Don Krešo Puljić, dugogodišnji župnik sv. Tome apostola na Bijelom Brijegu koji sada pastoralno djeliuje u župi Dračevo koji je i povjerenik za pastoral obitelji u hercegovačkim biskupijama, podijelio je svoja razmišljanja o braku, obiteljskim vrijednostima i izazovima suvremenog društva
Rođen 1955. u Dolovima, župa Rotimlja kod Stoca, don Krešo je kroz svoje bogato pastoralno djelovanje ostavio dubok trag u Crkvi i zajednici. Nakon školovanja u Splitu i studija teologije u Sarajevu, zaređen je za svećenika 1981. godine. Njegov rad u Caritasu i kao župnika u Mostaru, a kasnije i na Bijelome Brijegu, obilježio je njegovu posvećenost pomaganju vjernicima. Danas služi u župi Dračevo te aktivno promiče obiteljske vrijednosti, piše Katolički tjednik.
Brak u suvremenom svijetu
Don Krešo naglašava kako brak nije u krizi, već su u krizi oni koji ga sklapaju nedostojno i nevaljano. Istaknuvši da je Svjetski dan braka nastao 1983. iz inicijative katoličkih Svjetskih bračnih susreta, podsjetio je na njegovu svrhu - promoviranje vrijednosti sakramentalnog zajedništva između muža i žene.
Osvrnuo se i na problem legalizacije istospolnih zajednica, istaknuvši da brak može biti isključivo između muškarca i žene, kako je to Bog odredio. Upozorio je na opasnosti rodne ideologije koja razdvaja rod od biološkog spola te naglasio da Crkva braneći brak zapravo brani autentičnu antropologiju čovjeka.
Priprema za brak i izazovi modernih veza
Govoreći o krizama muškosti i očinstva, don Krešo je naglasio kako mladi danas odgađaju brak, a duge veze i kohabitacija postaju čest oblik života. Smatra da je predbračna čistoća najbolja priprema za sretan sakramentalni brak te da bi Crkva trebala više raditi na edukaciji mladih kroz sustavne programe poput Teen STAR-a, koji je u njegovim župama imao uspjeha.
Ukazao je i na problem brzopoteznih tečajeva priprave za brak, koji nisu dovoljni za kvalitetnu pripremu budućih supružnika. Predlaže uvođenje ženidbenog katekumenata, sličnog krsnom katekumenatu, koji bi trajao oko godinu dana i omogućio dublje razumijevanje bračne zajednice.
Nada u obnovu obiteljskih vrijednosti
Don Krešo vjeruje da se promjene mogu postići kroz bolju pastoralnu skrb, katehezu i odgoj mladih u duhu poštivanja i odgovornosti. Citirajući papu Franju, naglašava da brak nije samo ceremonija ili društveni događaj, već stvarnost s točno određenom vrijednošću.
Kritizirao je i mladenački strah od braka pod izgovorom nesigurnosti i teških vremena. Smatra da se mladi previše oslanjaju na "razboritost", a zapravo odugovlače donošenje važnih životnih odluka.
Njegova poruka mladima je jasna: brak i obitelj su evanđelje života koje treba naviještati i živjeti. Potrebno je hrabro se odazvati Božjem pozivu i graditi život na čvrstim temeljima ljubavi i vjere.
Cijeli intervju možete pročitati na stranicama Katoličkog tjednika.
Nema komentara:
Objavi komentar