Pomozite nam da zajedno dosegnemo tisuću pretplatnika na našem YOUTUBE KANALU! Vaša podrška nam puno znači, a vama ne košta ništa 🙂

FOTO Generacija koja je zajedno odrastala ponovno se okupila u Gorancima

Subota, 27. lipnja 2026. godine, bila je ispunjena emocijama, uspomenama i iskrenim prijateljstvom u Gorancima, gdje se ponovno okupila generacija rođena 1966. godine. Riječ je o nekadašnjim učenicima s područja Goranaca, Bogodola i Raške Gore, koji su prije 45 godina, u lipnju 1981. godine, završili osmogodišnje školovanje u Osnovnoj školi Goranci.  

Već nekoliko godina u Gorancima je postala lijepa tradicija okupljanje generacije koja navršava 60 godina života. Ovogodišnji susret bio je prilika da se nekadašnji školski kolege ponovno vrate na mjesto gdje je sve počelo.  

Okupljanje je započelo u 19:00 sati ispred stare zgrade Osnovne škole u Gorancima, upravo ondje gdje su davne školske godine 1973./1974. prvi put sjeli u školske klupe. Nakon zajedničkog fotografiranja druženje je nastavljeno u restoranu “Kod Marinka”, uz razgovor, prisjećanje školskih dana i brojne uspomene.  

Posebnu radost okupljenima donio je dolazak njihovih učitelja iz nižih razreda – učiteljica Milke Novak, danas Zovko, Olge Primorac, rođene Džidić, te učitelja Rajka Medana.  

U Gorancima su ih u prvim razredima podučavali Mirza Vuk (1. i 2. razred), Rajko Medan (3. razred) i Milka Novak (4. razred). U Područnoj školi u Bogodolu od 1. do 4. razreda učila ih je učiteljica Olga Primorac, rođena Džidić, dok su učenike iz Raške Gore kroz prva četiri razreda vodile učiteljice, sestre Zadro – Smilja i Zdenka, koje su također ostavile neizbrisiv trag u njihovom odrastanju i obrazovanju. 

Posebno mjesto u njihovim uspomenama zauzima i nastavnica Olgica Mandić, danas Čizmić, koja im je bila razrednica od petog do osmog razreda te ih je u lipnju 1981. godine ispratila iz osnovne škole.  

Ova je generacija u prvi razred upisana školske 1973./1974. godine, kada je nastavu započelo 18 prvašića. Tijekom školovanja troje učenika odselilo je u Mostar i ondje nastavilo obrazovanje, dok je njihova školska kolegica Milka Drežnjak preminula tijekom četvrtog razreda.  

Dolaskom u peti razred pridružilo im se još osmero učenika – sedmero iz škole u Bogodolu i jedna učenica iz Raške Gore – pa je završni osmi razred brojio ukupno 22 učenika. Među njima je bila i Šima Čuljak, koja se ovoj generaciji priključila iz Bogodola, a danas živi u Kanadi te zbog obveza nije mogla prisustvovati okupljanju, ali će u rodni kraj stići krajem ljeta.  

Nakon završetka osnovne škole većina je u jesen 1981. godine nastavila školovanje u Mostaru, upisujući Ekonomsku, Prometnu, Strojarsku, Građevinsku i druge srednje škole, dok su pojedini mladići odabrali zanatska zanimanja.  

Njihove životne priče tijekom godina krenule su različitim putevima. Neke su se obitelji već tada, u potrazi za boljim životom, preselile u Mostar pa su pojedini učenici nastavili školovanje u osnovnim školama u Cimu, na Bijelom Brijegu i Rudniku.  

Danas četvero članova ove generacije živi izvan Bosne i Hercegovine – jedna školska kolegica u Kanadi, a troje kolega u Srbiji – dok su ostali ostali vjerni svome hercegovačkom kraju.  

Na ovogodišnjem okupljanju sudjelovalo je 17 članova generacije sa učiteljima. Od ukupno 22 učenika koji su 1981. godine završili osmogodišnje školovanje u Gorancima, danas ih je živih dvadeset. S posebnom tugom prisjetili su se svojih prerano preminulih školskih kolega Ivana Drežnjaka, koji je preminuo 1986. godine, te Marinka Knezovića, uspješnog gospodarstvenika i sina Goranaca, koji ih je napustio nedavno. 

Prije večernjeg okupljanja dio razredne generacije obišao je i grobove svojih prerano preminulih školskih kolega na grobljima Rajičevo groblje i Smrčenjaci. U tišini su se pomolili, zapalili svijeće i odali počast onima koji su nekada s njima dijelili školske klupe, ali nisu dočekali ovaj lijepi susret. Bio je to jedan od najdirljivijih trenutaka dana, ispunjen zahvalnošću, sjećanjem i molitvom.  

Iako su ih život odveo na različite strane, zajedničke uspomene ostale su jednako žive. Okupljanje je još jednom pokazalo kako prijateljstva stvorena u školskim klupama ne blijede s godinama te kako se najljepše uspomene uvijek vraćaju ondje gdje je sve počelo.  

Ponosni su na svoju generaciju, koja je izrasla u poštene, vrijedne i odgovorne ljude, a zajedničko druženje završilo je uz želju da se ponovno okupe i nastave čuvati prijateljstvo koje traje više od pola stoljeća.

Dragan Vidović / Goranci online


Generacija koju su učili Milka Novak i Rajko Medan u Gorancima
 
Generacija koju je učila Olga Primorac u Bogodolu
 
Fotografija iz 3. razreda sa učiteljom Rajkom Medanom godine 1975.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

GORANCI WEATHER

Ukupno prikaza stranice

Razmišljate o gradnji kuće, prostora ili o dizajnu interijera a nemate ideja !? Tu je 3D 2D Project

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0