Danas slavimo sv. Iliju, sveca koji se posebice štuje u Bosni i Hercegovini i Sloveniji. Sveti Ilija je i zaštitnik Đakovačko-osječke nadbiskupije. Sveto pismo ovoga proroka opisuje posebice u Prvoj i Drugoj knjizi o kraljevima. Sveti Ilija je i zaštitnik Bosne i Hercegovine.
Svake godine 20. srpnja mnoštvo hodočasnika dolazi na brdo Karmel, a među njima ima kršćana raznih obreda, kao i Židova i muslimana. Ovaj blagdan svečano se slavi u župama Stolac, Kruševo, Veljaci te u samostalnoj kapelaniji Masna Luka – Polja. Na Ilindan, poslije sv. mise koja se održava na mjesnom groblju Ilijino brdo u Rastovači - Posušje, održava se tradicionalna olimpijada starih športova koja je nadaleko poznata i jako dobro posjećena.
Dobro su nam poznati opisi vatrenih kola, prijelaza preko Jordana kad ga je razdijelio udarivši svojih ogrtačem po vodi. Ili ona zgoda kad su balovi svećenici zazivali svoga boga, a on se nije odazivao. Ilija pak zazvaše Boga Izraelova i on ga je odmah uslišao i spalio žrtvu prinosnicu.
Ilija je rodom iz Tišbe, pa ga stoga često nazivaju i Tišbijac. Njegovo ime znači "Gospodin je moj Bog". Ilija je živio i djelovao u Sjevernom ili Izraelskom kraljevstvu u 9. st. u vrijeme kraljevanja Ahaba i Ohozija.
Židovski povjesničar Josip Flavije u IX. knjizi svojih "Židovskih starina" kaže: "Ilija je iščeznuo između ljudi i nitko sve do danas ništa ne zna o njegovoj smrti.
"Židovi vjeruju da će se Ilija još jednom pojaviti na zemlji prije "velikog Gospodinova dana". Neki sveti oci i crkveni pisci misle da će to biti prije drugoga Mesijina dolaska, tj. prije sudnjega dana.
U "Rječniku biblijske teologije" piše: "Božji čovjek tajanstveno nestaje pred očima svoje okoline uznesen ‘u vihoru’, ‘u kolima Izraelovim i konjanicima njegovim’, a njegov proročki duh ostao je u Elizeju da nastavi Božje djelo."
Veoma značajno mjesto prorok Ilija uživa u židovskoj i islamskoj predaji, o čemu svjedoče brojni spisi. Slično je i s kršćanskom predajom u djelima svetih otaca.
Štovanje je svetog Ilije, kao i inače starozavjetnih svetaca, veoma rašireno u Istočnim crkvama. Na Zapadu ga veoma štuju karmelićani. Njegov se blagdan u njihovu misalu pojavio prvi put 1551. godine.
Hodočasnici u Svetu Zemlju sjećaju se svetog Ilije naročito na brdu Taboru i Karmelu.
Svemogući vječni Bože, ti si pozvao blaženog Iliju, svoga proroka i našeg zaštitnika, da živi pred tvojim licem i revnuje za tvoju slavu. Daj i nama, svojim slugama, da vazda tražimo tvoje lice i budemo svjedoci tvoje ljubavi.
Po Kristu Gospodinu našem. Amen.
Nema komentara:
Objavi komentar