Nedavne skandalozne izjave političara i aktivista iz redova bošnjačkog političkog spektra izazvale su široku osudu i od strane međunarodnih faktora te zabrinutost među hrvatskim i drugim konstitutivnim narodima u Bosni i Hercegovini
Izjava Džafera Alića, člana Stranke demokratske akcije (SDA) i predsjedavajućeg Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije koji je na Televiziji BIR poručio da su Hrvati i Srbi "podstanari" u BiH, uzburkala je javnost i podigla ozbiljna pitanja o međuetničkim odnosima u zemlji.
Naime, Alić je u svom nastupu izjavio da su Bošnjaci „vlasnici BiH“, dok su Hrvati i Srbi, prema njegovim riječima, „vrlo neugodni podstanari“, iza kojih Bošnjaci „moraju uvijek čistiti, mesti“. Ove uvredljive riječi potvrdile su ono što mnogi odavno sumnjaju – rastuću atmosferu netrpeljivosti i mržnje među narodima u BiH, koju proklamiraju političke vođe kroz podjelu i iskrivljeno viđenje prošlosti ali i sadašnjosti.
Nekoliko dana nakon Alićeve izjave, uslijedila je još jedna provokativna izjava, ovog puta od strane Murata Tahirovića, predsjednika Udruge žrtava i svjedoka genocida. Tahirović je, naime, predložio da BiH uzme kredit od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kako bi se pomoglo Hrvatima da se isele iz zemlje. Ovaj prijedlog, koji nosi jasne konotacije mržnje, odmah je prijavljen Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine. Pozivi na nasilje, netrpeljivost i iseljavanje jednog konstitutivnog naroda nisu samo politički neodgovorni, već mogu izazvati ozbiljne društvene posljedice, čime se dodatno ugrožava stabilnost zemlje.
No, tu nije kraj. Skandal se nastavio kada je notorna Adisa Busuladžić, poznata po svojim kontroverznim stavovima, obrušila se na plakat tradicionalnog božićnog koncerta „Gradu s ljubavlju“ koji organizira Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Sv. Ante – Cim“ iz Mostara. Busuladžić je optužila je ovu manifestaciju kao promicanje „katolibanske božićne tradicije“ i glorifikaciju „ustaške ideologije“. Takve izjave, koje dolaze od poznatih i utjecajnih osoba, samo potiču dalju podjelu među narodima i prijetnje na miran suživot.
Poznato je da će 14. prosinca 2024. godine, Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Sv. Ante – Cim“ u velikoj dvorani HD HS Kosače održat će svoj tradicionalni božićni koncert pod nazivom „Gradu s ljubavlju“. Ovaj koncert, koji se organizira već 32 godine zaredom, simbolizira zajedništvo, ljubav i poštovanje među narodima. Ulaz je besplatan, a glavni cilj događaja je promicanje kulturnog identiteta i prijateljskih odnosa među svim građanima Mostara, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Ipak, napadi na ovakvu i slične manifestacije govore mnogo o trenutačnom stanju u društvu, gdje se umjesto dijaloga i pomirenja, potiču mržnja i netrpeljivost.
U svim ovim slučajevima, postavlja se važno pitanje – do kada će Hrvati i drugi narodi u BiH trpjeti ovakve uvrede i prijetnje od strane javnih figura? Do kada ćemo biti svjedoci verbalnog nasilja koje je sve prisutnije u javnom diskursu? I kada će pravosudne institucije početi odgovarati na ovakve provokacije, jasno i nedvosmisleno kažnjavajući huškače i mrzitelje koji prijete opstanku suživota?
BiH se mora suočiti s ozbiljnim izazovima na putu ka stabilnosti i pomirenju. Umjesto da se kontinuirano potiče mržnja među narodima, svi akteri u društvu, kako politički tako i kulturni, moraju raditi na izgradnji mostova povjerenja i tolerancije. Vrijeme je da odgovorni snose posljedice svojih uvredljivih i štetnih izjava te da se postavi jasna granica prema svim oblicima verbalnog nasilja. BiH je dom za sve narode i upravo zato svi njezini građani zaslužuju poštovanje i ravnopravan tretman, pišu Goranci online.
Nema komentara:
Objavi komentar