Louisiana je postala prva američka država koja je uvela zakon kojim se zahtijeva isticanje Deset Božjih zapovijedi u svakoj javnoj školi i sveučilišnoj učionici
Louisiana je postala prva američka država koja je usvojila kontroverzni zakon koji zahtijeva isticanje Deset zapovijedi u svakoj javnoj školi i sveučilišnoj učionici. Zakon, potpisan od strane republikanskog guvernera Jeffa Landryja u srijedu, izazvao je rasprave zbog svojih implikacija na odnos između Crkve i države u Sjedinjenim Američkim Državama, prenosi BBC.
Prema novom zakonu, Deset zapovijedi se opisuju kao "temeljni dokumenti naše države i nacionalne vlade". Međutim, ovaj potez suočava se s izazovima jer mnoge građanske i pravne organizacije tvrde da zakon krši Ustav SAD-a. Oni naglašavaju da zahtjev za isticanjem Deset zapovijedi može protumačiti kao kršenje prvog amandmana, koji jasno odvaja religiju od države.
Prvi amandman Ustava SAD-a eksplicitno navodi: "Kongres neće donositi zakone koji uspostavljaju vjeru ili zabranjuju njezino slobodno ispovijedanje." Stoga bi prisutnost biblijskih tekstova u javnim školama mogla biti protumačena kao podrška određenoj religiji, što je suprotno principima odvajanja Crkve i države.
Prema detaljima zakona, plakat s Deset zapovijedi mora biti veličine 28 cm/35,5 cm i sadržavati tekst zapovijedi u "velikom, lako čitljivom fontu". Svaki plakat mora biti popraćen "izjavom o kontekstu" koja objašnjava povijesni značaj zapovijedi kao dijela američkog obrazovnog sustava. Zakon također zahtijeva da svi plakati budu izloženi u svim učionicama koje primaju državna sredstva do 2025. godine, iako nije predviđeno državno financiranje za same postere.
Ovaj potez Louisiane slijedi trend u nekim drugim republikanskim državama poput Teksasa, Oklahome i Utaha, koje su također razmatrale slične zakone. Ranije pravne bitke oko isticanja Deset zapovijedi u javnim zgradama, uključujući škole, sudove i policijske postaje, često su završavale pred Vrhovnim sudom SAD-a. Godine 1980., Vrhovni sud poništio je sličan zakon Kentuckyja smatrajući da takav zahtjev "nema sekularnu zakonodavnu svrhu" i da je "čisto vjerske prirode", što bi moglo imati implikacije i za sadašnje zakone poput ovog u Louisiani.
Konačni ishod ovog zakona vjerojatno će ovisiti o budućim pravnim izazovima i interpretacijama Vrhovnog suda SAD-a u vezi s prvim amandmanom i odvajanjem Crkve i države.
Nema komentara:
Objavi komentar