U nedjelju, 30. ožujka, kazaljke na satu pomaknut ćemo unaprijed, što znači da ćemo spavati jedan sat kraće
Ljetno računanje vremena trajat će sve do 26. listopada, kada ćemo ponovno prijeći na zimsko vrijeme vraćanjem kazaljki za jedan sat unatrag.
Još 2018. godine Europska komisija pokrenula je inicijativu za ukidanje pomicanja kazaljki na satu, ali do danas nije došlo do dogovora između zemalja članica. Problem je nastao jer se države nisu mogle usuglasiti žele li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. Primjerice, Hrvatska je izrazila želju da zadrži ljetno vrijeme, dok je Slovenija bila za zimsko.
Zdravstvene posljedice pomicanja sata
Premda se može činiti kao banalna promjena, pomicanje kazaljki na satu može imati utjecaj na zdravlje. Istraživanja pokazuju da prilagodba novom vremenu može uzrokovati probleme sa snom, promjene u apetitu i raspoloženju. Posebno su osjetljive starije osobe, a povećava se i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Stručnjaci smatraju da bi ukidanje sezonskog pomicanja sata moglo pozitivno utjecati na zdravlje i svakodnevni ritam ljudi.
Unatoč brojnim raspravama i inicijativama, pomicanje kazaljki na satu i dalje ostaje dio naše svakodnevice, barem zasad. Hoće li u budućnosti doći do konačne odluke o ukidanju ove prakse, ovisi o dogovoru europskih zemalja.
Nema komentara:
Objavi komentar