Svake godine 5. kolovoza, Katolička crkva obilježava blagdan Gospe Snježne, poznatog i kao Gospa od sniga ili Ledena Gospa
Iako je blagdan pao na ponedjeljak, 82 vjernika se okupilo u 11 sati na Bilima kod Tomića kuća kako bi proslavili Gospu Snježnu. Vrijeme je bilo sunčano, ali je bura donijela izazove okupljenim vjernicima, koji su unatoč tome zahvalili Snježnoj Gospi zajedno sa župnikom fra Ivanom Ivandom.
Proslava ovog blagdana na Bilima ima dugogodišnju tradiciju, no 2021. godine Sveta misa koja se obično održava kod kipića kod Tomića kuća na Bilima nije mogla biti bit služena tu te je zbog velikog nevremena koje je uključivalo grmljavinu i tuču bila služena u župnoj crkvi Pod Jelom.
Okupljeni vjernici ove godine su se smjestili na Otariću ili Kosi, s kojeg se pruža prekrasan pogled na planinu Čabulju. Uz prisustvo župnika fra Ivana Ivanda, sudjelovali su u slavlju svetih otajstava. Kapelicu na Otariću kod Tomića kuća, koja je obnovljena zahvaljujući obiteljima Tomić, blagoslovio je tadašnji župnik fra Nikola Spužević 6. rujna 1998. godine. Ova kapelica nalazi se nedaleko od ostataka oltara gdje su se za vrijeme turskog zuluma služile svete mise.
Nakon Svete mise, tradicionalno slijedi druženje svih okupljenih vjernika, a netko i zapjeva.
O Gospi Snježnoj
Blagdan Gospe Snježne datira iz 4. stoljeća i povezan je s posebnom legendom koja se zbila u Rimu. Prema legendi, 3. kolovoza 352. godine, Gospa se ukazala papi Liberiju i rimskom patriciju Ivanu, naredivši im da izgrade crkvu na mjestu koje će biti obilježeno snijegom. Na iznenađenje svih, snijeg je pao 5. kolovoza na Eskvilinu, jednom od rimskih brežuljaka. Papa Liberije je osobno obilježio granice buduće bazilike, a umjetnici često prikazuju Gospu Snježnu okruženu anđelima koji nose snijeg na pladnjevima.
U našim krajevima, Gospa Snježna je zaštitnica nekoliko župa, uključujući Vid, Bol, Trsteno, i Stomoricu, a možda je najpoznatija ona u Kukljicama na Ugljanu. Ova župa ima posebnu crkvu Sv. Gospe Snježne iz 17. stoljeća, gdje se blagdan slavi neprekidno od 1514. godine uz velebnu procesiju morem i regatu brodova.
Legenda o Gospi Snježnoj, koja se pojavila u vrijeme turske okupacije, govori o fratrima i narodu koji su se skrivali u planinama, gdje su mise slavili pod vedrim nebom, koristeći kamen za oltar i ledine za sjedenje. Ova priča dodatno naglašava značaj blagdana i povezanost s poviješću i tradicijom ovog kraja.
tekst Goranci online / foto Darko Glibić
Nema komentara:
Objavi komentar