Izbori u SAD-u: Za kakve se politike zalažu Trump i Harris?

Amerikanci 5. studenog biraju novog predsjednika države. Odlučuju između demokratske kandidatkinje, trenutne potpredsjednice, Kamale Harris i republikanca, bivšeg predsjednika, Donalda Trumpa, no njihove politike u mnogočemu se razlikuju

U nastavku prenosimo kratkim pogled portala narod.hr, baziran na tekstovima BBC-a, za što se zalažu kandidati i kakva je njihova politika o najvažnijim pitanjima.

Gospodarstvo 

Harris je najavila da će njezin prioritet prvog dana biti pokušati smanjiti troškove hrane i stanovanja za radničke obitelji. Obećava da će zabraniti dizanje cijena namirnica, pomoći onima koji prvi put kupuju stan i dati poticaje za povećanje ponude stanova. 

Trump je obećao okončati inflaciju i Ameriku ponovno učiniti pristupačnom. Najavio je da će osigurati niže kamatne stope. U svom planu ima deportaciju ilegalnih migranata za što kaže da će ublažiti pritisak na stambeno zbrinjavanje.

Pobačaj 

Ovo su prvi predsjednički izbori otkako je Vrhovni sud poništio presudu Roe protiv Wade 2022. te omogućio državama da same odlučuju o dostupnosti ili zabrani pobačaja. 

Harris je “pravo na pobačaj” stavila u središte svoje kampanje. Zalaže se za zakon koji bi zajamčio dopustio pobačaj u cijeloj zemlji.

Trojica sudaca koje je on imenovao u Vrhovni sud dok je bio predsjednik bili su ključni u poništavanju ustavnog prava na pobačaj, presudi iz 1973. poznatoj kao Roe v Wade.

Imigracija 

Kao potpredsjednica Harris je bila zadužena za rješavanje temeljnih uzroka rekordnog broja migranata iz Srednje Amerike koji prelaze južnu granicu. U 2023. rekordan broj ljudi prešao je iz Meksika u SAD. Harris je sada u kampanji pooštrila svoj stav prema migraciji i istaknula svoje iskustvo kao tužiteljica u Kaliforniji koja se bavila krijumčarenjem ljudi. 

Borba protiv ilegale migracije na vrhu je liste Trumpovih prioriteta kao i 2016. Trump je obećao zatvoriti granicu i dovršiti izgradnju zida. Također je obećao najveće masovne deportacije migranata bez dokumenata u povijesti SAD-a. 

Porezi Harris želi povećati poreze na velike tvrtke i Amerikance koji zarađuju 400.000 dolara (305.000 funti) godišnje. Rekla je da će ponovno uspostaviti porezne olakšice za djecu i olakšice za zarađeni dohodak.

Trump želi produljiti rezove koje je donio 2017., a koji bi trebali isteći sljedeće godine. To je bila najveća porezna revizija u desetljećima, usmjerena na pojednostavljenje poreznog zakona i promicanje rasta i ulaganja. Predložio je oslobađanje poreza na dohodak od napojnica, prijedlog koji je kasnije podržala i njegova protivnica Harris. Pozvao je na ukidanje poreza na isplate socijalnog osiguranja, potez koji bi pozdravili umirovljeni Amerikanci. 

Analitičari BBC-a kažu da će oba porezna plana povećati rastući deficit. 

Vanjska politika 

Harris je obećao da će podržavati Ukrajinu “koliko god bude potrebno”. Obećala je, ako bude izabrana, osigurati da će SAD, a ne Kina, pobijediti u “natjecanju za 21. stoljeće”. Zagovornica je dvodržavnog rješenja između Izraelaca i Palestinaca te je pozvala na okončanje rata u Gazi. Trump ima više izolacionističku vanjsku politiku i želi da se SAD odvoji od sukoba drugdje u svijetu. Rekao je da će okončati rat u Ukrajini za 24 sata.

Trump se pozicionirao kao nepokolebljivi pristaša Izraela i osudio je propalestinske pristaše na američkim sveučilišnim kampusima. Rekao je da se rat ne bi dogodio da je on bio predsjednik. 

Trgovina 

Trump je u svojoj eri uveo carine na kineski uvoz koje je uvelike zadržao, pa čak i proširio Joe Biden. Trump je carine postavio kao središnje obećanje u ovoj kampanji. Predložio je nove carine od 10-20 % na većinu inozemne robe, a mnogo više na onu iz Kine. To je dio njegova pokušaja promicanja domaćih proizvođača i zaustavljanja outsourcinga, no neki su ekonomisti upozorili da bi to moglo povisiti cijene za potrošače. 

Harris je kritizirao Trumpov sveobuhvatni plan o uvođenju carina na uvoz, nazivajući ga nacionalnim porezom na radničke obitelji koji će svako kućanstvo stajati 4000 dolara godišnje. 

Klima 

Harris je, kao potpredsjednica, pomogla u donošenju Zakona o smanjenju inflacije, koji je usmjerio stotine milijardi dolara u obnovljivu energiju i programe poreznih olakšica i rabata za električna vozila. No odustala je od protivljenja frackingu, tehnici za dobivanje plina i nafte kojoj se protive ekolozi. 

Trump je, dok je bio u Bijeloj kući, poništio neke mjere zaštite okoliša, uključujući ograničenja emisije ugljičnog dioksida iz elektrana i vozila. U ovoj kampanji obećao je proširiti bušenje na Arktiku i napadao je električne automobile, koje forsira Bidenova politika. 

Zdravstvo 

Harris je bila dio administracije Bijele kuće koja je smanjila troškove lijekova na recept i ograničila cijene inzulina na 35 dolara. 

U svojih 20 najvažnijih prioriteta, Trump obećava da neće rezati Medicare, koji je federalno zdravstveno osiguranje za starije osobe. Pozvao je na liječenje neplodnosti koje financiraju porezni obveznici. 

Kriminal 

Harris je po struci pravnica. Bila je okružna tužiteljica San Francisca, a potom i državna tužiteljica Kalifornije. U kampanji je Trumpa optuživala da je zločinac. 

Trump je obećao pak iznio konkretne prijedloge. Obećao je uništiti narkokartele, slomiti nasilje bandi i obnoviti gradove kojima upravljaju demokrati za koje kaže da su preplavljeni kriminalom. 

Oružje 

Harris je obećala prevenciju oružanog nasilja učinila ključnim obećanjem. Zagovara strože zakone o oružju, a ona i njen kandidat za potpredsjednika Tim Walz oboje su vlasnici oružja. 

Trump se pozicionirao kao nepokolebljivi branitelj drugog amandmana, ustavnog prava na nošenje oružja.

Komentar

Američki predsjednički izbori u utorak, 5. studenog predstavljaju izbor između demokratske kandidatkinje Kamale Harris i republikanskog kandidata Donalda Trumpa, čije se politike u mnogim ključnim pitanjima značajno razlikuju. Harris daje prioritet ekonomskim mjerama za smanjenje troškova za radničke obitelji, poreznim olakšicama za niže dohotke, te je naglasila pravo na pobačaj kao središnje pitanje svoje kampanje. Također podržava dugoročnu pomoć Ukrajini, smanjenje emisija štetnih plinova te strože zakone o oružju.

Trump se fokusira na smanjenje inflacije kroz niže kamatne stope, proširenje poreznih rezova i strogu imigracijsku politiku. Njegova vanjska politika naginje izolacionizmu, s obećanjem da će završiti rat u Ukrajini u kratkom roku. Trump također predlaže masovne deportacije ilegalnih migranata, veće carine na uvoz, te se snažno zalaže za pravo na posjedovanje oružja.

Američki birači suočeni su s izborom između dviju različitih vizija budućnosti zemlje. Harris se fokusira na socijalnu podršku, zaštitu okoliša, prava žena i saveznička partnerstva, dok Trump naglašava nacionalističku ekonomsku politiku, snažnu imigracijsku kontrolu i sigurnost kroz jačanje granica i druge mjere. 

Bez obzira na pobjednika, ishod izbora će imati veliki utjecaj na domaće i međunarodne politike Sjedinjenih Američkih Država.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0