Hrvatska je uvela euro i ušla u Schengen

Republika Hrvatska nakon ponoći je ušla u Schengen te uvela euro, čime je završen proces integracije te države u europski politički i financijski prostor

Nakon što je više od 28 godina bila u upotrebi kao službena valuta Hrvatske, kuna će biti zamijenjena eurom, što znači da će više od 500 milijuna novčanica i 5.200 tona kovanica biti uništeno. Ulazak u schengensku zonu i uvođenje eura sa sobom donosi i velike promjene. Bankomati u Hrvatskoj od danas isplaćuju isključivo euro.

Do 15. suječnja se očekuje da će 4000 bankomata u toj zemlji biti prilagođeno novoj valuti, a obaveza dvojnog iskazivanja cijena na snazi je do kraja 2023. godine. Hrvatsko ministarstvo financija objavilo je i da će građani u roku od 60 dana bez naknade moći zatvoriti račune u bankama. 

Građani i pravna lica koji obavljaju registriranu djelatnost u Hrvatskoj ne smiju primiti naplatu ili obaviti plaćanje u gotovini u vrijednosti od 10.000 eura i većoj, kako je predviđeno propisima o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. 

Svaka transakcija veća od 10.000 eura mora biti provedena uplatom sredstava na transakcijski račun. 

Od danas, na kopnenim i pomorskim hrvatskim granicama ukidaju se granične kontrole sa zemljama schengenskog prostora, a od 26. ožujka i na zračnim lukama. 

Time je Schengen došao na granicu Bosne i Hercegovine, što je izazov za domaće izvoznike budući da donosi niz poteškoća za teretna vozila jer je dodatno zakompliciran aspekt prekograničnog režima roba.

Što je Schengenski prostor

Schengenski prostor obuhvaća teritorije 27 europskih zemalja koje su usvojile Schengenski sporazum potpisan 1985. u Schengenu u Luksemburgu. Schengenski prostor u mnogočemu funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola. 

Schengenske odredbe postale su dio europskog prava ugovorom iz Amsterdama 1999. iako prostoru službeno pripadaju i četiri države koje nisu u Europskoj uniji: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska. 

Područje trenutačno obuhvaća populaciju od više od 423 milijuna stanovnika te površinu od 4.368.693 km2. Još tri članice Europske unije (Bugarska, Cipar i Rumunjska) obvezale su se na ulazak u Schengenski prostor. 

Prije pune implementacije schengenskih pravila svaka zemlja mora ispuniti potrebne uvjete u četiri područja: zračne granice, vize, policijska suradnja i zaštita osobnih podataka. 

Europska migracijska kriza 2015. odgodila je proširenje Schengenskog prostora na Bugarsku, Hrvatsku i Rumunjsku. 

Hrvatska je ušla u Schengenski prostor 8. prosinca 2022. godine, a punopravnom članicom je postala 1. siječnja 2023, dok Cipru problem predstavlja spor sa Sjevernim Ciprom.

klix.ba /wikipedija

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0