Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar suočava se s porastom nasilja nad svojim djelatnicima, upozorava Uprava bolnice u otvorenom pismu poslanom na redakcijski mail portala Bljesak.info
U pismu se navodi kako su zaposlenici, uključujući medicinsko i nemedicinsko osoblje, sve češće izloženi verbalnom i fizičkom nasilju od strane posjetitelja i pratnje hospitaliziranih pacijenata.
Iz bolnice ističu da imaju nultu toleranciju prema nasilju te poduzimaju sve potrebne mjere kako bi zaštitili svoje zaposlenike. U tom kontekstu, uputili su dopis Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ, Liječničkoj komori HNŽ, predsjedniku Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH te Udruzi medicinskih sestara i tehničara u BiH, tražeći sustavno rješenje i pravnu zaštitu medicinskog osoblja.
Među incidentima koji su zabilježeni u proteklim mjesecima ističe se fizički napad na zaštitara bolnice tijekom obavljanja radnih dužnosti. Također, u Transfuzijskom centru SKB Mostar, osoba koja se predstavila kao pratnja dobrovoljnog darivatelja krvi napala je liječnicu, prvo verbalno, a zatim i fizički, odgurnuvši je.
Na Klinici za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, dežurna liječnica bila je izložena verbalnim napadima jer je pacijente i njihove posjetitelje upoznala s odlukom o restrikciji posjeta koju je donijelo Povjerenstvo za bolničke infekcije. Incident je prijavljen policiji. Slična situacija zabilježena je i na Klinici za neurologiju, gdje su medicinske sestre i liječnici danima bili vrijeđani i verbalno napadani. Napadi su dolazili od osobe medicinske struke, koja nije zaposlenik SKB Mostar, ali je supruga tužitelja Županije Zapadnohercegovačke. Ona je, prema navodima SKB-a, ignorirala kućni red bolnice i odluke o ograničenju posjeta. Pojedini djelatnici bolnice čak su primali prijetnje putem telefona.
Uprava SKB Mostar apelira na nadležne institucije da zajedničkim angažmanom osiguraju sigurnost medicinskog osoblja i spriječe daljnje incidente. Kako navode, bolničko osoblje svakodnevno ulaže trud u pružanje zdravstvene skrbi te zaslužuje raditi u sigurnom okruženju bez straha od nasilja, zaključuje se u članku.
Nema komentara:
Objavi komentar