U BIH ŽIVI 14 VRSTA ZMIJA Zmije se primakle kućama

Radnici Javne ustanove "Ekologija i sigurnost" Trebinje su u svibnju, ispred i u objektima u prigradskim naseljima, uhvatili i na siguran način uklonili tri zmije. 

"Sve tri smo uhvatili na hvataljku koja služi za tu namjenu, jer su dvije bile poprilično dugačke i ničim se drugim nisu mogle uhvatiti zbog mogućnosti ugriza. Sve smo nakon uklanjanja žive pustili u prirodu", kaže Mišo Pamučina iz JU "Ekologija i sigurnost". 

Jedna od ove tri zmije, dužine oko metar i po, već je bila ušla u prizemnu kuću u predgrađu Trebinja, druga je pronađena u blizini jedne trebinjske javne ustanove, dok je treća uklonjena također u blizini kuće. 

Zmije su, kako kažu stručnjaci iz ove tvrtke, u cijeloj Hercegovini već izmiljele po kamenjaru, gdje se sve češće susreću otrovnice poskoci i šarke, koje u ovo doba godine, nakon zimskog mirovanja, imaju u sebi najviše otrova. I trebinjski liječnici su uputili upozorenje građanima da budu na oprezu, osobito prilikom boravka u prirodi. 

Direktorica Doma zdravlja u Trebinju Maja Mićunović kaže da je od početka godine zabilježen jedan ujed zmije te da imaju dovoljne količine seruma. 

"Ujed se dogodio u ožujku, što je bilo neobično za to doba godine, a pacijent je zbrinut, dat mu je serum protiv ujeda zmija, potom je preventivno bio hospitaliziran u Bolnicu Trebinje i sve je završeno dobro", kazala je Mićunović. 

Napominjući da seruma ima dovoljno, za razliku od lani, kada su bile nestašice jer ga nije bilo moguće nabaviti, ona kaže da su se na vrijeme osigurali, s obzirom da to da ljeto, a u tom periodu se zabilježi i po nekoliko ujeda. 

Ni to, međutim, nije mnogo, s obzirom na to da se takvih ujeda zabilježi maksimalno tri do četiri i da Bolnica Trebinje pokriva široku regiju koja je gotovo isključivo kraško područje. 

Mićunović dodaje da srećom dosad nije zabilježen nijedan ujed sa smrtnim ishodom.

Vrste zmija u BiH

"U BiH živi 14 vrsta zmija od kojih su samo tri otrovnice (poskok, šarka i vrlo rijetki balkanski šargan) dok je preostalih 11 neotrovno i bezopasno. 

Sve tri vrste otrovnih zmija koje žive u BiH mogu se prepoznati i po karakterističnoj cik-cak šari na leđima, trokutastoj glavi prije koje se tijelo jasno sužava te po kratkom zdepastom tijelu koje veoma rijetko prelazi dužinu 60 cm. 

Po obojenosti odstupa šarka koja može biti i potpuno crna ili imati niz isprekidanih poprečnih pruga", navodi se u saopćenju.

Niko ne voli vidjeti zmiju u svom dvorištu. Međutim, zmije spadaju u važne prirodne predatore, koji efikasno kontroliraju populaciju miševa, štakora i drugih potencijalno štetnih glodara. Kako su uz ljude često prisutni glodari, zmije se približavaju kućanstvima iz nužde, odnosno potrebe za hranom. Zbog blage klime na ovim prostorima, zmije su široko rasprostranjene. 

Održavanje okoliša urednim 

Prva linija odbrane od zmija u naseljima je održavanje okoliša urednim kako biste smanjili broj mjesta na koje se zmija može zavući, sakriti i napraviti leglo. To se postiže redovnom košnjom i uklanjanjem kamenja, građevinskog materijala, limarije i sličnog otpada. Na području njihovog zadržavanja vrlo je važno provoditi redovnu deratizaciju kako biste smanjili broj miševa koji su joj izvor hrane. 

Napravite sredstvo protiv zmija 

Ako vam se čini da zmije uvijek pronalaze put u vaše dvorište, držite ih podalje uz pomoć amonijaka. Zmije mrze miris amonijaka. Dakle, umočite stare krpe ili odjeću u amonijak i ostavite na par mjesta u dvorištu. 

Držite zmije dalje od bazena 

Ako želite da se zmije i kukci drže podalje od vašeg bazena pospite sirće po rubovima. 

Još jedan način tjeranja zmija 

Vjerovali ili ne, zmije ne vole ljude jednako koliko ih mi ne volimo. Zmije možete držati podalje od dvorišta tako što ćete im dati do znanja da tamo živite. Kako? Nakon češljanja kose, kosu koja vam je ostala na četki pobacajte po rubovima dvorišta. Zmija će osjetiti miris kose i držat će se podalje.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0