Danas opći bojkot svega u BiH

Danas, poslijednjeg dana u mjesecu siječnju 31. siječnja, u Bosni i Hercegovini provodi se opći bojkot trgovina, benzinskih crpki, kafića i restorana, a neslužbeno se može da će na red doći i ljekarne jer i cijene lijekova nekontrolirano divljaju

Ovaj potez građana odgovor je na enormno visoke cijene osnovnih životnih namirnica, usluga i lijekova, koje su postale neizdržive za mnoge obitelji. Bojkot je organiziran kako bi se vlastima i poslodavcima uputila jasna poruka da je potrebna hitna reakcija na ekonomsku situaciju koja pogađa svakodnevni život.

Bojkot kao odgovor na poskupljenja

Od početka 2023. godine, cijene hrane, goriva i drugih osnovnih proizvoda u Bosni i Hercegovini stalno rastu, a mnogi građani se suočavaju s ekonomskim poteškoćama. Iako su slični pozivi na bojkot već nekoliko puta organizirani, ovo je prvi puta da se provodi opći bojkot svih ključnih sektora – trgovina, benzinskih crpki i ugostiteljskih objekata. Građani su pozvani da na ovaj način pokažu nezadovoljstvo, ostanu kod kuće, ne kupuju i ne koriste usluge. Cilj je skrenuti pozornost na problem s visokom inflacijom, te pokazati da je potrebna promjena.

Hrvatski primjer: Je li samo jedan petak uspio?

Hrvatska je prošli vikend imala sličnu inicijativu – "Petak bez kupovine". Iako je akcija naišla na dobru podršku, njezin učinak bio je daleko manji nego što se očekivalo. Samo jedan dan bojkota nije imao veliki utjecaj na poslovanje trgovina i drugih sektora. Iako je pobudio pažnju, mnogi smatraju da za stvarne promjene nije dovoljno samo simbolično izbjegavanje kupovine na jedan dan već na više dana. Pitanje koje se postavlja u BiH jest hoće li opći bojkot imati dugoročan učinak, ili će, poput hrvatskog primjera, biti samo kratkotrajan odgovor na ozbiljan problem.

Potrebna su konkretna rješenja

Iako bojkot može biti snažan način za privući pozornost, dugoročno rješenje leži u konkretnim promjenama u ekonomiji. Građani u BiH, kao i u Hrvatskoj, traže konkretne mjere, poput smanjenja poreza na osnovne proizvode, regulacije cijena goriva, te povećanja socijalnih naknada kako bi se lakše preživjeli svakodnevni troškovi života. Bez jasne politike i konkretnih promjena, protesti i bojkoti neće biti dovoljni da se riješe temelji problema.

Transparentnost cijena u supermarketima: Kako funkcionira? 

Recimo u Izraelu transparentnost cijena u supermarketima nije samo preporuka – to je zakon. Sve cijene su jasno označene, a uz njih kupci mogu odmah vidjeti dodatne informacije koje im pomažu razumjeti strukturu cijene. 

Svaki proizvod na polici ima istaknute dvije cijene: staru i novu. Na primjer, kilogram riže koji je prije mjesec dana koštao 2,50 KM, sada može biti 2,30 KM. Ovaj sustav omogućuje kupcima da jasno vide kako se cijena mijenjala te je li došlo do pada ili rasta. 

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0