U povodu 7. veljače, kada se na Širokom Brijegu obilježava obljetnica jugokomunističkog ubojstva i spaljivanja 12 fratara, a tih je dana ubijeno svih 30 članova širokobriješke samostanske obitelji, te 14. veljače kada su partizani došli do Mostara i ondje ubili tadašnjeg provincijala fra Lea Petrovića i još šest subraće, ukupno 66 franjevaca Hercegovačke franjevačke provincije, u emisiji Susret Radiopostaje Mir Međugorje gostovao je fra Jozo Grbeš, provincijal hercegovačke Franjevačke provincije Uznesenja blažene djevice Marije na nebo, piše Višnja Spajić za Radiopostaju MIR Međugorje.
„79 godina je od tada. U nekom povijesnom ciklusu to je malo godina, ali za nas je to cijela jedna generacija. I kada već spominjemo taj povijesni hod, nakon skoro 80 godina mi još uvijek tražimo istinu za mnoge ljude. I ne govorim samo o franjevcima, o svećenicima, o mnogim ljudima za koje obitelji ne znaju gdje su. Čini mi se da je oko 700 raznih mjesta, većih i manjih stratišta, po Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, gdje su pobijeni ljudi 1945. i nakon toga. Naša je zajednica jako stradala. Ona je dio velike žrtve Hrvatskoga puka i svećenika hrvatskog naroda kojih je skoro 600 ubijeno.
Sve biskupije, sve provincije, sve redovničke zajednice, i muške i ženske, imaju nekoga koji je ubijen. Za nas je veljača sveto vrijeme kada obilježavamo te događaje i tragedije, ne samo na Širokom Brijegu, nego i u Mostaru i drugim mjestima. Braća u samostanskim zajednicama obilježavaju ove datume. Tako da nas to vraća u povijest koja je tragična s jedne strane, s druge strane je ponosna što imamo u našoj zajednici, našoj povijesti, ljude koji su časno živjeli i zaista su umrli i poginuli kao mučenici vjere.“
Nema komentara:
Objavi komentar