Dok vlasti u Bosni i Hercegovini obećavaju povećanje minimalnih plaća, građani suočavaju s realnošću svakodnevnih troškova života koji neprestano rastu
Osnovne životne namirnice postale su značajno skuplje, a nova godina mogla bi donijeti dodatna poskupljenja, s obzirom na to da je inflacija i dalje prisutna, unatoč povremenim smanjenjima cijena energenata. Portal Klix je analizirao koliko su se promijenile cijena osnovnih proizvoda u posljednjih pet godina, kroz usporedbu između kraja 2019. godine, kada je počela pandemija COVID-19, i kraja 2024. godine.
Cijene životnih namirnica: Raste i osnovne stvari
Jedan od ključnih pokazatelja rasta troškova života je rast cijena osnovnih životnih namirnica. Iako su poskupljenja često objašnjavana skokom cijena energenata, prvenstveno goriva, činjenica je da je smanjenje cijena goriva u posljednjih nekoliko mjeseci nije donijelo sniženje cijena hrane. U stvarnosti, građani BiH suočavaju se s kontinuiranim povećanjem cijena proizvoda koji čine osnovnu prehranu.
Riža, brašno, meso i mlijeko...
Cijene osnovnih žitarica, mesa, mlijeka i ulja doživjele su značajan rast. Kilogram riže, koji je u prosincu 2019. godine iznosio 3 KM, danas stoji 4,7 KM. Cijena kilogram pšeničnog brašna povećala se s 1 KM na 1,4 KM, dok kilogram junetine bez kosti, koji je 2019. bio 13,3 KM, sada iznosi 20,7 KM.
Mlijeko, koje je uvijek bilo osnovni proizvod u svakodnevnoj prehrani, poraslo je sa 1,4 KM po litri na 2,3 KM. Ulje, još jedan proizvod koji je postao gotovo neizostavan u svakom kućanstvu, poskupilo je sa 1,9 KM na 2,7 KM po litri. Zanimljivo je i da se cijene voća i povrća nisu isključivo povećavale zbog sezonskih promjena, već su trajno porasle, a građani BiH sada za kilogram jabuka moraju izdvojiti 2,2 KM, u odnosu na 1,4 KM u prosincu 2019. godine.
Krumpir i šećer
Prosječna cijena krumpira povećana je za 0,4 KM, te sada kilogram košta 1,3 KM, dok je u 2019. iznosio 0,9 KM. Kilogram šećera također je poskupio, s 1,2 KM na 1,8 KM. Još jedan proizvod koji nije ostao po strani je med, čija je cijena porasla s 17 KM na 21,6 KM po kilogramu.
Potrošačka korpa: Rast troškova veći od rasta plata
Kao što pokazuju podaci, osim svakodnevnih namirnica, znatno su porasli i troškovi za osnovne životne potrebe, što je direktno utjecalo na visinu potrošačke korpe. Prema izračunima Saveza samostalnih sindikata BiH, prosječna potrošačka korpa za četveročlanu obitelj u prosincu 2019. godine iznosila je 1.946 KM. U istom vremenu, prosječna plaća u Federaciji BiH bila je 942 KM.
S obzirom na rastuće troškove, 2024. godina donosi znatan skok u iznosu potrošačke korpe, koja sada iznosi 3.080 KM. U isto vrijeme, prosječna plata u Federaciji BiH povećala se na 1.384 KM, ali i dalje ne prati u potpunosti rast cijena. Ovaj jaz između primanja i troškova života jasno ukazuje na ekonomske izazove s kojima se suočavaju građani.
Troškovi života u Bosni i Hercegovini postaju neodrživi za mnoge
Bez obzira na obećanja vlasti o povećanju minimalnih plaća, činjenica je da su cijene osnovnih životnih namirnica u BiH u stalnom porastu. I dok je inflacija i rast cijena često objašnjen globalnim ekonomskim kretanjima, realnost je da životni standard građana i dalje opada, a mnogi se suočavaju s problemima u ispunjavanju osnovnih životnih potreba.
Kombinacija nižih plaća u odnosu na troškove života i neprestano poskupljenje hrane, energenata i drugih potrepština postavlja ozbiljna pitanja o održivosti trenutnog ekonomskog modela i socijalne politike. Ako vlasti ne poduzmu odgovarajuće mjere za ublažavanje inflacije i stabiliziranje cijena, građani BiH mogli bi se suočiti s još težim životnim uvjetima u narednim godinama.
Nema komentara:
Objavi komentar