavili pobjedu reprezentacije BiH.
„Komentar je uklonjen nakon pet minuta jer nije shvaćen kao sarkazam“, poručili su iz portala, dodajući kako su pojedine političke stranke i mediji naknadno iskoristili snimke zaslona objave u političke i predizborne svrhe.
Iz Žepče.ba tvrde kako su ih pojedini akteri optužili za širenje nacionalne mržnje, dok oni smatraju da je riječ o pokušaju političke manipulacije i stvaranja dodatnih podjela u lokalnoj zajednici.
Posebno su istaknuli kako je urednik portala i sam žrtva ratnih događaja iz 1993. godine te da mu nije bila namjera vrijeđati bilo koga.
„Urednik, koji je i sam žrtva događaja iz 1993. godine, ispričava se svima koji su se našli povrijeđenima tim komentarom“, naveli su u priopćenju.
Istodobno su osudili, kako tvrde, zloupotrebu snimki zaslona u političke svrhe, kao i javni linč kojem je bio izložen urednik portala nakon objave.
Na kraju svog obraćanja podsjetili su na ratna stradanja Žepča te poručili: „Neka vas Bog čuva i neka kazni sve one koji su bili sudionici paljenja Žepča, a onima koji su u tom razdoblju dali svoje živote želimo da im nagrada bude vječni mir i spokoj na boljem svijetu.“
Unatoč objavljenoj isprici, slučaj je otvorio širu raspravu o odgovornosti medija i javnih platformi u osjetljivim sredinama poput Žepča, gdje su ratna sjećanja i dalje snažno prisutna. Mnogi smatraju kako sportski uspjesi trebaju biti prilika za zajedničko slavlje i povezivanje ljudi, a ne povod za poruke koje, bez obzira na namjeru, mogu biti shvaćene kao relativiziranje ili banaliziranje ratnih trauma.
Dok se polemike oko sporne objave ne stišavaju, ostaje pitanje može li se u društvu koje još uvijek nosi teret ratne prošlosti izbjeći korištenje osjetljivih povijesnih događaja u dnevnim političkim i medijskim obračunima.









Nema komentara:
Objavi komentar