Klub ima za cilj promovirati bilateralnu kulturnu razmjenu, političku suradnju i trgovinske mogućnosti, s posebnim naglaskom na ravnopravno predstavljanje Hrvata u BiH i podršku njihovim političkim pravima unutar bh. političkog sustava. Ovaj zagovor za ravnopravnost Hrvata u Bosni i Hercegovini traje dugi niz godina, a ključnu ulogu u njegovoj realizaciji imao je upravo Steve Rukavina. Pokretanje dvostranačkog Hrvatskog kongresnog kluba bio je ključni trenutak u ovom procesu. Klub je formiran kako bi ujedinio političke stranke u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država u zajedničkom cilju jačanja veza između SAD-a i Hrvatske te jačanja razumijevanja regionalnih izazova, osobito u kontekstu ravnopravnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Uloga u regiji
Osnivanje ovog kluba omogućilo je ne samo promociju bilateralnih odnosa već i stavljanje naglaska na ključna pitanja u Hrvatskoj, ali i regiji, pri čemu najvažniju poziciju ima BiH. Američki kongresnici koji podržavaju rad dvostranačkog Hrvatskog kongresnog kluba prepoznali su važnost tih pitanja. Kongresnik Dave Joyce (OH-14) istaknuo je kako je "hrvatska zajednica u Sjedinjenim Američkim Državama ključna za našu međusobnu suradnju. Posebno u sjeveroistočnom Ohiju, gdje je hrvatska zajednica među najbrojnijima. Ponosan sam što ću dopredsjedati ovom skupinom i raditi na jačanju odnosa između SAD-a i Hrvatske".
Ova izjava odražava ne samo osobnu predanost Joycea već i širu političku volju u Kongresu da se ojačaju bilateralni odnosi i postigne ravnoteža u regiji. Kongresnica Nanette Barragán (CA-44), koja također djeluje kao dopredsjednica dvostranačkog Hrvatskog kongresnog kluba, naglasila je kako "odnos između Sjedinjenih Američkih Država i Hrvatske ima dugu povijest, koja je utemeljena na zajedničkim vrijednostima. Hrvatska zajednica u mom okrugu, koja je jedna od najvećih hrvatskih zajednica u zemlji, u velikoj mjeri pridonosi našem društvu. Ovaj klub omogućuje nastavak snažnog partnerstva između dviju zemalja".
Barragán je prepoznala ulogu kluba u održavanju i jačanju bilateralnih odnosa, posebno u kontekstu ekonomskih i kulturnih suradnji koje obogaćuju odnose između SAD-a i Hrvatske, ali i šire, u kontekstu regionalnih stabilnosti na Balkanu. Kongresnica Claudia Tenney (NY-24), koja djeluje kao potpredsjednica kluba, istaknula je kako "Hrvatska igra značajnu ulogu u regiji i šire". Posljednji u nizu ključnih političara koji su dali potporu dvostranačkom Hrvatskom kongresnom klubu je kongresnik Ted Lieu (CA-36), koji je rekao: "Hrvatski Amerikanci su važan dio američke društvene i političke strukture. Naš odnos s Hrvatskom temelji se na zajedničkim vrijednostima, a važno je da nastavimo ojačavati suradnju." Kroz sve ove političke izjave jasno je da dvostranački Hrvatski kongresni klub ne samo da promiče kulturnu i trgovinsku suradnju nego i širu ulogu koju SAD i Hrvatska imaju u regiji. Ponajprije u BiH.
Rukavinin razgovor
Steve Rukavina jedna je od ključnih figura koje su svojim lobističkim radom pomogle u realizaciji ove ideje. Kroz brojne kontakte s američkim zakonodavcima Rukavina je zagovarao korake koji bi mogli donijeti stabilnost i ravnopravnost svim narodima u BiH. Osnivanje dvostranačkog Hrvatskog kongresnog kluba u konačnici predstavlja rezultat tih dugoročnih napora, a Rukavina je kroz svoj rad pomogao oblikovati smjer u kojem će se odnosi između SAD-a, Hrvatske i BiH razvijati.
Rukavina je poznat po svojoj posvećenosti lobiranju za interese RH i Hrvata u BiH u Washingtonu, gdje je stekao status jednog od najvažnijih zagovarača hrvatskih interesa. Kroz svoj dugogodišnji rad usmjerio je pozornost američkih političara na važne političke aspekte koji se odnose na hrvatsku zajednicu u BiH, često ističući nužnost ravnopravnog predstavljanja Hrvata u državnim institucijama BiH. Djelovao je kroz brojne kontakte s američkim zakonodavcima, državnim službenicima i organizacijama, čime je radio na ispravljanju nepravde nad Hrvatima u BiH.
Nema komentara:
Objavi komentar