Progon Katoličke crkve u Nikaragvi: Primjer bezbožnog režima

U suvremenoj povijesti Latinske Amerike rijetki su slučajevi koji tako jasno oslikavaju sukob između totalitarnih režima i Katoličke Crkve kao situacija u Nikaragvi

Od 2018. godine, pod režimom predsjednika Daniela Ortege, progon Crkve postao je sustavan, a njegov intenzitet samo raste. Prema izvješću autorice Marthe Patricie Molina Montenegro, zabilježeno je blizu 800 napada na Katoličku Crkvu, uključujući paljenje katedrale u Managui, protjerivanje svećenika, zatvaranje crkvenih institucija i nasilno ukidanje djelovanja humanitarnih redova.  

Sustavni napadi i progon  

Među najtežim primjerima progona ističe se zatvaranje katoličkih medija, poput Radio Marije, protjerivanje apostolskog nuncija te fizički i psihološki pritisak na istaknute crkvene predstavnike. Posebno su dramatični slučajevi dvojice biskupa – mons. Rolanda Álvareza iz biskupije Matagalpa i mons. Carlosa Herrerasa, predsjednika Nikaragvanske biskupske konferencije – koji su suočeni s otvorenim neprijateljstvom vlade.  

Jedan od najšokantnijih događaja zbio se u srpnju 2022., kada je 18 časnih sestara iz reda Misionarki ljubavi, koje je osnovala Sveta Majka Terezija, nasilno protjerano iz zemlje. Nakon što im je pravni status ukinut, sestre su pod policijskom pratnjom autobusom prevezene do granice s Costa Ricom i prisiljene da je prijeđu pješice. Ovaj čin izazvao je osudu širom svijeta, no nikaragvanski režim nastavio je svoju represiju.  

Uzrok neprijateljstva prema Crkvi  

Glavni razlog neprijateljskog odnosa prema Katoličkoj Crkvi leži u njezinoj ulozi tijekom masovnih prosvjeda koji su započeli u travnju 2018. Crkva je tada otvorila svoja vrata prosvjednicima, pružajući im utočište, duhovnu podršku i prostor za dijalog. Tijekom tih nemira, koji su usmjereni protiv korupcije i nepotizma u vladi, Crkva je stala na stranu naroda, što je izazvalo bijes vladajućeg režima.  

Nakon tih događaja, vlada je u više navrata javno napadala Crkvu, nazivajući je "izdajničkom" i "neprijateljem naroda". Mjere poput administrativnih zabrana, zatvaranja humanitarnih organizacija i zastrašivanja svećenika pokazale su jasnu namjeru gušenja svake oporbe.  

Nepovjerenje u pravosudni sustav  

Svećenici i redovnice suočeni su s neprestanim prijetnjama, a mnogi su izgubili povjerenje u pravni sustav. Prema izvješću, neki svećenici više ni ne prijavljuju napade, iscrpljeni sustavnim krađama i vandalizmom. Drugi pak odlučuju šutjeti, jer su svjesni da pravosudni sustav pod kontrolom Orteginog režima neće zaštititi njihova prava niti osuditi počinitelje.  

Progon Katoličke Crkve u Nikaragvi simbol je šireg trenda gušenja vjerskih sloboda u autoritarnim režimima. Ova represija jasno pokazuje da režimi koji ne priznaju temeljne ljudske slobode vide Crkvu kao prijetnju, jer ona predstavlja glas naroda i brani prava najugroženijih. Katolička zajednica diljem svijeta pozvana je moliti za Nikaragvu, ali i poduzeti konkretne korake (preko ambasada) kako bi međunarodna zajednica izvršila pritisak na Ortegin režim i zaštitila pravo na slobodu vjere u ovoj zemlji.  

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0