Organizacija Marijini obroci primila je danas u španjolskom Oviedu nagradu Princeza od Asturije za doprinos miru, razumijevanju i suživotu
Radi se o jednoj od najprestižnijih nagrada u hispanskom svijetu koju dodjeljuje Zaklada princeze od Asturije čiji su osnivači španjolska kraljevska obitelj. Nagradu su primili na ceremoniji čiji je domaćin ujedno bila i španjolska kraljevska obitelj.
Nagrada za doprinos miru, razumijevanju i suživotu
Nagradu su primili Magnus, Amina Swedi (CD, MM Kenija) i Panji Kajani (CD, MM Zambija), zajedno s članovima timova MM Spain i MMI Comms. Nagrada se dodjeljuje u osam kategorija: za komunikaciju i humanističke znanosti, za društvene znanosti, za književnost, za postignuća na području umjetnosti, za znanstvena i tehnička istraživanja, za doprinos sportu te za doprinos miru, razumijevanju i suživotu.
Upravo u ovoj posljednjoj kategoriji nagradu su dobili Marijini obroci koji već godinama hrane tisuće djece.
Marijini obroci - Međugorje
Marijini obroci, međunarodna humanitarna organizacija za rješavanje problema gladi u svijetu, u lipnju 2018. otvorili su novi informativni centar u Međugorju, koji godišnje primi oko milijun hodočasnika i u kojem je davno stvorena ideja o samoj organizaciji.
- Marijini obroci jednostavna su ideja koja djeluje. Organizacija osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice, gdje stječu obrazovanje koje će im u budućnosti biti izlaz iz siromaštva.
- Marijini obroci hrane preko 1.200.000 gladne djece svakog školskog dana na četiri kontinenta, u zemljama poput Malavija, Liberije, Kenije, Sirije, Zambije, Haitija, Ugande, Južnog Sudana, Tajlanda i Indije.
- Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima kroz cijelu školsku godinu iznosi 120 kuna.
- Istraživanja u Malaviju pokazuju da se u školama gdje se poslužuju Marijini obroci glad smanjuje, broj upisane djece raste, djeca redovitije pohađaju nastavu, broj ispisanih se smanjuje kao i izostanci, koncentracija na nastavi je poboljšana, rezultati su bolji, roditelji su manje zabrinuti, a djeca su sretnija.
- Kampanja Marijinih obroka započela je 2002. godine kad je Magnus McFarlane-Barrow posjetio Malavi u vrijeme velike gladi i tamo upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njenog najstarijeg sina Edwarda koje su njegove ambicije u životu, on je jednostavno odgovorio: “Želio bih imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana ići u školu.”
- Marijini obroci obvezuju se potrošiti najmanje 93% od svake donacije izravno za humanitarne aktivnosti. To je moguće zato što većinu posla u organizaciji obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.
- Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas zahvaljujući podupirateljima iz Hrvatske imaju otvorenih 14 školskih kuhinja u Liberiji, Malaviju, Beninu i Ekvadoru, gdje svakodnevni obrok prima oko 11.500 gladne djece.
Nema komentara:
Objavi komentar