Kad mu se Krist objavio u svjetlećem križu koji mu je pokazao jelen, Hubert je u tom znaku prepoznao poziv da svoj život posveti Bogu
Tako je prema legendi, dok je na Veliki petak lovio u Ardenima, ugledao jelena koji je imao raspelo među rogovima i čuo poziv na obraćenje, te da ode do biskupa Lamberta. Hubert je pronašao biskupa u Maastrichtu. Lambert, koji je kasnije postao svetac, ljubazno je primio Huberta i duhovno ga savjetovao. Odlučio se posvetiti službi Božjoj. Hubert je sva svoja plemićka prava prenio na mlađeg brata Oda i dao mu svoga sina na skrb, a sva svoja materijalna dobra podijelio je siromasima i postao svećenik. Prema Lambertovu savjetu, otišao je na hodočašće u Rim 708. godine.
U međuvremenu, lokalni plemići ubili su biskupa Lamberta. Prema legendi, papa je u snu saznao za Lambertovo ubojstvo. Imenovao je Huberta za novog biskupa, a ovaj se isticao molitvom i dobrim djelima.
U velikoj ceremoniji, dao je prebaciti tijelo sv. Lamberta iz Maastrichta u Liege u Belgiji, koji je tada bio maleno selo. Sagrađena je bazilika, koja će ubrzo postati katedrala. Liege je zbog toga brzo napredovao i naglo se razvijao. Hubert je postao prvi biskup Liegea, a sv. Lambert je proglašen za zaštitnika grada.U svojoj biskupiji proširio je kršćanstvo, a svojim velikim propovijedima i širenjem Isusova Evanđelja, posebno na području Ardena, zbog kojeg je i nazvan Apostol Ardena.
Umro je prirodnom smrću 30. svibnja 727., za vrijeme molitve Oče naš. Pokopan je u crkvi sv. Petra u Liegeu, a 3. studenoga 743. su prenijeli tijelo u benediktinsku opatiju Ardenima. Zato se i njegov spomendan časti toga dana. Mjesto je pak nazvano njegovim imenom Sveti Hubert i poznato je kao hodočasničko mjesto svetog Huberta.
Zaštitnik je lovaca, grada Liegea, lovačkih pasa, šumara, mesara, a zazivaju ga i kao zaštitnika od bjesnoće pasa i uboda zmije.
Po njemu je prozvana jedna pasmina pasa – pas sv. Huberta.
Josip Antolović SJ | bitno.net
Od lovca za lovce
Opći optimizam vladao je 1878. godine kada je Wilhelm Mast osnovao tvornicu octa u svom rodnom gradu Wolfenbüttelu u Donjoj Saskoj. Posao je rastao i kada se osnivačev sin Curt Mast pridružio tvrtki sve je krenulo u novom jasnom smjeru. Ispostavilo se, naime, da je taj mladi čovjek iznimno talentiran u izradi biljnih ekstrakata. Proteklo je još nekoliko godina dok je Curt Mast pronašao savršenu formulu za svoj biljni liker. Međutim, 1934. godine se i to dogodilo – rođen je Jägermeister.
Od 56 različitih vrsta bilja, cvijeća, korijena i voća te također 35% alkohola, Curt Mast je kreirao biljni liker koji je prštao od okusa. Poput brojnih njegovih suvremenika, Curt Mast je bio strastveni lovac, stoga je i svoj izum posvetio lovcima. Kao posljedica toga, nije imao poteškoća u pronalasku imena za svoj proizvod: nazvao ga je “Majstor lovac” – Jägermeister na njemačkom. Ovaj termin je bio vrlo dobro poznat kao profesionalna titula u to vrijeme zbog stoljetne lovačke tradicije pa tako ni odabir zaštitnog znaka nije trebalo daleko tražiti.
Radi se o jelenu Svetog Huberta sa sjajnim križem među rogovima, zaštitnika lovaca. Još jedan karakteristični detalj veže se za ovaj popularni liker, a to je prepoznatljiva zelena Jägermeister boca. Legenda kaže kako je izumitelj Jägermeistera bio vrlo kreativan u potrazi odgovarajuće boce za svoj fini liker. Naime, u svojoj je kuhinji Mast bacao boce s određene visine na drveni pod kako bi različite modele podvrgnuo testu izdržljivosti loma.