Tradicionalna sveta misa na ostacima ranokršćanske bazilike u Cimu održat će se u nedjelju, 30. kolovoza u 18 sati.
Na ovom našem ozemlju, sve donedavno, bila je gotovo skrivena i zaboravljena znamenitost iz IV./V. stoljeća poslije Krista. Ostaci su to stare crkve, bazilike, u narodu zvane Crkvine. Još prije nego su se Hrvati na ovim prostorima naselili kršćani su ovdje bili i živjeli, Boga častili, svoju crkvu imali i svoj trag ostavili.
Sjeverozapadni dio Mostara Cim, i bazilika iz ranoga kršćanstva, mjesto je našega okupljanja, evo već tradicionalno, posljednje nedjelje kolovoza mjeseca. Ta drevna građevina svjedoči o duhovno-kulturnom porijeklu ovih prostora još od davnih vremena.
Na prostoru Cima, u toku 1966. godine arheološkim je radovima konstatirano, da je na lokaciji Crkvine, na blago padajućem terenu, u antičko doba postojalo naselje, a u kasnoantičko doba sagrađena i bazilika.
Temelji ove sakralne građevine su danas jedini materijalni trag. Zbog svoje impozantnosti neki istraživači pretpostavljaju da je bazilika u Cimu mogla biti i sjedište drevne biskupije na ovim prostorima. To je ujedno i nastariji kulturni spomenik na području Mostara, ali i na širem području.
Cimsa bazilika svjedoči o starosti, bitnosti i ranome kršćanskom podrijetlu ovih prostora. Stoga nedajmo da se zaboravi, da ju proguta veo vremena.
Baziliku svake godine, marni sumještani savjesno očiste od naraslog korova i trave i potom je zajednički pohodimo, štošta novoga čujemo i staro utvrdimo. Bazilika je naša vrijednost i naše bogatstvo, znak našega kršćanskog identiteta.
Naša Misija Framost brižno, iz godine u godinu, upoznaje javnost i svojim pohodom naglašava kako je važno svoje cijeniti i tuđe poštovati. Dobro došli, na sv. misu, potom zajedničko druženje uz uštipke i čašicu i sve po preporukama epidemiologa, piše framost.com.
Nema komentara:
Objavi komentar