![]() |
| foto PVP Mostar |
Grad Mostar u ponedjeljak je proglasio izvanredno stanje zbog požara na odlagalištu otpada Uborak, doznaje Bljesak.info. Ranije tijekom dana gradske vlasti uputile su dva upozorenja građanima zbog pogoršane kvalitete zraka uzrokovane gustim dimom koji se širi s deponije.
“Zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije, na širem području grada, a posebice u sjevernim naseljima, bilježi se širenje gustoga dima i neugodnog mirisa paleži, što izravno utječe na kvalitetu zraka”, navodi se u upozorenju Grada Mostara.
Na ozbiljnost situacije upozorio je i voditelj Inicijative “Jer me se tiče” Nijaz Hodžić, koji tvrdi da je stanje na terenu katastrofalno. Gust dim i neugodan miris paleži šire se gradom, a iz Inicijative “Jer me se tiče” upozoravaju da je riječ o iznimno opasnoj situaciji koja bi mogla imati dalekosežne posljedice, piše Avaz.
Prema riječima voditelja Inicijative “Jer me se tiče” Nijaza Hodžića, stanje na terenu je “katastrofalno”, a zbog mogućih posljedica pozvao je na hitnu reakciju nadležnih.
– Potrebno je preseliti stanovništvo, ali odmah. Ovo je katastrofa. Ako plamen dođe do dubine odlagališta, metan koji se godinama nakupljao može eksplodirati. To bi bila katastrofa koja bi ugrozila Bijelo Polje i veliki dio Mostara – upozorio je Hodžić.
Istaknuo je kako smatra da otpad na deponiji godinama nije pravilno zbrinjavan te da su svi otvori na odlagalištu zatrpani, što dodatno otežava situaciju.
Govoreći o mogućem uzroku požara, Hodžić tvrdi da je do izbijanja vatre došlo tijekom popravka stroja za ravnanje otpada.
– Jutros su usred velikih vrućina zapalili vatru na odlagalištu. Požar su izazvali ljudi koji su popravljali stroj za ravnanje. Taj je stroj ostao u plamenu, potpuno je izgorio, kao i ostala mehanizacija – rekao je.
Dodao je kako dim predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju stanovnika.
– Trenutno ne mogu disati. Suprugu, koja je plućni bolesnik, vozim izvan grada. Dim je svugdje, i na odlagalištu i u gradu – kazao je.
Prema njegovim riječima, gašenje ovakvog požara neće biti moguće završiti u kratkom roku.
– Ovo se ne može ugasiti za jedan dan, nego će trajati tjednima, možda i mjesecima. Vatrogasci pokušavaju, ali ovakav požar zahtijeva postupno gašenje, centimetar po centimetar. Gori materijal koji se vrlo teško može ugasiti. Jedino rješenje je postupno zatrpavanje odlagališta kako bi se požaru onemogućio dotok zraka – smatra Hodžić.
Naglasio je i da je Inicijativa podnijela kaznene prijave protiv odgovornih osoba zbog, kako tvrde, dugogodišnjeg zanemarivanja problema na odlagalištu.
– Sve plućne bolesnike trebalo bi hitno evakuirati. Moj kolega se otrovao dimom, povraćao je i morao otići kući. Ako ja, kao zdrav čovjek, jedva dišem, možete zamisliti kako je bolesnim ljudima – zaključio je.
Podsjetimo, ranije tijekom dana iz Grada Mostara upozorili su da se zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima odlagališta gust dim i neugodan miris paleži šire na šire gradsko područje, posebno prema sjevernim naseljima, te su građanima preporučili da izbjegavaju boravak na otvorenom i zatvore prozore dok traje intervencija.









Nema komentara:
Objavi komentar