Danas započinje razdoblje liturgijske godine poznato kao "vrijeme kroz godinu" (n/r)
Ovo vrijeme traje između božićnog vremena i korizme, a nakon uskrsnog ciklusa nastavlja se sve do kraja liturgijske godine, to jest Nedjelje Krista Kralja. Predstavlja razdoblje u kojem Crkva poziva na promišljanje različitih aspekata kršćanskog života. Evo osam osnovnih činjenica koje trebate znati o ovom dijelu crkvene godine:
-
Početak vremena kroz godinu
Vrijeme kroz godinu započinje u ponedjeljak nakon blagdana Krštenja Gospodinova (proslavili jučer). -
Podjela na tjedne i nedjelje
Ovo razdoblje obuhvaća 35 tjedana i 33 nedjelje. Prvu nedjelju kroz godinu zamjenjuje blagdan Krštenja Gospodinova, dok posljednju nedjelju obilježava blagdan Krista Kralja. -
Naglasak na svakodnevni život
Tijekom ovog vremena nema velikih blagdana, što Crkva koristi za naglasak na važnost svakodnevnog življenja vjere. -
Prekid uskrsnim ciklusom
Vrijeme kroz godinu privremeno prestaje tijekom uskrsnog ciklusa, koji započinje korizmom i traje 40 dana. -
Nastavak nakon uskrsnog ciklusa
Drugi dio vremena kroz godinu počinje nakon zaključka uskrsnog ciklusa. -
Važniji blagdani drugog dijela
Među značajne blagdane ovog razdoblja ubrajaju se Presveto Trojstvo, Tijelovo, Preobraženje Gospodinovo, Uznesenje Blažene Djevice Marije, Uzvišenje Svetog Križa, Svi sveti i Dušni dan. -
Zaključak liturgijske godine
Vrijeme kroz godinu završava 34. nedjeljom, poznatom kao Nedjelja Krista Kralja. -
Liturgijska boja
Liturgijska boja vremena kroz godinu je zelena, simbol nade i rasta.
Duhovna poruka vremena kroz godinu
Iako ovo vrijeme ne uključuje izravno slavlje središnjih otajstava kršćanske vjere, ono nije "obično" u pravom smislu riječi. Biskup Mate Uzinić za portal Bitno.net naglašava:
„Iako je vrijeme liturgijske godine u koje ulazimo obično vrijeme, u smislu da središnja otajstva svoje vjere ne slavimo na poseban način, ono ipak nije obično. Crkva nam i u tom vremenu nudi za razmišljanje i sakramentalno slavljenje ista ona otajstva koja slavimo u velikim vremenima. Uz to nam nudi i jednu posebnost. Ta posebnost je razmišljanje o Isusovom životu u njegovoj svakodnevici, onom dijelu njegovog života koji je živio od skrovitosti Božića, djetinjstva i mladenaštva, a koje je završilo prošle nedjelje s krštenjem, pa do dijela njegovog života obilježenog otajstvom muke, smrti i uskrsnuća, tj. vazmenim otajstvom, za koje ćemo se intenzivnije početi pripremati korizmenim vremenom. Ne živimo u Isusovo vrijeme, ali i da živimo, naš bi odnos prema Isusu bio isti onakav kakav prema njemu imamo danas.“
Vrijeme kroz godinu poziva nas na rast u vjeri kroz svakodnevicu, promišljanje o Isusovu životu i svjedočenje Evanđelja u životnim okolnostima.
Nema komentara:
Objavi komentar