Mostar se ove subote nalazi pod žutim i narančastim meteoalarmom zbog vrlo visokih temperatura zraka koje će, prema prognozama, dosezati i do 38 stupnjeva Celzijevih, piše Bljesak.info.
Upozorenje Federalnog hidrometeorološkog zavoda vrijedi u razdoblju od 12 do 18 sati, kada se očekuje vrhunac dnevnih temperatura. Iz Zavoda upozoravaju građane na moguće zdravstvene poteškoće, osobito kod najosjetljivijih skupina stanovništva.
„Budite svjesni da se očekuju visoke temperature zraka. Mogući su zdravstveni rizici među ugroženim osobama, primjerice starijima i vrlo mladim osobama“, navodi se u upozorenju.
Osim za Mostar, upozorenje je izdano i za regije Livno, Sarajevo, Tuzlu, Banju Luku, Foču, Prijedor i Višegrad. Meteorolog Nedim Sladić ranije je upozorio kako Bosnu i Hercegovinu u idućim danima očekuje izražen toplinski val, a temperature bi na pojedinim područjima mogle dosegnuti i 41 stupanj Celzijev.
Kako je pojasnio, val vrućine koji je prethodnih dana zahvatio zapadnu Europu sada se premješta prema istoku te će sve snažnije utjecati i na vremenske prilike u Bosni i Hercegovini.
Prema njegovim riječima, ispunjeni su kriteriji za proglašenje toplinskog vala jer će temperature zraka pet dana zaredom biti najmanje pet stupnjeva više od klimatološkog prosjeka za razdoblje od 1991. do 2020. godine.
Ipak, unatoč vrlo visokim temperaturama, Sladić smatra da zasad ne prijeti obaranje apsolutnih temperaturnih rekorda.
„Vrijednosti koje ćemo imati do početka srpnja već smo viđali u posljednjih pet do deset ljeta. Za razliku od zapadne Europe, kod nas trenutačno ne očekujemo rušenje temperaturnih rekorda“, poručio je.
Stručnjaci građanima savjetuju da tijekom najtoplijeg dijela dana izbjegavaju dulji boravak na otvorenom, piju dovoljno tekućine, nose laganu odjeću i posebnu pozornost posvete djeci, starijim osobama i kroničnim bolesnicima.









Nema komentara:
Objavi komentar