Hrvatsko kulturno umjetničko društvo Goranci nastupa večeras na 55. Međunarodnarodnoj smotri folklora koja se održava od 27. srpnja do 1. kolovoza u Zagrebu.
Tema 55. Međunarodne smotre folklora u okolnostima pandemije jest Nematerijalna kultura kao živa baština. Planiranu temu Tradicijska baština između Srednje Europe i Mediterana – tragovima Austro-Ugarske prolongirali smo za vrijeme u kojem će biti moguće ostvariti predviđeni program s ansamblima iz inozemstva.
Veći dio programa i ove će godine izvoditi pojedinci i manji sastavi te odabrane folklorne skupine. Festivalskome programu koncerata u srpnju u atriju Galerije Klovićevi dvori i na pozornici Gradec prethodit će prigodni okrugli stolovi, predstavljanje knjige, projekcije etnografskih filmova i izložbe koji promiču folklornu umjetnost i vrijednosti.
S manje inozemnih izvođača, ali s nastojanjem da u programu budu zastupljene različite kulture, upravo tema nematerijalne kulture koja je prepoznata kao baština vrijedna javnoga isticanja, registracije, istraživanja, obnove te predstavljanja u javnosti, na 55. Smotri prikazat će se glazbene i plesne izvedbe, kao i ljepote i bogatstvo nošnji i umijeća rukotvorstva.
Nastup HKUD-a Goranci predviđen je večeras od 21 sat na svečanoj priredbi "Nematerijalna kultura kao živa baština" gdje nastupaju uz Udrugu “Rizničari tamburaške baštine” Zagreb, “Šokadija Babina Greda” Babina Greda, HKUD „Široka Kula“ Široka Kula, Folklorno društvo „Pazin“ Pazin, KUD „Koledišće“ Jezera, otok Murter, KUD “Seljačka sloga Donja Dubrava” Donja Dubrava, KUD „Sveti Juraj Osojnik“ Osojnik, Comunita degli Italiani „Marko Garbin“ Rovinj, KUD „Vrbje“ Vrbje, FA „Kitka“, Istibanja, Makedonija, Karnevalska udruga „Didi s Kamešnice“ Gljev.
HKUD Goranci je jedino društvo iz Bosne i Hercegovine na 55. Međunarodnoj smotri folklora.
Međunarodna smotra folklora održava se u Zagrebu od 1966. godine. Prikazuje i afirmira tradicijsku kulturu i folklor brojnih domaćih i stranih sudionika. Nastavlja dugu tradiciju smotri Seljačke sloge, kulturne, prosvjetne i dobrotvorne organizacije Hrvatske seljačke stranke između dvaju svjetskih ratova. U suvremenoj Hrvatskoj Smotra je dio svjetskog pokreta za očuvanje kulturne baštine koji prati programe UNESCO-a. Odlukom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Zagreba, 2014. godine proglašena je festivalskom priredbom od nacionalne važnosti.
Smotra je certificirana u međunarodnoj mreži folklornih festivala CIOFF-a (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) te ima europsku oznaku kvalitete EFFE 2019.–2021. Europske asocijacije festivala (European Festivals Association), koja je potvrda „izvrsnih festivala angažiranih ne samo na području umjetnosti koju predstavljaju, nego koji njeguju i uključivanje lokalne zajednice u svoje aktivnosti, a otvoreni su prema međunarodnoj zajednici”.
Organizator Međunarodne smotre folklora Zagreb je Kulturni centar Travno – javna ustanova u kulturi koja od 1972. godine djeluje u gradu Zagrebu, Ulica Božidara Magovca 17. Centar je organizator brojnih programa na raznim područjima kulture i obrazovanja – koncerata, kazališnih predstava, glazbenih i filmskih programa, dramskih, glazbenih, likovnih, plesnih, edukativnih i popularnih radionica, seminara, izložbi, predavanja, tečajeva i Međunarodnog festivala kazališta lutaka – PIF-a, a ima i izdavačku djelatnost specijaliziranu za područje lutkarske umjetnosti. U sklopu Kulturnog centra Travno kao zasebna ustrojbena jedinica djeluje Posudionica i radionica narodnih nošnji, specijalizirana ustanova za prikupljanje, iznajmljivanje, rekonstrukciju, obnovu i stručnu zaštitu te folklornu i scensku primjenu narodnih nošnji, ali i za ostale suvremene oblike primjene. Organizator je raznovrsnih edukativnih i kulturnih programa na kojima se predstavlja tradicijska kulturna baština.
Nema komentara:
Objavi komentar