Neto vrijednost Elona Muska, izvršnog direktora Tesle, dosegnula je nevjerojatnih 447 milijardi dolara, prema izvješću Bloomberga
Ovo bogatstvo predstavlja porast od 77% od prošlomjesečne pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima. Samo u jednom danu Muskovo bogatstvo povećalo se za nevjerojatnih 62,8 milijardi dolara, što dodatno učvršćuje njegovu poziciju najbogatijeg čovjeka na svijetu.
Vizualizacija bogatstva zrncima riže
Kako bi prikazao razmjere ovog bogatstva, jedan tiktoker odlučio je koristiti zrna riže kao vizualnu metaforu. U videu koji je postao viralan, svako zrno riže predstavlja neto vrijednost od otprilike 200.000 dolara, što je blizu srednje neto vrijednosti američkog građanina, koja prema podacima Federalnih rezervi iznosi 192.900 dolara.
Tiktoker je objasnio da bi, prema tim podacima, polovica američkog stanovništva imala jedno zrno ili manje. Postupno je gomilao zrna kako bi vizualizirao neto vrijednosti u različitim kategorijama – od prosječnog američkog izvršnog direktora pa sve do bogatstva Donalda Trumpa, čija neto vrijednost iznosi 6,3 milijarde dolara. Ipak, čak ni ova ogromna količina riže nije se mogla usporediti s gomilom koja simbolizira Muskovo bogatstvo.
Ogroman odjek na društvenim mrežama
Video je u manje od 24 sata prikupio preko tri milijuna pregleda i više od 500.000 lajkova. Komentari su preplavili objavu, a mnogi korisnici izrazili su svoje mišljenje o nejednakosti bogatstva:
- "Poznajem mnoge ljude, ali nitko od njih nema ni zrno riže."
- "Elon Musk ne može ni fizički potrošiti toliko novca tijekom svog života."
- "Moj muž i ja zajedno zarađujemo manje od jednog zrna riže, a stalno govorimo da bi nam 200 tisuća dolara bilo dovoljno, ali sve poskupljuje, uključujući i zdravstvenu skrb."
Video je otvorio raspravu o financijskoj nejednakosti u društvu, prikazujući ogromne razlike između prosječne osobe i najbogatijih pojedinaca na svijetu.
Dok je Muskovo bogatstvo tema divljenja i kritike, jasno je da ovakve vizualizacije pomažu ljudima razumjeti razmjere ekonomske nejednakosti na globalnoj razini.
Video pogledajte > OVDJE <
Nema komentara:
Objavi komentar