Znanstvenici ribama dali lijekove protiv bolova i antidepresive, rezultati jako iznenadili

Onečišćenje od farmaceutskih proizvoda ima potencijal utjecati na ponašanje i migraciju lososa, objavili su u petak znanstvenici Znanstvenici su koristili farmaceutske implantate sa sporim otpuštanjem i odašiljače za praćenje životinja kako bi pratili kako je izloženost dvama uobičajenim lijekovima utjecala na ponašanje i migraciju mladog atlantskog lososa u švedskoj rijeci Dal dok su migrirali u Baltičko more, prenosi Večernji list BH.

Studija, koju je vodilo Švedsko sveučilište poljoprivrednih znanosti, otkrila je da uobičajeno otkrivene razine klobazama u okolišu – lijeka koji se često propisuje za poremećaje spavanja – povećavaju uspješnost migracije riba iz rijeke u more.

Također je utvrđeno da je klobazam skratio vrijeme koje je lososima trebalo da prođu kroz dvije brane hidroelektrana duž njihove migracijske rute, prepreke koje obično ometaju uspješnu migraciju. 

Marcus Michelangeli s australskog sveučilišta Griffith, koji je dao ključni doprinos studiji objavljenoj u Scienceu, naglasio je sve veću prijetnju farmaceutskog onečišćenja divljini i ekosustavima. 

"Farmaceutski zagađivači rastući su globalni problem, s više od 900 različitih tvari koje su otkrivene u vodenim putovima diljem svijeta", rekao je Michelangeli. 

"Posebno su zabrinjavajuće psihoaktivne tvari poput antidepresiva i lijekova protiv bolova, koje mogu značajno ometati rad mozga i ponašanje divljih životinja."

Povećani uspjeh migracije kod lososa izloženog klobazamu može se činiti kao koristan učinak, rekao je Michelangeli. 

Međutim, upozorio je da se očekuje da svaka promjena prirodnog ponašanja i ekologije neke vrste ima šire negativne posljedice i za tu vrstu i za okolnu zajednicu divljih životinja. Mnogi farmaceutski proizvodi ostaju u okolišu zbog slabe biorazgradivosti i nedovoljnog pročišćavanja otpadnih voda, rekao je Michelangeli. 

"Dizajniranjem lijekova koji se brže razgrađuju ili postaju manje štetni nakon upotrebe, možemo značajno ublažiti utjecaj farmaceutskog onečišćenja na okoliš u budućnosti."

Podijeli na:

Povezane objave:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0