Trenutno, svijet se suočava s nizom kriza koje prijete da oblikuju njegovu budućnost na načine koje ne možemo predvidjeti
Dok se politički lideri bore s izazovima u svojim zemljama, globalna scena postaje sve nestabilnija. Ratovi, inflacija i politička napetost definiraju svakodnevicu, a događaji koji slijede mogli bi imati dugoročne posljedice na svjetski poredak, piše S.T za portal Goranci online.
U Europi, rat između Ukrajine i Rusije još uvijek traje, ostavljajući iza sebe razorne posljedice. Sukobi na istoku Europe već su doveli do velikih humanitarnih tragedija, a ekonomije obje zemlje suočavaju se s razornim učinkom rata. Međutim, na Bliskom istoku situacija nije ništa bolja. Sukobi između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze eskaliraju, donoseći nove valove nasilja i političkih nesuglasica, dok Južni Sudan nastavlja biti pogođen unutarnjim ratovima i političkom nestabilnošću.
Taj nesiguran globalni kontekst dodatno pogoršava ekonomska situacija. Inflacija raste na rekordne razine, smanjujući kupovnu moć stanovništva diljem svijeta. Povećanje cijena osnovnih namirnica i energenata stvara ozbiljan pritisak na obitelji, dok vlade pokušavaju stabilizirati ekonomije kroz mjere koje još uvijek ne daju jasne rezultate.
U međuvremenu, geopolitičke napetosti dosežu novu kulminaciju. Sastanak između predsjednika Rusije Vladimira Putina i bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, zakazan za kraj ovog mjeseca, mogao bi postaviti temelje za ključne političke odluke u budućnosti i poretku. Taj susret mnogi vide kao trenutak koji bi mogao oblikovati smjer budućih globalnih odnosa, osobito u kontekstu trenutne političke klime u Europi, Americi i Rusiji.
Dok svijet gleda ove političke poteze, jedna od najsvježijih vijesti dolazi iz Rima. Sveti Otac, papa Franjo, nalazi se u teškom zdravstvenom stanju i primljen je na liječenje u talijansku bolnicu Gemelli. Vatikanske vlasti izvještavaju da je papa bio u teškim respiratornim problemima, a stanje je zabrinjavajuće. Ova situacija dodatno unosi nesigurnost među vjernicima, s obzirom na papinu ključnu ulogu u međunarodnoj diplomaciji i utjecaju širom svijeta.
No, dok se globalna politička scena drma, Bosna i Hercegovina također prolazi kroz kritičan trenutak. Sud BiH u Sarajevu bit će domaćin presude koja bi mogla imati povijesne posljedice za zemlju. 26. veljače, bit će izrečena presuda Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, koji se suočava s ozbiljnim optužbama i prijedlogom maksimalne kazne. Ove presude prate politički i pravni procesi koji su od početka izazvali podjele, a Dodik poručuje: "Odgovor je spreman." Tenzije u zemlji rastu, a mnogi se pitaju hoće li se Bosna i Hercegovina naći na rubu novog konflikta. Mnogi analitičari ne isključuju mogućnost da bi presuda mogla rezultirati daljnjim političkim potresima, a neki upućuju na sličnost s početkom Prvog svjetskog rata, koji je započeo kao lokalni sukob, a zatim prerastao u europski rat.
Povijest nam često pokazuje da sitni incidenti mogu postati iskra za veće sukobe. 28. lipnja 1914. godine, atentat na austrougarskog nadvojvodu Franju Ferdinanda u Sarajevu izazvao je početak Prvog svjetskog rata. Slična dinamika u BiH danas mogla bi dovesti do novih političkih prevrata koji bi se odrazili na cijeli Balkan i šire. Čini se da, dok živimo u vremenu globalne nesigurnosti, balansiramo na rubu još jednog velikog političkog prevrata.
Svi ovi događaji zajedno oblikuju svijet u kojem je nestabilnost svakodnevna realnost. Ratovi, političke krize, ekonomska neizvjesnost i zdravstvene prijetnje stvaraju atmosferu u kojoj je teško predvidjeti što će sljedeći dan donijeti. Bez obzira na to što će se dogoditi u BiH, ili što će se odlučiti na sastanku Putina i Trumpa, svijet se mora suočiti s vlastitim izazovima.
* Stavovi izneseni u kolumnama osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Goranci online.
Ima svega nažalost
OdgovoriIzbriši