Svetkovina je Velike Gospe, zaštitnice naše župe

Katolički vjernici širom svijeta obilježavaju svetkovinu Velike Gospe, koji se slavi kao dan kada je Blažena Djevica Marija uznesena na nebo. Svečana sveta misa ispred naše župne crkve Pod Jelom je u 11 sati

Danas slavimo svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije ili Veliku Gospu koja posebnom milošću svemogućega Boga nije okusila trulež smrti, nego je njezino tijelo, proslavljeno od Presvetoga Trojstva, ujedinjeno s dušom i uzdignuta na nebo, odakle kraljuje u slavi, zajedno s Isusom, kako bi slavila Boga i zagovarala nas.

Ovaj poseban dan nosi duboko značenje za vjernike, a posebno je važan za mnoge župe u Mostarsko-duvanskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji, gdje su mnoge crkve posvećene Gospi pod raznim naslovima. 

U Mostarsko-duvanskoj biskupiji, blagdan Velike Gospe proslavlja se u mnogim župama. U Gorancima, Širokom Brijegu, Nevesinju, Prisoju i Seonici vjernici se okupljaju kako bi zajedno slavili i zahvalili Gospi za njenu zaštitu. Osim toga, u Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji, Dračevo, Gradac, Trebinja/Ravno su samo neka od mjesta gdje se vjernici okupljaju kako bi proslavili ovaj svečani dan. 

Velika Gospe se također obilježava u brojnim crkvama koje su posvećene spomenu Marijinu. Marija Majka Crkve, prvostolnica u Mostaru, Kraljica Mira u Međugorju, Bezgrješno začeće Blažene Djevice Marije u Jablanici, Posušju, Tihaljini te Svetište Kraljice Mira u Hrasnom predstavljaju važne svetinje gdje vjernici izražavaju svoju duboku vjeru i predanost. Osim toga, Rođenje Blažene Djevice Marije se slavi u crkvama u Pologu, Ravnom i prvostolnici u Trebinju, dok se Pohođenje Blažene Djevice Marije slavi u Veljacima. Gospa od Zdravlja je zaštitnica župa i crkvi u Zagorju i Neumu, gdje se također okupljaju vjernici kako bi izrazili svoju vjeru i molitve Gospi. 

Proslava Velike Gospe, iako predstavlja vjerski događaj, ona je i prilika za zajedništvo i duhovnu obnovu. Vjernici se okupljaju kako bi izrazili svoju zahvalnost i molitve Gospi, koja je majka i zaštitnica svih vjernika. Ovaj blagdan podsjeća na važnost Marijinog duhovnog nasljeđa i njenog posebnog mjesta u kršćanskoj tradiciji. 

Dok vjernici iz različitih gradova i mjesta slave Veliku Gospu na svoj način, njihova zajednička vjera u Mariju kao duhovnu zaštitnicu spaja ih u svečanim Euharistijskim slavljima. Kroz molitvu, pobožnost i slavlje, vjernici izražavaju svoju duboku povezanost s Blazenom Djevicom Marijom i njenim značajem u njihovim životima. 

U današnjem svijetu gdje se tradicija često isprepliće s modernim načinom života, proslava Velike Gospe predstavlja trenutak duboke duhovne refleksije i povezanosti s vlastitom vjerom i identitetom. Bez obzira na raznolikost običaja i mjesta proslave, vjernici se udružuju u istinskoj odanosti i ljubavi prema Blaženoj Djevici Mariji. 

Dok se blagdan Velike Gospe slavi u župama diljem naših biskupija, blagdan također podsjeća vjernike širom svijeta na važnost duhovnog nasljeđa i vjere u Isusa Krista kroz Blaženu Djevicu Mariju. Kroz molitvu, zajedništvo i proslavu, vjernici izražavaju svoju duboku povezanost s Marijom čijem su blagdanu predstojile dobro posjećene poboznosti - devetnice ili trodnevnice. 

Trodnevnicom su se pripremali vjernici iz župe Goranci i mnogi hodočasnici čija se zaštitnica župe proslavlja na današnji dan.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0