Mons. Pavao Žanić – Dalmatinac uz Boga i Hercegovinu

Mons. Pavao Žanić (1918.–2000.), biskup hercegovačkih biskupija - Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, bio je osebujna i hrabra figura Crkve 20. stoljeća, odan „vrhunskim vrjednotama“ – Bogu, Hercegovini, Hrvatskoj, moralu i vjernicima

Rođen u Kaštel Novom, školovan u Splitu, teolog i domoljub, od početka svećeničkog poziva borio se za očuvanje katoličkih i narodnih vrijednosti, unatoč teškim povijesnim okolnostima – od talijanske okupacije do komunističkog režima. Njegov život obilježili su pastoralni rad, izgradnja crkvenih institucija i novinarski doprinos, piše Josipa Prskalo za Katolički tjednik.

Rani život i svećenički poziv

Pavao je rođen 1918. u obitelji koja je snažno utjecala na njegov odgoj i životni put. Nakon odličnog uspjeha u gimnaziji i studiju teologije, zaređen je za svećenika 1941., usred Drugog svjetskog rata. Službovao je na Šolti, gdje je pomagao narodu u teškim uvjetima, nerijetko gladovao i izbjegavao kontakte s okupatorima. Njegova domoljubna načela vodila su ga kroz čitav život.

Borba s komunizmom

Kao župnik u Rogotinu suočio se s komunističkim aktivistima, oštro kritizirajući njihov progon Crkve. Bio je protivnik svećeničkih staleških udruženja, smatrajući ih alatima za podjele unutar Crkve. Kasnije, kao splitski katedralni župnik, obnovio je župu i duhovno osnažio zajednicu.

Biskupska služba i „Hercegovački slučaj“

Imenovan je biskupom hercegovačkih biskupija (Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije) 1970., gdje se istaknuo u pastoralnom radu, rješavanju crkvenih sporova i osnivanju institucija poput mjesečnika Crkva na kamenu te biskupijskog Caritasa. Posebno se posvetio „hercegovačkom slučaju“ i fenomenu Međugorja, odlučno braneći Gospinu čast i dostojanstvo Crkve.

Novinarstvo i rad s laicima

Osnovao je izdavačku kuću i mjesečnik Crkva na kamenu, u kojem je vidio priliku za angažman laika u Crkvi. Pokrenuo je i Teološki institut u Mostaru, omogućivši obrazovanje i uključivanje laika u crkvene aktivnosti. Njegova predanost medijima i laicima svjedoči o modernom pristupu evangelizaciji.

Svršetak života

Umirovljen 1993., Pavao Žanić povukao se u rodni Kaštel Novi. Umro je 2000. u Splitu, ostavivši iza sebe bogato nasljeđe izgradnje Crkve i svjedočanstvo dosljedne vjere.

Mons. Pavao Žanić ostaje simbol nepokolebljive vjere i borbe za očuvanje kršćanskih i domoljubnih ideala.

>> Cijeli tekst pročitajte na stranicama Katoličkog tjednika.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0