Slovenija je pokrenula reformu zdravstvenog sustava kojom želi ograničiti dvojni rad liječnika u javnim bolnicama i privatnim poliklinikama
Prema novom prijedlogu zakona, liječnici zaposleni u javnim ustanovama više neće moći istovremeno raditi i u privatnim klinikama, osim u iznimnim slučajevima. Vlada se nada da će tako bolje iskoristiti postojeće resurse u javnom sektoru, dok iz liječničke komore i sindikata upozoravaju da će to dovesti do odlaska stručnjaka u privatni sektor, gdje su plaće znatno više.
Cilj je efikasnost i transparentnost
Ministrica zdravstva Valentina Prevolnik Rupel istaknula je kako je prijedlog zakona usmjeren na povećanje efikasnosti i pravednosti u zdravstvenom sustavu.
- Prijedlog zakona usmjeren je na bolju preglednost i transparentnost našeg zdravstvenog sustava. Cilj je povećanje efikasnosti i pravednosti za pacijente - kazala je Prevolnik Rupel.
Dok vlada vjeruje da će ograničavanje privatne prakse liječnika omogućiti bolju dostupnost usluga u javnim bolnicama, kritičari upozoravaju da bi to moglo rezultirati suprotnim učinkom.
Stručnjaci odlaze u privatni sektor
Jedan od primjera je ginekolog Leon Meglič, koji je dao otkaz u državnom Kliničkom centru kako bi se potpuno posvetio radu u privatnoj poliklinici.
- Sa suprugom sam izgradio ovaj Centar gdje radimo ambulantne operacije, investicija je bila golema, sad ne mogu to napustiti, a ne mogu raditi tu i tamo, odlučio sam ondje dati otkaz - objasnio je Meglič.
Slično planiraju učiniti i brojni drugi liječnici, što bi dodatno otežalo situaciju u javnom zdravstvu, koje se već sada suočava s velikim deficitom liječnika i štrajkovima. Trenutačno nedostaje čak 1300 liječnika, upozoravaju u liječničkoj komori.
- Kolege koji trenutačno rade u sistemu javnog zdravstva i zbog svoje specijalnosti nude usluge na tržištu, napustit će javni sektor i raditi u privatnom. Tako će privatne poliklinike imati više zaposlenih stručnjaka, a javno zdravstvo će dodatno osiromašiti, produžit će se liste čekanja - upozorila je predsjednica Liječničke komore Slovenije Bojana Beović.
Vlada želi spriječiti preusmjeravanje pacijenata
Jedan od glavnih problema koji Vlada Roberta Goloba želi riješiti je praksa preusmjeravanja pacijenata iz državnih bolnica u privatne poliklinike, gdje dodatno plaćaju za medicinske usluge. Novi zakon, koji je trenutačno u parlamentarnoj proceduri, predviđa i povezivanje bolnica i odjela, nagrađivanje medicinskih djelatnika za dodatni rad te mjerenje učinkovitosti zaposlenih.
- Za svaki dodatni posao ili angažman izvan bolnice potrebna je suglasnost. Iznimno mogu dodatno raditi u sklopu ekipa za zaštitu i spašavanje, policije, vojske - istaknula je Jasna Humar iz Direkcije za zdravstvenu sigurnost Ministarstva zdravstva.
Podijeljena javnost
Ova reforma izazvala je podijeljene reakcije među građanima. Dok neki podržavaju zakon smatrajući da je trebalo ranije uvesti strože regulacije, drugi ga vide kao ograničavanje prava na rad.
- Ne možete liječnike prisiliti da rade u jednom ili drugom sektoru, to je protuustavno. Ako žele - neka rade. Liste čekanja u javnom sektoru su preduge, ali kod privatnika na pregled dođete odmah - komentiraju Slovenci.
Slično kao u Hrvatskoj, slovensko javno zdravstvo suočava se s dugim listama čekanja, što pacijente često tjera da pomoć potraže u privatnim klinikama. Liječnici također biraju privatni sektor, gdje su primanja znatno veća.
- Radio sam puno, 110 posto sigurno, i za taj puni rad, kada usporedim plaće u javnom i privatnom sektoru, omjer je jedan prema tri u korist privatnog sektora - rekao je Meglič.
Unatoč kritikama, slovenska Vlada ne odustaje od reforme i planira njezinu provedbu u idućim mjesecima. Hoće li ovaj zakon poboljšati situaciju ili dodatno pogoršati stanje u javnom zdravstvu, ostaje za vidjeti.
Nema komentara:
Objavi komentar