HVO – vojska koja je dala najveći doprinos obrani i oslobađanju BiH

Središnja svečanost povodom 30. obljetnice HVO-a održava se u petak u Mostaru na kojoj će sudjelovati hrvatski predsjednik Zoran Milanović. HVO je imao ključnu i najveću ulogu u  obrani Bosne i Hercegovine 1992. godine. 


U jednom trenutku srpska vojska je držala i etnički očistila od Hrvata i muslimana gotovo 70% BiH.

Tek nakon Oluje i sloma genocidne i četničke SAO Krajine, HVO i HV kreću u oslobađanje BiH, i tada im se pridružuje i Armija BiH. Stoga je oslobađanje velikih dijelova i prestanak rata u Bosni i Hercegovini ponajviše zasluga Hrvata.

Hrvatsko vijeće obrane (HVO) bilo je oružana snaga i najviše izvršno i upravno tijelo Hrvatske Republike Herceg-Bosne te glavna oružana snaga Hrvata u Bosni i Hercegovini za vrijeme Domovinskog rata. Osnovano je 8. travnja 1992. što se slavi kao Dan utemeljenja HVO-a.

HVO je nakon Daytonskog mirovnog sporazuma definiran kao hrvatska komponenta Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon reforme obrane 2005. godine, transformiran je u 1. pješačku (gardijsku) pukovniju, jednu od tri pukovnije u okviru Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. 

Hrvatska zajednica Herceg-Bosna 

Dana 18. studenog 1991., hrvatsko političko vodstvo u Bosni i Hercegovini osniva Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu. Herceg-Bosna radi obrane Hrvata organizira Hrvatsko vijeće obrane (HVO) koji je službeno osnovan 8. travnja 1992. kao vrhovno tijelo obrane hrvatskog naroda u Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosni i kao najviše izvršno i upravno tijelo Herceg-Bosne. 

Već dan-dva nakon službenog osnivanja HVO ulazi u velike bitke s nadmoćnom srpskom vojskom i JNA oko Kupresa gdje je pretrpio velike gubitke, a od 13-23. travnja 1992. slama veliku ofenzivu Srba prema Livnu i njihov pokušaj proboja prema Hercegovini i Neretvi. 23. lipnja 1992. HVO osvaja prvu agresorsku vojarnu u Čapljini.

6337 hrvatskih mladića poginulo je kao pripadnici HVO, uz brojne civile Hrvate Bosne i Hercegovine koji su bili žrtve strašnog rata od 1992-1995. 

HVO je imao ključnu ulogu u  obrani Bosne i Hercegovine 1992. godine, te oslobađanju velikih dijelova Bosne i Hercegovine 1995. godine. 

Središnja svečanost povodom 30. obljetnice HVO-a održava se u petak u Mostaru na kojoj će sudjelovati hrvatski predsjednik Zoran Milanović. On će pred središnjim spomen obilježjem u Mostaru položiti vijence i zapaliti svijeće za poginule i nestale hrvatske branitelje u BiH, uručiti odličja za četiri Zborna područja HVO-a, postumno generalu Ivi Lozančiću te održati govor tijekom svečane akademije.

HVO je stožerna vojska koja osigurala opstanak Bosne i Hercegovine kao države. Ratna himna Hrvatskog vijeća obrane (HVO):

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0