Danas, 20. ožujka, u 16 sati i 33 minute, označava službeni početak proljeća, jednog od najljepših godišnjih doba za mnoge
Ovaj datum obilježava proljetni ekvinocij, kada su dan i noć jednake duljine na sjevernoj hemisferi, označavajući kraj zime i dolazak toplijih, svjetlijih dana. Iako su u prošlosti školski programi poučavali da sva godišnja doba, osim jeseni, počinju 21. u mjesecu, već nekoliko desetljeća proljeće stiže dan ranije, 20. ožujka, piše Goranci online.
Razlog tome leži u dvije različite metode za određivanje početka i kraja godišnjih doba - kalendarske i meteorološke. Kalendarski početak proljeća, također poznat kao astronomski početak proljeća, određuje se položajem Zemlje u odnosu na Sunce i odgovara "prirodnim" godišnjim dobima.
S druge strane, u meteorologiji godišnja doba uvijek počinju prvog dana odgovarajućeg mjeseca. Godinu dijele na četiri fiksna godišnja doba od po tri mjeseca. Meteorolozi koriste ovu umjetnu klasifikaciju za stvaranje četiri konstantna godišnja doba i za rad s usporedivim vremenskim razdobljima. Još u drevnom Rimu, prvi dan proljeća bio je slavljen kao početak nove godine. I prije Rimljana, Kelti su obilježavali prvi dan proljeća kao uskrsnuće Sunca.
Proljeće je za mnoge simboliziralo buđenje, stvaranje i rađanje nečeg novog i svježeg. Najpoznatiji vjesnici proljeća u prirodi uključuju rane jaglace, visibabe, potočnice, narcise, ljubičice, šumarice, šafran i proljetni drijemovac.
Dolaskom proljeća, priroda se budi iz zimskog sna, koje ove godine nije bilo u punom sjaju, a ljudi s nestrpljenjem i nadom iščekuju toplije dane, cvjetanje prirode i novi početak.
Nema komentara:
Objavi komentar