Sveti Mihael nije povijesna osoba kao većina ostalih svetaca, nego arkanđeo. U Bibliji se spominje točno pet puta. Danas slavimo i preostala dva arkanđela: sv. Gabrijela i sv. Rafaela
Najznačajniji tekst o sv. Mihael je onaj iz Otkrivenja: "Uto se zametnu rat u nebu koji je Mihael sa svojim anđelima morao voditi protiv Zmaja. Zmaj i njegovi anđeli prihvatiše borbu, ali je ne mogoše izdržati. I mjesta za njih više nije bilo u nebu. Bijaše izbačen veliki Zmaj, stara Zmija, koja se zove đavao - sotona, zavodnik cijeloga svijeta - bijaše zbačen na zemlju i bijahu zbačeni s njime njegovi anđeli".
Ikonografija prikazuje sv. Mihaela kao ratnika u oklopu i s mačem u ruci. Crkva od najstarijih vremena ima veliko štovanje i duboku pobožnost prema svetom Mihovilu. Promatra ga kao moćnog anđela, koji je svojom zaštitom trajno prisutan.
Sv. Mihovila podjednako štuju i židovi i kršćani i muslimani.
Razni narodi štuju ga kao svoga zaštitnika, u Italiji je zaštitnik javne sigurnosti, a papa Pi XII. ga je proglasio zaštitnikom radiologa. Njemačka i Engleska ga također od davnine slave kao svoga zaštitnika.
U ranom srednjem vijeku, osobito je bio štovan u tzv. Crvenoj Hrvatskoj, kao sveti Mihajlo. I u Hrvatskoj su u čast sv. Mihovilu podignute mnoge župne i podružne crkve, a neka mjesta nose njegovo ime, npr. Donji Miholjac, Miholec, Mihovljan itd., a na otoku Krku Sv. Vid Miholjice (zanimljiva kombinacija imena sv. Vida i sv. Mihovila).
Prema kalendaru Rimokatoličke Crkve, blagdan sv. Mihovila slavi se 29. rujna. Na taj dan slavimo i preostala dva arkanđela: Sv. Gabrijela i Sv. Rafaela.
Sv. Mihovil zaštitnik je policajaca i vojnika, a napose padobranaca i borbenih pilota, te radiologa.
Nema komentara:
Objavi komentar