Svake godine 5. kolovoza vjernici slave blagdan Gospe Snježne kod Tomića kuća na Bilima
Lijepo vrijeme, za razliku od prošle godine kada se sveta misa zbog nevremena morala slaviti u župnoj crkvi Pod Jelom, privuklo je popriličan broj vjernika unatoč radnom danu.
Na Otariću ili Kosi sa kojega se pruža prelijep pogled na planinu Čabulju okupljeni vjernici su sa svojim župnikom fra Ivanom Ivandom sudjelovali u slavljenju svetih otajstava.
Kapelicu na Otariću (Kosi) kod Tomića kuća na Bilima obnovile su obitelji Tomić, a blagoslovio ju je 6. rujna 1998. godine tadašnji župnik fra Nikola Spužević. Nedaleko od ove kapelice vidljivi su ostaci oltara gdje se za vrijeme turskog zuluma na ovim prostorima slavila sveta misa.
Nakon svete mise tradicionalno slijedi druženje svih okupljenih vjernika gdje se uz druženje i zapjeva.
Legenda o Gospi Snježnoj
Gospa Snježna, Gospa od sniga, ili Ledena Gospa katolički je blagdan koji se slavi svake godine 5. kolovoza, a kao spomendan na poseban događaj koji se zbio u Rimu u 4. stoljeću.
Blagdan je nastao po legendi prema kojoj se u noći 3. kolovoza 352. godine Gospa ukazala tadašnjem papi Liberiju i rimskome patriciju Ivanu. Prilikom tog ukazanja naredila im je da joj u čast izgrade crkvu na mjestu koje će biti obilježeno snijegom. Snijeg je uistinu pao 5. kolovoza na Eskvilinu, jednom od sedam rimskih brežuljaka. Papa Liberije je osobno obilježio granice buduće bazilike. Umjetnici prikazuju Gospu snježnu okruženu anđelima koji u rukama ili na pladnjevima nose snijeg.
U našim krajevima Gospa snježna je zaštitnica nekoliko župa, u Vidu, Bolu, Trstenome, na Stomorici itd. Od njih je možda najzanimljivija ona u Kukljicama na Ugljanu, u uvali Zdrelašćica gdje se nalazi zavjetna barokna crkva Sv. Gospe Snježne iz 17. st. gdje se ovaj blagdan slavi neprekidno od 1514. godine s velebnom procesijom morem, s kipom Majke Božje na brodu i regatom nekoliko stotina raznovrsnih brodova. Također se slavi i na Barzonji kod Blidinjskog jezera.
Kada se radi o razlozima za izgradnju crkve baš toga posvećenja i baš na tome mjestu, među njima je najvažnija legenda o još jednome snijegu u kolovozu.
Naime, još u vrijeme Turske okupacije, kada su se fratri sa svojim narodom skrivali u sigurnosti planina, kada su se mise slavile pod vedrim nebom, kada je crkveni svod bio nebeski, kada je oltar bio kameni zid i kada se umjesto na klupama sjedilo na ledinama nastala je Planinska legenda o Gospi snježnoj.
Nema komentara:
Objavi komentar