Bosna i Hercegovina, kao jedna od rijetkih zemalja u svijetu, trenutno ne zahtijeva identifikaciju prilikom kupovine prepaid SIM kartica, što ima ozbiljne negativne posljedice
Ovaj zakonski propust omogućava anonimno korištenje mobilnih usluga, što je otvorilo vrata za različite oblike kriminala, a najčešće posljedice povezane s ovakvim stanjem uključuju lažne dojave o podmetnutim eksplozivnim napravama i prijetnje. U mnogim slučajevima, zbog nedostatka identifikacije, postaje gotovo nemoguće utvrditi tko je odgovoran za takve kriminalne aktivnosti.
Jedan od najčešćih oblika kriminala koji se događa u BiH uslijed anonimnosti prilikom kupovine prepaid SIM kartica su dojave o navodnim eksplozivnim napravama u javnim institucijama, ali i prijetnje smrću ili nasiljem. Zbog nemogućnosti utvrđivanja identiteta kupca SIM kartice, pravosudnim organima je teško identificirati počinitelje tih kaznenih djela. Također, nije rijetkost da su maloljetnici uključeni u takve aktivnosti, jer im je lakše sakriti svoj identitet.
S obzirom na to da je identifikacija kupaca SIM kartica ključna za sprječavanje zloupotreba i kriminalnih aktivnosti, mnoge druge zemlje već duže vrijeme imaju striktna pravila koja zahtijevaju identifikaciju prilikom kupovine SIM kartica. U većini zemalja, bez obzira na to je li kupac državljanin ili stranac, potrebno je prilikom kupnje SIM kartice predočiti osobnu iskaznicu ili putovnicu. Neke zemlje, poput Kine, imaju još stroža pravila, gdje se uz identifikaciju fizičkog lica skenira i lice kupca, a preprodaja SIM kartica je potpuno zabranjena.
U Bosni i Hercegovini, međutim, sada se ukazuje mogućnost promjene ove zakonske regulative. Naime, trenutno je u javnoj raspravi prednacrt izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama, koje uključuju obaveznu identifikaciju svih kupaca SIM kartica. Prema prednacrtu zakona, identifikacija bi se mogla obaviti ili fizičkim prisustvom kupca ili elektroničkim putem, a podaci koji bi se prikupljali od fizičkih i pravnih lica uključuju:
Za fizičke osobe:
- Ime i prezime
- Jedinstveni matični broj (JMB) za državljane BiH
- Broj putne isprave i država izdavanja (za strane državljane)
- Adresa prebivališta ili boravišta
- Dodijeljeni pretplatnički broj
Za pravne osobe:
- Naziv pravnog lica
- Poreski identifikacioni broj ili registarski broj
- Dodijeljeni pretplatnički broj
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, koje je predlagač izmjena Zakona o komunikacijama, ističe kako su zloupotrebe SIM kartica uvelike odgovorne za povećanje kriminalnih aktivnosti u zemlji, te smatraju da bi nova pravila mogla pomoći u smanjenju tih zloupotreba.
Unatoč tome što prednacrt zakona već izaziva određene reakcije u javnosti, još uvijek nije moguće precizirati kada će izmjene i dopune Zakona o komunikacijama biti usvojene, jer je ovaj prijedlog u fazi javne rasprave. Nakon što se završi proces razmatranja i usvajanja, očekuje se da će nova pravila imati veliki utjecaj na sigurnost i prevenciju kriminala, čime bi Bosna i Hercegovina mogla postati dio globalne prakse u reguliranju korištenja SIM kartica.
Novi zakon mogao bi donijeti veliku promjenu u sigurnosti građana i institucija, ali i smanjenje zloupotreba mobilnih usluga, čime bi Bosna i Hercegovina napokon stvorila zakonodavni okvir koji odgovara modernim zahtjevima sigurnosti i transparentnosti.
Nema komentara:
Objavi komentar