SD Herceg: Jame na području Goranaca i okolice služe kao odlagalište raznog otpada

S obzirom da živimo u izrazito krškom području, često ostanemo zapanjeni ljepotom našeg podzemlja, ali je činjenica je da su sve jame onečišćene raznim otpadom

Speleološko društvo Herceg utemeljeno je 2012. godine. Osnovni ciljevi društva usmjereni su istraživanju i zaštiti speleoloških objekata (špilja i jama) u kršu BiH i inozemstva.

Povodom istraživanja podzemnog blaga na području Goranaca i okolice, razgovarali smo sa predsjednicom društva, Žanom Marijanović. Mostarkom koja je iznad rodnog grada u mjestu Raška Gora otkrila jedan od najvećih speleoloških objekata u Bosni i Hercegovini. 

Koliko ste do sada speleoloških objekata pregledali na području Goranaca i okolice? 

Na području Goranaca i okolice istih do sada smo istražili oko 70 speleoloških objekata, podrazumijevajući pod tim jame koje su topografski snimljene i obilježene katastarskim brojem Društva. Iako je još speleoloških objekata locirano i označeno, te čekaju svoj red na istraživanje.

Na što naiđete u jamama? Da li tu budu neki opasni predmeti?

S obzirom da živimo u izrazito krškom području, jame su po morfološkom obliku jednostavne, ali često ostanemo zapanjeni ljepotom našeg podzemlja. Činjenica je da sve jame u blizini prometnica, kao i u blizini naseljenog mjesta su onečišćene. Služe kao odlagalište raznog otpada, plastike, vrećica smeća kućanskog otpada, lešina uginulih životinja, sve do neeksplodiranih ubojnih sredstava. 

Prethodne 2021. godine samoincijativno smo se odlučili za akciju čišćenja jedne od najljepših i najdubljih jama na području Goranaca, jama Minimalizam. Ljudi otpad tako lako bacaju, koji se teškom mukom izvlači kasnije. S prve police jame smo izvukli preko pet tona raznog otpada, te je u planu nastavak akcije čišćenja spomenute jame, kako bi otklonili preostale opasnosti i nastavili istraživanje.

Koja vam je do sada bila najteža jama za ispitati na području Goranaca i okolice?

Definitivno Mala Dželalija koja se nalazi na području Raške Gore, zasada najdublja jama na našem području, dubine 468m. Najteža iz više razloga, zahtijevala je mnogo tehničke opreme za istraživanje, koju ne posjedujemo, dosta logistike koja ipak zahtjeva određenu financijsku slobodu, a tu smo dosta kratki. Ali na kraju smo nekako uspjeli ono što smo tada zamislili, istražili postojeće kanale koji vode na samo dno, topografski smo snimili navedeni kanal. Još uvijek ima dosta za raditi u njoj, ali čekat će se bolji uvjeti.

Da li znate koliko se jama nalazi na Gorancima i okolici? Da li imate u planu i dalje istraživati jame na području Goranaca i okolice? 

Imamo samo podatak onih do sada istraženih. Dosta ih pronađemo organiziranim rekognosciranjem, ali većinu objekata su nam pokazali lokalni ljudi, lovci i zaista im se zahvaljujemo na informacijama. Mislim da je teško zatvoriti bilo koju cjelinu od navedenih područja jer događa se da pronađemo novi objekt ili nam netko pokaže. Svakako nastavljamo raditi i istraživati, sigurno još puno godina na ovom području.

Koje životinje obitavaju u tim jamama? 

U podzemnim staništima nema sunčeve svjetlosti, visoka je količina vlage i temperature su stalne tijekom cijele godine, tako da su se i špiljske životinje prilagodile na život u podzemnom okolišu. Naravno, da raspolažemo s biospeleolozima u društvu sve bi  nam bilo lakše. Kao laici u ovoj znanstvenoj grani biospeleologije, već smo dobro izoštrili oči te lako uočavamo ove minijaturne životinjice. Prikupljamo uzorke te prosljeđujemo dalje na dodatne analize. Tako da u našem podzemlju obitavaju kornjaši, dvojenoge, strige, lažištipavci, razni pauci, skokuni.

Koliko su duboke te jame? 

Razne su dubine tu, prosjek dubina jama je od 30 – 60 metara. Najdublja jama na Gorancima je - 260 metara, na Vrdima - 140 metara, dok je najdublja na Raškoj Gori - 468 metara.

Kako se financirate, da li imate potporu od neke od institucija? 

Financiramo se na razne načine, kroz donacije, pomoć drugih ljudi, do sada sva naša veća istraživanja i organizirani speleološki kampovi su imali financijsku podršku istih.

Speleološko društvo Herceg i pomoći možete pronaći na Facebook stranici i na Instagramu.

 
  
 
Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0