Na Groblju mira bit će obilježena godišnjica pada Vukovara

Izaslanstvo Odjela za Drugi svjetski rat i poraće Hrvatskog narodnog sabora BiH i Udruge Mir International položit će vijenac i zapaliti svijeće u memorijalnom Groblju mira na Bilima, 17. studenog, u 16 sati u spomen na žrtvu Vukovara. Zajednička molitva kod križa u Vukovarskoj ulici u Mostaru predviđena je 18. studenog u 19 sati.

Polazeći od toga da je dužnost svakog domoljuba čuvati uspomenu na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu, obilježavamo i uvijek ćemo obilježavati dan pada Grada koji je dao nemjerljiv doprinos slobodi države Hrvatske. 

To je najmanje što možemo učiniti za nebrojene znane i neznane hrvatske junake bitke za Vukovar. Vukovar je sinonim za žrtvu i stradanja Hrvata u Domovinskom ratu, navode iz Odjela za Drugi svjetski rat i poraće HNS-a. 

18. studenog - Mostarci za Vukovar

U četvrtak, 18. studenog u župnoj crkvi sv. Mateja na Rudniku slavit će se sv. Misa zadušnica za sve poginule branitelje hrvatskoga naroda, posebno one iz Vukovara kojih se posebno sjećamo ovih dana.

Poslije večernjih svetih Misa u 18 sati vjernici će se uputiti u Vukovarsku ulicu sa svijećama i tako na vanjski način odati svoje poštovanje i izreći molitve. Zajednička molitva kod križa u Vukovarskoj ulici predviđena je oko 19 sati.

Sve vas pozivamo da u što većem broju pokažemo svoju ljubav i zahvalnost poginulim braniteljima, čijom smo žrtvom sačuvali dom i domovinu. Ove godine zajedničku molitvu kod križa predvodi župa sv. Petra i Pavla Mostar.

Popis žrtava kod crkve sv. Filipa i Jakova u Vukovaru

Bitka za Vukovar

Bitka za Vukovar bila je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada hrvatskog grada Vukovara od strane Jugoslavenske narodne armije, uz pomoć srpskih paravojnih snaga od kolovoza do studenog 1991. godine tijekom Domovinskog rata. 

Bitka je završena porazom lokalnog Zbora narodne garde, velikim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima i progonom hrvatskog stanovništva. U borbama u Vukovaru je poginulo oko 900 branitelja grada, a nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima još njih oko 600. Još oko 1.000 hrvatskih branitelja izginulo je u borbama na širem području oko Vukovara, koje su također predstavljale dio bitke. 

Poginulo je i oko 1.000 civila, a oko 7.000 hrvatskih vojnika i civila završilo je u zarobljeničkim logorima u Srbiji, gdje su pretežno bili izloženi zlostavljanjima, u nekim slučajevima vrlo svirepim.

Memorijalni centar Vukovar
foto: goranci.online

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0