Kod gradnje, zvonik crkve u Topolju triput se urušio, neuspjeh graditelja narod je pripisao legendi, a majstori su na koncu od zvonika – odustali
Crkva sv. Petra i Pavla u Topolju jedno je od najsvjetlijih i najzagonetnijih sakralnih mjesta u Baranji. Iako impresivna svojom arhitekturom i poviješću, ova barokna građevina skriva brojne tajne i legende koje su se vukle kroz stoljeća.
Povijest i arhitektura
Sagrađena 1722. godine, crkva je podignuta u čast pobjedi austrougarske vojske pod vodstvom vojskovođe Eugena Savojskog nad Osmanlijama. Najstarija crkva u Baranji, spominje se u srednjovjekovnim spisima iz 1247. godine, a današnja zgrada od pečene opeke nastala je kao važan dio duhovne i kulturne baštine ovog kraja.
Crkva se izdvaja kao jednobrodna građevina s polukružnim svetištem i trijemom na dva snažna pila uz zapadno pročelje. U svom jedinstvenom baroknom obliku, ona predstavlja jednu od najznačajnijih sakralnih građevina Hrvatske. Prema zapisima Župe Topolje iz 1729. godine, crkva je prva među svim župnim crkvama u županiji.
Unutar crkve nalaze se nadgrobne ploče, među kojima je najstarija iz 1721. godine, a orgulje koje su ugrađene 1905. godine dolaze od poznatog baranjskog orguljara Josefa Angstera.
Misterije i legende
Crkva sv. Petra i Pavla poznata je ne samo po svojoj arhitekturi već i po nizu misterioznih priča koje su se razvijale kroz godine. Najzanimljivija legenda odnosi se na zvonik koji nikada nije izgrađen. Tijkom gradnje u 18. stoljeću, zvonik se čak triput urušio zbog udara groma. Nakon što su graditelji odustali od izgradnje zvonika, crkva je ostala bez ovog uobičajenog arhitektonskog elementa. Neki vjeruju da je ovaj nesretni slučaj rezultat ukletosti ili neke nevidljive sile, dok drugi smatraju da je sve rezultat nesretnih slučajnosti.
Prema jednoj legendi, crkva je sagrađena na turskom groblju na kojem je održana velika bitka 1687. godine. Navodno je mnogo Osmanlija izgubilo život u toj bitci, a vjeruje se da je upravo to uzrok što zvonik nikada nije opstao.
Druga priča govori o nesretnoj sudbini onih koji su pokušali silom ući u crkvu ili je oštetiti. Prema ovoj legendi, svatko tko je pokušao naškoditi crkvi suočavao se s ozbiljnim posljedicama, uključujući smrt. Također, postoje priče o vješticama na misi i kosturima koji su se dizali iz kripti.
U 1744. godini, pečuški biskup grof Sigsmund Bereny posvetio je crkvu u pokušaju da je oslobodi kletvi, ali bez uspjeha. Iako su mnogi povjesničari i teolozi pokušali objasniti ove priče, ostaje pitanje je li crkva uistinu ukleta ili su ove priče samo plod mašte i slučajnosti.
Kulturne manifestacije
Unatoč svojoj misterioznoj reputaciji, crkva sv. Petra i Pavla i dalje igra važnu ulogu u kulturnom životu Baranje. Turistička zajednica općine Draž i lokalne udruge trude se održati barem jednu kulturnu manifestaciju godišnje ispred ove povijesne građevine. Najpoznatija od njih je “Baranjski bećarac,” najveća kulturna manifestacija Baranje koja se održava u sklopu Tjedna Osječko-baranjske županije. Ova manifestacija povezuje Hrvate iz domovine i iseljeništva te doprinosi očuvanju kulturnog naslijeđa regije.
Crkva sv. Petra i Pavla u Topolju ostaje jedinstveni spomenik kulture prve kategorije, prepoznatljiv po svojoj arhitekturi i obavijen misterijama koje su se razvijale kroz stoljeća. Njena prisutnost u polju okruženom legendama simbolizira bogatu kulturnu baštinu i duhovnu dubinu ovog povijesnog područja.
Nema komentara:
Objavi komentar