Novi zakon o održavanju zgrada u Hrvatskoj: Klime na fasadama postaju zabranjene

Od 1. siječnja na snagu je stupio novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, koji donosi brojne promjene u načinu na koji se zgrade održavaju i koriste

Među najznačajnijim novostima je zabrana postavljanja klima uređaja i satelitskih antena na ulična pročelja zgrada.

"Na ulična pročelja, koja gledaju na ulice i trgove, neće se smjeti postavljati klime, dok će se na bočna pročelja, terase ili balkone, na spuštenim položajima moći postaviti klima uređaji", izjavio je krajem prošle godine Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, piše Index.

Stroge kazne za nepoštivanje pravila

Oni koji prekrše ovu odredbu suočit će se s visokim kaznama. Izvođači radova kaznit će se iznosima od pet do deset tisuća eura, dok će vlasnici stanova za koje je klima postavljena nepropisno plaćati kazne od tisuću do pet tisuća eura. Provođenje zakona nadzirat će lokalni komunalni redari, a zakon nije retroaktivan, što znači da već postavljeni klima uređaji ne moraju biti uklonjeni.

Međutim, već su se pojavili načini zaobilaženja pravila. "Ako netko sam montira klima uređaj na zid, a nas pozove samo za puštanje u pogon, mi ne možemo znati kad je uređaj montiran. Još nismo imali takvih slučajeva, ali sam čuo da ih već ima", izjavio je Denis Tesar, vlasnik tvrtke za servis i prodaju rashladnih uređaja, za RTL.

Prve kazne su već stigle

Od početka godine već su zabilježene prve prijave protiv onih koji postavljaju klime ili izvode radove bez dozvole. "Već s Novom godinom počele su dojave suvlasnika da se postavlja klima, da se mijenja ograda ili zatvara balkon. Već smo imali jedno rušenje pregradnog zida na balkonu, koje smo uz pomoć komunalnih redara i građevinske inspekcije uspjeli zaustaviti", rekao je Dražen Pomper, koordinator Odbora za informiranje udruge Upravitelj.

Montažeri klima uređaja suočavaju se s brojnim problemima zbog novih pravila. "Ako netko živi na trećem katu, klimu bismo morali postaviti na pod jer instalacije ne smiju biti vidljive po fasadi. To znači da moramo tražiti dozvolu susjeda da provučemo instalacije kroz njihov stan, a ne znam nikoga tko bi to dopustio", objasnio je Tesar.

Masovne ostavke predstavnika suvlasnika

Povećane odgovornosti i moguće kazne dovele su do vala ostavki predstavnika suvlasnika u stambenim zgradama. "Sve više predstavnika daje ostavke. U Osijeku je već oko stotinu predstavnika suvlasnika dalo ostavku, a u Zagrebu će taj broj biti još veći", izjavila je Andrea Markešić, direktorica pravne službe GSKG-a Zagreb.

Stanari koji ostanu bez predstavnika imaju tri opcije: izabrati novog predstavnika među sobom, angažirati profesionalnog upravitelja ili će im upravitelj imenovati prinudnog predstavnika.

Povećani računi za pričuvu

Novim zakonom uvodi se i minimalna visina pričuve od 0,36 eura po kvadratnom metru. "Gradsko stambeno poduzeće će od 1. ožujka početi slati uvećane račune za pričuvu zgradama koje su ispod tog minimuma", rekla je Markešić.

Očekuje se da će novi zakon izazvati dodatne polemike i prilagodbe, a stanari i upravitelji zgrada morat će se prilagoditi novim pravilima koja imaju za cilj poboljšanje vizualnog izgleda zgrada i kvalitete života u urbanim sredinama.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0