Sutra, u nedjelju, 28. lipnja, vjernici jedne naše župe imat će posebnu milost susresti svećenika-misionara, čovjeka čiji je život trajno obilježen služenjem Evanđelju u najzahtjevnijim uvjetima – don Velimira Tomića. Rođen u krajevima Hercegovine, a duhovno oblikovan u crkvi koja ga je poslala u svijet, svoj je svećenički poziv u potpunosti ugradio u poslanje Crkve – biti svjedok Krista sve do nakraj zemlje.
Toga dana don Velimir će predvoditi jutarnje svete mise te vjernicima približiti iskustvo života vjere u misijskim zajednicama Afrike, gdje je Evanđelje ne samo riječ, nego i svakodnevna borba, radost i nada. Njegovo svjedočanstvo nije teorijsko, nego prožeto desetljećima života među ljudima kojima je Crkva često jedini oslonac.
Rođen 8. listopada 1961. godine u Vukovaru, u obitelji Nikole i Ruže r. Zovko, don Velimir je djetinjstvo i mladost proveo između Slavonije i Hercegovine, gdje se obitelj nastanila u Gabela Polju. Nakon osnovnog školovanja u Metkoviću i srednje škole u Čapljini, put ga vodi prema svećeništvu – pozivu koji će ga obilježiti za cijeli život. Vojni rok služio je u Puli i Novom Sadu, a bogoslovne studije pohađao je u Splitu i Sarajevu, piše Župa sv. Mateja Mostar.
Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1986. godine po rukama tadašnjeg mostarskog biskupa Mons. Pavao Žanić. Nakon kratke službe župnog vikara u Bijelom Polju, njegov se životni put ubrzo otvara prema misijama – prema Africi, gdje će provesti najplodnije, ali i najizazovnije godine svoga svećeništva.
Godine 1988., nakon što mu je u Gabela Polju uručen misionarski križ, odlazi u Tanzaniju, u misiju Mdabulo, u biskupiji Iringa. Ondje ostaje više od desetljeća, svjedočeći Evanđelje u jednostavnosti, siromaštvu i dubokoj vjeri naroda kojem je poslan. To razdoblje njegova života ostaje trajno obilježeno poslanjem Crkve koja ne poznaje granice.
Po povratku u domovinu 1999. godine, na poziv biskupa Ratka Perića, kratko preuzima službu upravitelja župe Presvetoga Trojstva u Blagaju. No, misijski poziv ponovno ga vraća Africi – već iste godine stavljen je na raspolaganje biskupu Thaddaeus S. Ruwa'ichi u biskupiji Mbulu, a potom nastavlja svoje djelovanje u misiji Kisongo, u biskupiji Arusha, gdje i danas svjedoči vjeru Crkve.
Život don Velimira Tomića snažno podsjeća da svećenički poziv nije samo služba, nego dar koji se živi u potpunom predanju. Njegovo poslanje u Africi svjedoči da Crkva diše univerzalno – u Europi, Africi i na svim krajevima svijeta, gdje god postoji srce koje traži Boga.
Susret s njim bit će stoga više od uobičajenog pastoralnog događaja – bit će to prilika da se dotaknemo živog iskustva misionarske Crkve, Crkve koja ide, sluša, liječi i naviješta Krista.
U vremenu kada se vjera često svodi na osobni okvir, svjedočanstvo don Velimira podsjeća da Evanđelje po svojoj naravi izlazi, putuje i daruje se svima. I upravo u tome leži njegova snaga – u pozivu koji nadilazi granice.









Nema komentara:
Objavi komentar