Četiri potresa u manje od dva sata blizu Hercegovine

Jug Hrvatske suočio se s nizom potresa u ranim jutarnjim satima četvrtka, izvještava Seizmološka služba. 

Prvi potres zabilježen je s magnitudom od 3,4 prema Richteru, a slijedio ga je još jedan potres, prema izvješću EMSC-a u početku procijenjen na 4,1 Richtera, no kasnije je korigiran na 2 Richtera. 

Potresi su se osjetili odjednom oko 7:03 sati po lokalnom vremenu, što je potvrdilo mnoge stanovnike područja. Četvrti potres u nizu, također iz Seizmološke službe Hrvatske, imao je magnitudu od 3,4 prema Richteru. Epicentar ovog potresa lociran je na Pelješcu, jugoistočno od Žuljana. Procijenjeni intenzitet u epicentru bio je između IV i V stupnja EMS ljestvice. 

Svaki od ovih potresa izazvao je zabrinutost među lokalnim stanovništvom, potičući ih na poduzimanje mjera opreza i provjeru stanja svojih domova i objekata. Seizmološka služba i nadalje prati situaciju te pruža ažurirane informacije i preporuke kako bi se osigurala sigurnost građana na pogođenim područjima. 

Kako se situacija razvija, bit će važno ostati informiran i pripremljen za moguće naknadne događaje. Građanima se savjetuje da prate upute lokalnih vlasti i službi za hitne intervencije te da ostanu smireni i solidarni u ovim izazovnim vremenima.

Prof. Hazim Hrvatović, dopisni član ANUBiH za medije rekao kako je BiH u seizmički aktivnom području, te da je najopasnije što se tiče potresa područje Hercegovine od Livna do Trebinja.

"Drugo je područje Banja Luke, područje Zenica-Žepče. Područje Tuzle. U području Sarajeva očekivana magnituda je oko 5, kao i za Tuzlu. Na novim karata visokom riziku je i područje Brčkog, Orašja, područje od Zvornika i Bijeljine, što na ranijim kartama nije bio slučaj. Na toj karti najveći je rizik na potezu od Mostara do ušća Neretve i bočno prema Ljubuškom i na istok prema Stocu."  Hrvatović je naveo da je svaka država u EU obvezna da svako pet godina da novu kartu procjene opasnosti od rizika. 

"U BiH je nadležnost na entitetima. Dva seizmološka zavoda koji rade koliko mogu. Treba puno sredstava uložiti za nabavku opreme, obradu podataka i obuku kadrova.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0