Knjiga „Zapisi jednoga vremena – borilačke vještine“ govori o povijesti borilačkog sporta s područja Hercegovine (BiH) i Dalmacije (RH), čije je članke autor Dragan Vidović pisao u razdoblju 1995. do 2001. godine. Zapravo, radi se o prvim njegovim člancima koje je objavljivao u zagrebačkom časopisu za borilačke vještine Samurai.
Samurai
Nova knjiga Dragana Vidović govori o povijesti borilačkih vještina s područja Hercegovine i Dalmacije, čije je članke autor objavljivao u zagrebačkoj reviji za borilačke vještine Samurai, a koji govore o boksu, karateu, taekwondou, Jeet Kune Dou, kickboxingu i judu. U poglavlju o boksu govori se o tom plemenitom sportu i novoosnovanom Boksačkom klubu „Tihomir Mišić“ u Mostaru. Poglavlje o karateu donosi događaje s jedne i s druge strane granice te su predstavljeni mostarski, livanjski, čitlučki, pločanski i stolački entuzijasti u bijelim kimonima. Taekwondo je predstavljen kroz livanjski klud „Magone“, a Jeet Kune Do prati zbivanja u Posušju i u Vrgorcu. Ova knjiga donosi ponajviše članaka o kickboxingu, o njegovim prvim ljudima i klubovima u kojima se trenira taj novi borilački sport (Marinko Čabo – Trilj, Jozo Čikotić – Dugi Rat, Miljenko Kutleša – Posušje, KBV „Ippon“ Mostar, Dr. Domik Lubina - Čapljina, Ernesto Hoost...) Stranicama Vidovićeve knjige od zaborava je otrgnut Judo klub „Hercegovac“ - doba starih majstora.
Nakladnici knjige: Kickboxing klub "Ippon" Mostar i Matica hrvatska Imotski. Urednik Predrag Znaor, prof.
Riječ-dvije o mostarskim karatistima
Tako nosi naslov sedmo poglavlje ove knjige, koje se izdvaja od prvih šest poglavlja iz razloga što autor Vidović nije pisao o toj temi u Samuraju. Pisati o mostarskim karatistima, a na prvom mjestu ne spomenuti pionira karatea u Bosni i Hercegovini Salku Ćurića bila bi pogreška. Karate se u Mostaru trenira već više od pedeset godina. Zapravo, mostarski džudo klub „ Hercegovac“ 1968. godine organizirao je seminar u karateu. Seminar je vodio karate majstor dr. Ilija Jorga iz Beograda, da bi iste godine bio osnovan Karate klub „Mostar“.
Ovo poglavlje donosi nekoliko članaka čime se autor koristio iz više izvora. Prvenstveno opisuje mostarske karatiste iz Karate kluba „Mostar“ i Karate kluba „Student“, odnosno od 1968. godine pa sve do početka 90-ih. Navest ćemo samo neka imena koja se navode u ovom poglavlju: Čuturić – Volta, V. Mrvaljević, N. Milojević, M. Raič, I. Poljak, B. Marković, F. Čerkuč, braća Ćupina, M. Isović, Ž. Jelavić, M. Omerika, S. Čarapina, dr. Sarić, D. Samardžić, Z. Sesar, H. Tucaković, R. Gaštan, Z. Galantić, S. Džabirov, P. Vukičević, Kević, Pajević, Pajdić, V. Ćorić, S. Šator, E. Begić, Dž. Zelentrović, S. Miloloža, M. Tanović, braća Klepić, D. Soldo, M. Zukić, I. Milićević, M. Vujević, M. Milavić, D. Lozo, J. Šabanac, S. Grbić, V. Vranjić, B. Ivanković, D. Rezić itd.
Akademik prof.dr. Branimir Mikić u recenziji Vidovićeve knjige kaže: „Složenost, sveobuhvatnost i razina prezentirane građe i analize različitih borilačkih vještina predstavlja dragocjen, za sada jedinstven, i do sada najcjelovitije dostupan fond informacija koji poštovateljima, natjecateljima i trenerima, uz njihova postojeća znanja, može poslužiti kao inspiracija za osmišljavanje daljnjih kvalitativnih pomaka u analizi, učenju te postavljanju i razvijanju strategije daljnjeg praćenja i promoviranja borilačkih vještina“.
Autor Dragan Vidović danas (16. kolovoza) slavi 55. rođendan, a kao čestitka tiskana je šesta knjiga „Zapisi jednoga vremena – borilačke vještine“.
Podsjetimo, Vidović je točno prije pet godina, na današnji dan u rodnim Gorancima promovirao petu knjigu „Mostarski rudnici - priče rudara“ na svoj 50. rođendan (16.kolovoza 2015.).
Nema komentara:
Objavi komentar