U sklopu projekta "Primjena specifičnih vještina speleologije u zaštiti okoliša na području Hercegovine", u organizaciji Speleološkog društva ''Herceg'' i Speleološkog društvo ''Zelena brda'' iz Trebinja, održana je tribina o zaštiti krškog ekosustava i podzemnih voda
Po riječima predsjednika Speleološkog društva ''Herceg'' Mostar Ivana Marića, glavni cilj projekata je skrenuti pozornost javnosti na utjecaj otpada u speleološkim objektima na vodu koju svi pijemo.
- Mi trenutno radimo na platou iznad Mostara, Raškoj Gori, Gorancima i Bogodolu, koji su prepuni jama. Nažalost, primijetili smo u njima da ima velikih količina smeća i onda smo došli na ideju da uradimo jedan ovakav projekt s obzirom da znamo da su ispod nas podzemne vode i da bi moglo doći do nekih loših utjecaja na vodu koju pijemo - kazao je Marić.
Bojan Šunjić iz Speleološkog društva ''Herceg'' dodao je kako hercegovački kraški predjeli nemaju puno tekućih voda, već se uglavnom radi o podzemnim vodama koje kraški predio čisti, skuplja i na kraju izbacuju najčešće u velika vrela u podnožjima planina.
- Okolica Mostara i praktično cijela Hercegovina koristi pitku vodu iz velikih vrela u koja voda dolazi kroz te kraške šupljine. Ako su zagađene špilje naravno da zagađenje dolazi do izvorišta pitkih voda - upozorio je Šunjić.
U okviru projekta, dodao je, planirano je istraživanje jama te klasificiranje koje jame su zagađene i kojim otpadom.
- Planirano je i čišćenje jama te ono što je najvažnije, prevencija koja će se provoditi kroz predavanje u školama o zaštiti voda, kroz javne tribine i kroz izradu posebnog dokumentarnog video materijala kojim ćemo upozoriti stanovništvo Hercegovine koliki je značaj očuvanje podzemnih objekata i najvećeg blaga: pitke vode - istaknuo je Šunjić.
Aktivnosti koje provode Speleološko društvo ''Herceg'' i Speleološkog društvo ''Zelena brda'', dio su šireg projekta "Jačanje Zelene mreže u BiH” koji uz financijsku podršku Veleposlanstva Republike Italije u BiH implementira i sufinancira Razvojni program Ujedinjenih naroda u BiH (UNDP BiH).
Nema komentara:
Objavi komentar