Međugorje je i ove godine bilo središte molitve i vjere, gdje su deseci tisuća hodočasnika iz svih krajeva svijeta sudjelovali u proslavi 45. obljetnice Gospinih ukazanja. Središnje misno slavlje na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova predvodio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, uz suslavlje čak 397 svećenika, dok su brojni drugi svećenici tijekom dana ispovijedali vjernike, piše Radiopostaja Mir Međugorje.
Već uoči obljetnice Međugorje je ispunilo mnoštvo hodočasnika koji su nakon večernje svete mise ostali na jednosatnom euharistijskom klanjanju Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu. Molitva se potom nastavila u tišini sve do ranih jutarnjih sati, dok su brojni vjernici pješice pristizali u svetište kako bi dočekali prvu svetu misu u šest sati.
Tijekom prijepodneva slavile su se mise na hrvatskom jeziku, ali i još petnaest misa na jezicima stranih hodočasnika pristiglih iz više od trideset zemalja svijeta, među kojima su bili vjernici iz Europe, Sjeverne i Južne Amerike, Azije, Afrike i Bliskog istoka.
Posebno dojmljive bile su duge kolone pred međugorskim ispovjedaonicama. Unatoč umoru nakon dugih putovanja, brojni hodočasnici odlučili su pristupiti sakramentu pomirenja, potvrđujući još jednom zašto Međugorje mnogi nazivaju “ispovjedaonicom svijeta”.
U svojoj propovijedi fra Jozo Grbeš istaknuo je kako je Međugorje mjesto oprosta, obraćenja i novih početaka te prostor u kojem se susreću vjernici, oni koji tragaju za smislom života, ali i ljudi koji dolaze sa svojim sumnjama i životnim ranama.
– Ovo je mjesto Crkve gdje su i biskup i svećenik, i nevjernik i bosonogi patnik na putu traženja. Svi su tražitelji – poručio je fra Grbeš.
Naglasio je kako brojna svjedočanstva potvrđuju plodove koje Međugorje donosi ljudima – obnovljene brakove, oslobođenje od ovisnosti, povratak vjeri i obraćenja onih koji su godinama bili udaljeni od Boga.
Govoreći o središtu kršćanske poruke, istaknuo je da je susret s Kristom najvažnije iskustvo koje čovjek može doživjeti.
– Ako Krista imaš, sve imaš. Ako njega nemaš, sve što imaš, ništa nemaš – rekao je, podsjetivši da Blažena Djevica Marija uvijek upućuje na svoga Sina riječima: “Učinite sve što vam kaže.”
Na kraju propovijedi pozvao je okupljene da preispitaju vlastitu ljubav prema Bogu i bližnjima.
– Kakvo je stanje vaše ljubavi? Stanje vaše ljubavi jest stanje vaše duše – zaključio je fra Jozo Grbeš.
Prije misnog slavlja krunicu je predmolio fra Ivan Hrkać, a nakon mise ponovno je uslijedilo euharistijsko klanjanje koje se nastavilo do jutarnjih sati.
Na završetku slavlja međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić zahvalio je Bogu i Kraljici Mira na svim milostima kroz proteklih 45 godina, kao i svim svećenicima, župljanima, zborovima, volonterima i hodočasnicima koji su sudjelovali u organizaciji proslave.
Obljetnici je prethodila devetnica tijekom koje su se svakodnevno molile krunice na Brdu ukazanja i kod crkve sv. Jakova, a dan uoči proslave održana je i tradicionalna 35. Hodnja mira od Humca do Međugorja te sedmo zavjetno hodočašće od Čitluka do Međugorja, čime je još jednom potvrđeno da Međugorje i nakon 45 godina ostaje jedno od najpoznatijih svjetskih marijanskih hodočasničkih odredišta.









Nema komentara:
Objavi komentar