Bosna i Hercegovina je veliki potencijal solarne energije

Bosna i Hercegovina ima ogroman potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije, osobito solarne energije, no taj potencijal je još uvijek u velikoj mjeri neiskorišten

Sunčana energija, kao ključni segment obnovljive energije, nudi nebrojene mogućnosti za smanjenje troškova, povećanje energetske neovisnosti i doprinos borbi protiv klimatskih promjena.

Sunčani potencijal BiH

Hercegovina, s prosjekom od preko 2.000 sunčanih sati godišnje, ima izuzetne uvjete za proizvodnju solarne energije. Sunčevo zračenje, koje je glavni izvor gotovo svih obnovljivih energija, može se pretvoriti u električnu energiju putem fotonaponskih panela. Ove tehnologije neprestano napreduju, omogućujući veću efikasnost i pristupačnije troškove instalacije.

Međutim, unatoč dostupnim resursima, kapaciteti solarnih elektrana u BiH su još uvijek daleko ispod svojih mogućnosti. Dok trgovački centri, industrijski pogoni i druge velike građevine već koriste solarne panele za smanjenje troškova, ukupni doprinos solarne energije energetskom sustavu još uvijek je marginalan.

Razvoj prosumerskog modela

Jedan od ključeva za potpunije iskorištavanje solarnog potencijala je razvoj prosumerskog modela. Pojam "prosumer" odnosi se na korisnike koji istovremeno proizvode i troše električnu energiju. Solarna elektrana na krovu kuće omogućuje domaćinstvima da smanje svoje račune za električnu energiju i doprinesu smanjenju emisija CO₂.

Postati prosumer u BiH trenutno je izazovno zbog nedovoljno razvijene regulative. Iako su tehnički uvjeti za priključenje malih solarnih sustava na mrežu već ispunjeni, nedostatak podzakonskih akata i složena procedura izdavanja dozvola usporavaju širenje ovog modela. Primjeri iz regije, poput Crne Gore i Slovenije, pokazuju da je moguće brzo razviti ovaj segment uz pravu podršku države.

Nacionalni ciljevi i izazovi

Prema Nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NEKP) BiH, do 2030. godine planirano je:

  • 900 MW velikih fotonaponskih elektrana,
  • 92 MW industrijskih solarnih sustava,
  • 500 MW malih sustava za prosumere.

Dok razvoj velikih i industrijskih sustava napreduje prema planu, prosumeri znatno zaostaju. Razlog za to leži u sporoj prilagodbi zakonske regulative i nedovoljnoj podršci za pojedince i manja poduzeća koja žele ulagati u solarnu energiju.

Financijske prednosti solarne energije

Solarni paneli predstavljaju dugoročnu investiciju koja donosi značajne financijske koristi. Osim smanjenja troškova za električnu energiju, višak proizvedene energije mogao bi se prodavati elektrodistributerima kada regulativa to omogući. Pad cijena solarnih panela u posljednjih nekoliko godina dodatno je povećao atraktivnost ovih ulaganja.

Za gospodarstvenike, ulaganje u solarnu energiju donosi brzi povrat investicije i povećava energetsku neovisnost. Domaćinstva, s druge strane, mogu smanjiti troškove električne energije i pridonijeti ukupnoj stabilnosti energetskog sustava.

Zaključak

Bosna i Hercegovina ima priliku postati lider u regiji u korištenju solarne energije. Sunčani potencijal, iskustva drugih zemalja i dostupnost tehnologije jasni su pokazatelji da je vrijeme za solarni zaokret. Razvoj prosumerskog modela i pojednostavljenje procedura ključni su koraci prema energetskoj tranziciji.

Više o ovome pogledajte:

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0