Više od milijun hektara obradive površine u BiH prazno

Više od 60 posto obradivog zemljišta u Bosni i Hercegovini ostaje neiskorišteno, dok poljoprivreda u zemlji bilježi sve veće izazove. Poljoprivredni sektor je na koljenima, suočen s uvozničkim lobijem koji dominira tržištem. Uvoze se raznovrsni poljoprivredni proizvodi, a visoke marže dodatno otežavaju situaciju domaćim proizvođačima.

Domaća proizvodnja moguća, ali neisplativa

Poljoprivrednici tvrde da mogu proizvesti većinu potrebnih namirnica za stanovništvo BiH, no problem je njihova konkurentnost na tržištu. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, Nedžad Bićo, istaknuo je da se država opredijelila za uvoz umjesto za poticanje domaće proizvodnje. Prema njegovim riječima, BiH može proizvesti dovoljno hrane za svoje građane, što je bilo vidljivo i prije rata kada se na ovom području proizvodilo sasvim dovoljno prehrambenih proizvoda.

Problem nebrige države

Veliki problem predstavlja nebriga države za poljoprivredni sektor. „Zemlja stoji prazna i neobrađena jer nema adekvatne državne podrške. Otvoreno smo tržište i nismo konkurentni ni u odnosu na zemlje u regiji, a kamoli u svijetu“, objašnjava Bićo. Smatra da bi država trebala uvesti prelevmane i carine na robu koju BiH može sama proizvesti kako bi se domaći poljoprivrednici zaštitili od prekomjernog uvoza.

Gubitak poljoprivrednog zemljišta

Procjenjuje se da u BiH postoji oko milijun hektara zemlje koja se nekada obrađivala, ali sada leži zapuštena. Veliki dio tog zemljišta pretvoren je u građevinsko, dok su neka područja i dalje pod minama, što dodatno otežava povratak poljoprivredi.

Poticaji nisu dovoljni

Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, naglašava da domaći proizvođači ne mogu konkurirati uvoznoj robi, iako država posljednjih godina pokušava pomoći poticajima. „Poticaji postoje, ali to nije dovoljno da budemo konkurentni na tržištu. Naša država je siromašna, ali posjedujemo dovoljno obradivih površina da osiguramo prehranu stanovništva“, istaknuo je Marinković.

Bosna i Hercegovina ima potencijal za snažniji poljoprivredni sektor, ali bez ozbiljne državne strategije, subvencija i regulacije tržišta, domaća proizvodnja će i dalje biti neisplativa. Kako bi se preokrenuo ovaj negativni trend, potrebno je osigurati zaštitu domaćih proizvođača i povećati ulaganja u poljoprivredu, jer bez toga obradivo zemljište u BiH nastavit će čekati bolje dane.

Podijeli na:

Povezane objave:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0